
DigiLab w Otwartych Danych rządowych
DigiLab i jego potencjał rozwojowy może zostać wykorzystany do obsługi procesów digitalizacji w instytucjach z otoczenia społeczno-gospodarczego Uniwersytetu Wrocławskiego.
– I na to właśnie liczymy – podkreśla Tomasz Kalota, pełnomocnik rektora ds. regionalnego GLAM – https://uwr.edu.pl/otwarte-zasoby/regionalny-glam/. Koordynuje on prace nad rozwojem i wdrażaniem rozwiązań technologicznych, logistycznych i organizacyjnych służących poszerzaniu współpracy pomiędzy instytucjami należącymi do Regionalnego GLAM. GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums) – to instytucje publiczne i prywatne gromadzące dobra kultury. Każda tego typu instytucja wypełnia określone, wzajemnie powiązane ze sobą role, dotyczące gromadzenia, opracowywania, zachowywania oraz dzielenia się ze społeczeństwem częściami dziedzictwa kulturowego, pozostającego pod jej opieką.
Aplikacja DigiLab, która jest efektem projektu Workflow do opracowania publikacji cyfrowych na uczelni – https://uwr.edu.pl/uwr-zmieniamy-sie/workflow-do-opracowania-publikacji-cyfrowych-na-uczelni/ została właśnie dodana do rządowego serwisu Dane.gov.pl – https://dane.gov.pl/pl/showcase/1298,digilab-agregator-dorobku-naukowego.
DigiLab to usługa cyfrowa, której zadaniem jest inicjowanie oraz sterowanie i monitorowanie procesów digitalizacji. Została zaprojektowana przez pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu w projekcie „Workflow do opracowania publikacji cyfrowych na uczelni” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i realizowanego przez Uniwersytet Wrocławski w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej nr 2 „E-administracja i otwarty rząd”, Działania nr 2.4 „Tworzenie usług i aplikacji wykorzystujących e-usługi publiczne i informacje sektora publicznego”.
Jednym ze wskaźników projektu było przygotowanie aplikacji do obsługi otwartych danych udostępnianych w serwisie https://dane.gov.pl/.
1 marca 2024 roku system DigiLab został dodany do serwisu Otwarte Dane – https://dane.gov.pl/pl/showcase/1298,digilab-agregator-dorobku-naukowego jako narzędzie wspierające korzystanie z danych publicznych.
– To dobra informacja bo tym etapem kończymy prace nad projektem „Workflow do opracowania publikacji cyfrowych na uczelni” i rozpoczynamy nowy rozdział w ponad dwudziestoletniej historii związanej z kreowaniem standardów digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu – https://www.bu.uni.wroc.pl/ dodaje Tomasz Kalota
Opr. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz