Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
filologia

Pracownia Polszczyzny Mówionej zaprasza na wykład mistrzowski

Pracownia Polszczyzny Mówionej zaprasza  na wykład mistrzowski dra hab. Michała Głuszkowskiego, prof. UMK „Od przełączania kodów do kodu mieszanego. Przypadek bilingwizmu staroobrzędowców w Polsce”. Wykład w formie online odbędzie się 10.05.2024, godz. 18.00.

Mimo kilkusetletniej obecności na ziemiach polskich, staroobrzędowcy – potomkowie rosyjskich uchodźców religijnych z końca XVII w. – zachowali nie tylko religię i kulturę, ale również język i do dziś wielu członków tej grupy jest dwujęzycznych. Ich bilingwizm jest powiązany z dyglosją: w niektórych sferach ich tradycyjny język wciąż jest używany, a w wielu sytuacjach komunikacyjnych dochodzi do przełączania kodów, czyli zmiany języka podczas wypowiedzi. Do przełączeń dochodzi głównie ze słabiej opanowanej rosyjskiej gwary na lepiej znany język polski. W podobnych sytuacjach jednym z możliwych scenariuszy jest całkowite porzucenie języka mniejszości (zmiana językowa), ale możliwe jest także przekształcenie słabszego języka w kod mieszany. Taką sytuację obserwujemy w dwujęzyczności starowierców w północno-wschodniej Polsce. Nie dotyczy ona wszystkich członków społeczności w równym stopniu. W wystąpieniu przyjrzymy się przykładowym wypowiedziom reprezentującym kod mieszany (rosyjsko-polski system hybrydalny) i omówimy czynniki społeczne i indywidualne, które takim zachowaniom językowym sprzyjają.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wykłady w Pracowni Polszczyzny Mówionej„.

Link do spotkania

Biogram 

Michał Głuszkowski, absolwent socjologii (2003) i filologii rosyjskiej (2005) UMK, doktor habilitowany w zakresie językoznawstwa (2014), specjalizujący się w problematyce kontaktów językowych i ich pozajęzykowych uwarunkowań. Prowadzi badania interdyscyplinarne, wykorzystujące w analizie lingwistycznej podejścia teoretyczne i metodologię nauk społecznych, przede wszystkim na materiale gromadzonym podczas badań terenowych w społecznościach mniejszościowych: w polskich wspólnotach w różnych częściach świata (Syberia, Ukraina, kraje bałtyckie, USA i Turcja) oraz u staroobrzędowców mieszkających w Polsce, Estonii i na Łotwie. Zajmuje się także społeczną i językową adaptacją imigrantów w Polsce, pamięcią społeczną i historią socjologii.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail