
Podsumowanie IV edycji Międzynarodowej Konferencji BEYOND LANGUAGE 2024
„Samo czytanie artykułów, książek i gazet nie wystarczy. Trzeba spędzać czas, mnóstwo czasu, z ludźmi, którzy wiedzą z doświadczenia, o czym mówią”. Daniel Tammet (2017) 2022
IV edycja międzynarodowej konferencji młodych badaczy BEYOND LANGUAGE 2024 należy już do przeszłości.
W tym roku, Prelegenci z Izraela, Rumuni, Ukrainy, Drezna, Irlandii, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Olsztyna, Gdańska i Warszawy spotykali się przez cztery dni majowe w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz w trybie online, aby porozmawiać m.in. o: humorze, chińskich powieściach, gruzińskich czasownikach, piśmie dongba, języku poezji, etymologii słów, gramatyce map, mitycznych bohaterach, homeryckich porównaniach, synkretycznych formach kultury, interferencji światów i przekładzie melicznym.
Konferencja BEYOND LANGUAGE to eklektyczne święto nauki i wiedzy, namacalny dowód na założenie Alberta Einsteina, że ciekawość nie istnieje bez przyczyny. To międzynarodowe wydarzenie dedykowane młodym naukowcom i badaczom języka, literatury i kultury rozumianych jako kluczowe społeczne wzorce ludzkich zachowań, którzy zajmują się aktualnymi problemami badawczymi i metodami prowadzenia badań w obszarze językoznawstwa antropologicznego, etnografii komunikacji, studiów przekładu i interpretacji, literaturoznawstwa, nauk społecznych, o religii i kulturze – w perspektywie beyond language.

Gośćmi i prelegentami Międzynarodowej Konferencji BEYOND LANGUAGE są zarówno uznani profesorowie jak i początkujący akademicy. Od samego początku zachęcamy i wspieramy młodych badaczy, studentów i doktorantów do dzielenia się prowadzonymi przez nich badaniami.
Pasjonaci nauki mogą bez przeszkód upowszechniać wyniki swoich badań i korzystać z wyników badań innych naukowców bez ponoszenia jakichkolwiek opłat konferencyjnych. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Autorzy prezentacji i wystąpień mogą równie bezkosztowo zgłosić swój artykuł naukowy do publikacji w naszym periodyku Academic Journal of Modern Philology (ISSN 2299–7164; e-ISSN 2353–3218). Academic Journal of Modern Philology jest publikowane w otwartym dostępie i bez opłat. Naukowcy mogą bez przeszkód upowszechniać wyniki swoich badań i korzystać z wyników badań innych naukowców, by nakłady na naukę były jak najefektywniej wykorzystane.
Propozycje artykułów prosimy przysyłać na adres: monika.piechota@uwr.edu.pl do połowy września 2024 r.
Każdy artykuł publikowany w Academic Journal of Modern Philology posiada cyfrowy identyfikator DOI i poddawany jest dwustronnej ślepej recenzji przy zachowaniu standardów etycznych publikacji w czasopiśmie naukowym.
Wszelkie niezbędne informacje dot. arkusza stylów AJMP znajdą Państwo na naszej stronie.

W poniedziałek, 20 maja, konferencję otworzyli: Pan prof. Przemysław Dębowiak, Prodziekana Wydziału Filologicznego UJ ds. dydaktyki, Pani prof. Izabela Gatkowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Pan prof. Piotr P. Chruszczewski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
W tym roku, konferencja Beyond Language 2024 odbyła się między 20 a 23 maja w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz online i zgromadziła 62 młodych wybitnych językoznawców, badaczy i entuzjastów z całego świata. Uczestnicy konferencji reprezentowali takie ośrodki naukowe, jak: Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie, Uniwersytet Bukareszteński w Rumunii, Państwowy Uniwersytet w Mariupolu, Politechnika Lwowska, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, University College w Cork, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Gdański, Komisja Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu.
Każdy dzień konferencji stanowił platformę do wymiany wiedzy na temat najnowszych badań i zainteresowań badawczych młodych badaczy w dziedzinie lingwistyki, a także innych obszarów naukowych.
Prezentacje i dyskusje obejmowały szeroki zakres tematów, od nowych sposobów tłumaczenia różnych tekstów, przez języki mniejszościowe, aż po wpływ technologii na ewolucję języka.
Szczegółowy program konferencji można znaleźć pod adresem.

Niezwykle intensywna i bogata w treści konferencja była okazją do nawiązywania cennych kontaktów i inspirowania się nawzajem do dalszych działań na rzecz rozwoju wiedzy o języku i innych obszarów badawczych.
Już za rok zapraszamy na kolejną odsłonę Konferencji Beyond Language w nowym odświeżonym wydaniu z nowymi uczelniami partnerskimi.
Autorkami tekstu są: Aleksandra R. Knapik oraz Monika Piechota
Pełna fotorelacja do obejrzenia na stronie Kolegium MSI.
Autorem wszystkich zdjęć jest Piotr P. Chruszczewski.



















































