
Sukces projektu prof. Michała Jacuńskiego
Europejskie Stowarzyszenie Współpracy w Dziedzinie Nauki i Technologii (COST) zatwierdziło wybór 60 nowych Akcji, które uzyskają czteroletnie finansowanie na utworzenie i utrzymanie międzynarodowych sieci badawczych. Wśród wybranych projektów znalazła się zaledwie jedna Akcja z Polski, którą zgłosił profesor Michał Jacuński z Instytutu Politologii UWr.
Wybrany w konkursie projekt pn. „Regaining linkage? Digital technologies improving civic engagement, political organisations and democracy” zakłada utworzenie międzynarodowej sieci naukowej, która zintensyfikuje istniejące wysiłki badawcze naukowców z różnych dyscyplin, z różnych krajów Europy, wokół dwóch problemów:
(1) W jaki sposób demokracje mogą odzyskać i odbudować więź między obywatelami a instytucjami przedstawicielskimi, wykorzystując korzyści płynące z technologii cyfrowych?
(2) W jaki sposób organizacje polityczne mogą łączyć się z grupami zmarginalizowanymi cyfrowo, ale aktywnymi politycznie (osoby starsze) oraz z grupami aktywnymi cyfrowo, ale zmarginalizowanymi politycznie (młodzi obywatele).
Przez 4 lata COST będzie finansował m.in. następujące działania: spotkania, warsztaty i konferencje; granty na udział w konferencjach dla doktorantów i młodych naukowców; krótkookresowe wyjazdy naukowe; szkolenia (training schools) oraz działania upowszechniające i publikacje.
Na etapie przygotowania projektu, propozycja sieci zyskała poparcie 30 badaczy z 17 krajów członkowskich COST oraz członka współpracującego (Izrael).
Jak podkreśla koordynator przedsięwzięcia prof. Michał Jacuński, zdobycie środków było wyjątkowo wymagające. Aplikację składano trzykrotnie, a wskaźnik sukcesu dla wniosków złożonych w ostatnim naborze wyniósł tylko 11,5%.