
Młodzi badacze z UWr – Bartosz Rusin
Na Uniwersytecie Wrocławskim wyjątkowo doceniamy nie tylko finalistów i laureatów olimpiad oraz kandydatów i kandydatki, którzy maturę zdali na medal, ale przede wszystkim tych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i zostać „Młodymi Badaczami”.
Poznajcie kolejnego ambasadora programu „Młody Badacz” na Uniwersytecie Wrocławskim. Bartosz Rusin studiuje fizykę doświadczalną na drugim roku studiów magisterskich.
– Moje zainteresowania naukowe to obecnie fizyka ciała stałego, a głównie nadprzewodnictwo, szczególnie nadprzewodnictwo w stopach o wysokiej entropii oraz obliczenia teoretyczne w ramach teorii funkcjonału gęstości – wylicza Bartosz.
Co to są w stopy o wysokiej entropii? – Ogólnie rzecz biorąc, to stopy obdarzone właściwościami fizycznymi i chemicznymi lepszymi niż konwencjonalne materiały.
Ale to nie wszystko, bo Bartosz ma jeszcze – jak je nazywa – „luźniejsze zainteresowania naukowe”. – Nadprzewodnictwo topologiczne, komputery kwantowe czy uczenie maszynowe – dodaje.
Na koncie Bartosza jest już sporo osiągnięć: stypendium Rektora 23/24, publikacja naukowa w międzynarodowym czasopiśmie Materials, czy prezentacja plakatu na konferencji naukowej w Pittsburghu, gdzie przedstawiał nowo odkryty nadprzewodnik o wysokiej entropii i jego właściwości nadprzewodzące. Ostatnio był nominowany również do Studenckiego Nobla https://uwr.edu.pl/studenci-uniwersytetu-wroclawskiego-finalistami-studenckiego-nobla/
Bartosz jest zdobywcą grantu IDUB „Młody Badacz 2023-25” w I oraz II edycji i pracował w ramach grantu badawczego oraz grantu obliczeniowego. Oba projekty dotyczą stopów o wysokiej entropii. – Z tym, że pierwszy dotyczy tylko badań doświadczalnych, a drugi tylko badań teoretycznych – tłumaczy Bartosz. Promotorem jego pracy magisterskiej jest prof. Rafał Idczak.
Jak stał się uczestnikiem program Granty Młody Badacz 2023-2025?
O programie dowiedział się właśnie od swojego promotora: – Kiedy profesor zaczął planować wyjazd na konferencję zagraniczną, zachęcił mnie do złożenia wniosku, abym mógł pojechać razem z nim.
– Dzięki programowi byłem w USA na konferencji naukowej poświęconej stopom wysokiej entropi, gdzie prezentowałem swoje wyniki – mówi Bartosz. – Oczywiście udało się też trochę pozwiedzać – dodaje. – „Młody Badacz” pozwolił mi na pierwszy tak daleki wyjazd w życiu.
Kolejny grant zamierza poświęcić na kolejną konferencję, tym razem do Szkocji. Tak więc, dzięki „Młodemu Badaczowi” będzie uczestniczyć w dwóch międzynarodowych konferencjach w ciągu studiów magisterskich, co jest niezwykle ważne w karierze młodego naukowca. – Mam możliwość zdobycia nowej wiedzy oraz szlifowania moich umiejętności w prezentacji wyników naukowych – mówi Bartosz.
Dlaczego wybrał UWr?
– Dlatego, że jest jedną z najlepszych polskich uczelni wyższych. Poza tym uważam, że Uniwersytet pozwala na nabycie całokształtu wiedzy z danej dziedziny, a nie tylko ściśle technicznego wycinka – uważa Bartosz.
Najbliższą przyszłość zamierza poświęcić studiom doktoranckim. – Przez jakiś czas pracować będę nad nadprzewodnictwem w stopach wysokiej entropii, ponieważ jest to wciąż słabo poznany obszar badań o mówi Bartosz. – Będę też starał się dalej rozwijać naukowo i szukać nowych kierunków badań. Jeszcze nie jestem pewien co to będzie, ale już mam pewną wizję.
Więcej o programie stypendialnym czytaj tu: https://uwr.edu.pl/mlody-badacz-czyli-stypendia-dla-najlepszych/
Więcej o grantach tu: Granty Młody Badacz – NABÓR TRWA – Uniwersytet Wrocławski (uwr.edu.pl)
Czytaj też: https://uwr.edu.pl/mlodzi-badacze-z-uwr/
Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz