
Młoda badaczka z UWr – Daria Wojtala
Na Uniwersytecie Wrocławskim wyjątkowo doceniamy nie tylko finalistów i laureatów olimpiad oraz kandydatów i kandydatki, którzy maturę zdali na medal, ale przede wszystkim tych, którzy chcą rozwijać swoje naukowe pasje i zostać „Młodymi Badaczami”.
Poznajcie kolejną ambasadorkę programu „Młody Badacz” na Uniwersytecie Wrocławskim. Daria Wojtala jest doktorantką na Wydziale Chemii UWr w Zespole Materiałów Magnetycznych.
O Grantach „Młody Badacz 2023-2025” dla doktorantów dowiedziała się z informacji na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego. – Konkurs oferuje wsparcie w wyjazdach na międzynarodowe konferencje, do zagranicznej uczelni lub instytucji naukowo-badawczej, umożliwia też udział w międzynarodowym konkursie, i jest często jedyną możliwością na pełne finansowanie takich wyjazdów dla doktorantów, dlatego bez wahania, złożyłam swoją aplikację zarówno w I, jak i w II edycji tego konkursu – opowiada Daria Wojtala.
W ubiegłym roku wyjechała na cztery tygodnie do Padwy, by przeprowadzać eksperymenty będące kontynuacją i rozszerzeniem pracy doktorskiej. – Mój pobyt na Uniwersytecie w Padwie, pod opieką prof. Valentiny Gandin z Wydziału Nauk Farmaceutycznych i Farmakologicznych, pozwolił mi na doskonalenie moich umiejętności w zakresie badań aktywności przeciwnowotworowej in vitro syntezowanych przeze mnie fosfinowych kompleksów Ir(III) i Ru(II) – mówi nasza doktorantka. – Niewątpliwie, wyjazd przyczynił się do rozwoju moich umiejętności, a moje badania stały się interdyscyplinarne.
Dodatkowo, dzięki programowi „Młody Badacz 2023-2025”, w czerwcu wyjeżdża na konferencję 3rd International Conference on Noncovalent Interactions (ICNI-III) organizowanej w Serbii, w Belgradzie.
Dlaczego wybrała UWr? – Chemią pasjonowałam się od zawsze, już jako nastolatka brałam udział w „Festiwalu Nauki” przyglądając się pracy chemików i podziwiając różnorodne eksperymenty – opowiada Daria. – Dodatkowo, Wydział Chemii UWr zawsze ma w swojej ofercie ciekawe kierunki, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających studentów.
Swoje badania wykonuje pod okiem dr hab. Urszuli Komarnickiej (promotorka), dr inż. Sandry Kozieł (promotorka pomocnicza), a także pod opieką szefowej Zespołu prof. dr hab. Aliny Bieńko. Odbyła staże naukowe nie tylko we Włoszech w Katedrze Nauk Farmaceutycznych na Uniwersytecie w Padwie, ale także na Uniwersytecie w Ferrarze i m.in. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest nie tylko laureatką konkursu grantowego „Młody Badacz 2023-2024” w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB), ale otrzymała też „Nagrodę dla Młodych Naukowców” na 16. konferencji International Symposium on Applied Bioinorganic Chemistry w 2023 r. w Grecji. A w tegorocznej edycji Młodych Talentów była nominowana do głównej nagrody w kategorii sukces naukowy https://uwr.edu.pl/daria-wojtala-finalistka-mlodych-talentow/
Ze względu na projekt Preludium NCN, w najbliższych latach będzie pracować na UWr. – Natomiast co będzie dalej? Jak dalej potoczy się moja kariera zawodowa? Jestem otwarta na wszystkie opcje, które pozwolą mi zdobywać oraz pogłębiać doświadczenie zawodowe – zastanawia się.
Na ten moment jednak Daria planuje skupić się na dokończeniu swojego doktoratu, jak najlepszym i najdokładniejszym przeprowadzeniu oraz rozliczeniu badań naukowych realizowanych w ramach grantu Preludium NCN, którego jestem kierownikiem, a także szukaniu stażu podoktorskiego (post-doc).
Trzymamy kciuki!
Więcej o programie stypendialnym czytaj tu: https://uwr.edu.pl/mlody-badacz-czyli-stypendia-dla-najlepszych/
Więcej o grantach tu: Granty Młody Badacz – NABÓR TRWA – Uniwersytet Wrocławski (uwr.edu.pl)
Czytaj też:
Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz