
Prof. Krzysztof Ruchniewicz Pełnomocnikiem Ministra Spraw Zagranicznych do spraw polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej
Minister Radosław Sikorski powołał prof. Krzysztofa Ruchniewicza na stanowisko Pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych do spraw polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej.
Jego głównymi zadaniami będą:
1) formułowanie propozycji mających na celu poprawę polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej;
2) wspieranie i podejmowanie działań na rzecz rozwoju polsko-niemieckich kontaktów społecznych;
3) współpraca z Koordynatorem do spraw Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej;
4) wspieranie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w dialogu ze stroną niemiecką w obszarze polityki historycznej;
5) monitorowanie stanu realizacji Domu Niemiecko-Polskiego w Berlinie i podejmowanie działań, mających na celu uwzględnienie przez stronę niemiecką polskich interesów w ramach tego projektu;
6) zaangażowanie na rzecz realnego zwiększenia dostępności nauczania języka polskiego w Republice Federalnej Niemiec.
Prof. Krzysztof Ruchniewicz jest historykiem, niemcoznawcą, dyrektorem Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta UWr i pracownikiem Instytutu Historycznego UWr.
Zasiada w licznych międzynarodowych gremiach naukowych (m.in. wiceprzewodniczący kuratorium Centrum Dokumentacji Kultura i Historia Polaków w Niemczech; członek rady fundacji Stiftung Ettersberg. Europäische Diktaturforschung – Aufarbeitung der SED-Diktatur – Gedenkstätte Adreasstraße; członek rady naukowej Stiftung Bayerische Gedenkstätten). Jest także członkiem prezydium Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej.
W 2023 r. został laureatem nagrody Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W uzasadnieniu podkreślono m.in. jego wybitne zasługi na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego i idei europejskiej. Otrzymał również Złoty Krzyż Zasługi RP „za zasługi na rzecz rozwoju nauki” (2011 r.), Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi RFN „za zaangażowanie na rzecz przyjaźni polsko-niemieckiej oraz pracę naukową w tym obszarze” (2019 r.) i Medal upamiętniający 30 rocznicę Pokojowej Rewolucji i Zjednoczenia Niemiec „Sachsen – Land der Friedlichen Revolution” za szczególne zasługi dla relacji polsko-niemieckich i zaangażowanie obywatelskie (2021 r.).
Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych poświęconych historii Niemiec i relacji polsko-niemieckich, zwłaszcza po 1945 roku. Wypromował 16 doktorów w Polsce i Niemczech.
Źródło: www.gov.pl