
Młodzi Badacze z UWr – Bartłomiej Dudek
Na Uniwersytecie Wrocławskim wyjątkowo doceniamy nie tylko finalistów i laureatów olimpiad oraz kandydatów i kandydatki, którzy maturę zdali na medal, ale przede wszystkim tych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i zostać „Młodymi Badaczami”.
Bartłomiej Dudek, doktorant z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, po raz pierwszy aplikował o grant „Młody Badacz” z myślą o wyjeździe na szkołę letnią i konferencję w Paryżu.
– Nie miałem innego źródła finansowania, więc postanowiłem spróbować i aplikowałem o ten grant. Na szczęście go otrzymałem, dzięki czemu mogłem wziąć udział w obu tych wydarzeniach – mówi Bartłomiej Dudek.
Program umożliwił mu prezentację wyników badań oraz nawiązanie kontaktów z innymi naukowcami na konferencjach we Francji i Stanach Zjednoczonych. Wkrótce jedzie do Japonii, gdzie również przedstawi swoje badania.
Czym się zajmuje?
– Trudno mi w kilku zdaniach odpowiedzieć na to pytanie, ale chętnie opowiem o jednym zagadnieniu, którym niedawno się zajmowałem. Wyobraźmy sobie, że mamy dwie sekwencje genów dwóch różnych gatunków i zastanawiamy się, jak bardzo są do siebie podobne, gdzie przez podobieństwo rozumiemy minimalną liczbę mutacji potrzebnych do przekształcenia jednego genomu w drugi – opisuje Bartłomiej. – Nie chcę wchodzić w szczegóły definicji mutacji, ale na przykład: żeby z kalarepy otrzymać kapustę, wystarczy tylko pięć mutacji. To nie jest zaskakujące, bo to jednak są warzywa i całkiem do siebie podobne. Ale co, gdybyśmy chcieli przekształcić człowieka w mysz? Okazuje się, że tu potrzeba około 100 mutacji, ale wciąż jest to możliwe.
– Udało nam się opracować nowy algorytm do obliczania minimalnej liczby mutacji, który jest szybszy od dotychczasowych najlepszych rozwiązań – opisuje nasz doktorant.
Już w gimnazjum miał kontakt z pracownikami i studentami UWr.
-Od gimnazjum miałem możliwość uczyć się algorytmów na zajęciach prowadzonych przez pracowników UWr, i pamiętam jak bardzo pomogli mi oni w przygotowaniach do Olimpiady Informatycznej – mówi Bartłomiej. - Wtedy też poznałem Pawła Gawrychowskiego, który 10 lat później zgodził się zostać moim promotorem na studiach doktoranckich.
-Pod koniec liceum już nie miałem wątpliwości, że dalej chcę się zajmować informatyką i zacząć studia w Instytucie Informatyki UWr. Z perspektywy czasu uważam, że to była bardzo dobra decyzja i czuję, że te studia świetnie przygotowały mnie zarówno do kariery naukowej, jak i do pracy w przemyśle – przekonuje Bartłomiej.
Na pytanie o swoją przyszłość odpowiada:
-Na pewno dalej chciałbym być związany z UWr. W tej chwili kończę doktorat, prowadzę zajęcia i pracę badawczą oraz pomagam studentom w przygotowaniach do startów w drużynowych zawodach w programowaniu zespołowym. Poza tym, zawsze marzyłem o tym, by wykorzystać swoją akademicką wiedzę i umiejętności w przemyśle i już widzę, że jest tutaj olbrzymie pole do działania.
Więcej o programie stypendialnym czytaj tu: https://uwr.edu.pl/mlody-badacz-czyli-stypendia-dla-najlepszych/
Więcej o grantach tu: Granty Młody Badacz – NABÓR TRWA – Uniwersytet Wrocławski (uwr.edu.pl)
Poznaj innych młodych badaczy oraz badaczkę:
Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz