Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Młody mężczyza w szarej marynarce z brązową łatą na łokciu, w okularach siedzi na ławce w sali wykładowej, spogląda w obiektyw, w tle podświetlana tablica z układem okresowym pierwiastków
Fot. Uniwersytet Wrocławski

Dr hab. Bartosz Szyszko, prof. UWr członkiem AMU PAN

Dr hab. Bartosz Szyszko, prof. UWr został wybrany do grona nowych członków Akademii Młodych Uczonych PAN.

Akademia Młodych Uczonych została powołana do życia w 2010 r. na mocy ustawy z dnia 30 kwietnia o Polska Akademia Nauk. Członkowie AMU wybierani są przez uznanych naukowców spośród młodych badaczy wyróżniających się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Członkami AMU są zarówno osoby pracujące na uczelniach, instytutach PAN, instytutach badawczych i innych jednostkach prowadzących badania naukowe w Polsce.

Działania AMU obejmują m.in.: opiniowanie, apelowanie, wydawanie stanowisk w sprawach Nauki i ważnych dla Nauki, organizowanie debat, dyskusji i konferencji naukowych, popularyzację nauki, upowszechnianie standardów etyki wśród młodych naukowców.

AMU działa również na arenie międzynarodowej. Jest członkiem sieci European National Young Academies, przewodniczy sieci Young Academies Science Advice Structure, która jest częścią europejskiego mechanizmu doradztwa naukowego dla polityki, współpracuje z innymi Młodymi Akademiami m.in. w zakresie polityki naukowej czy dialogu między nauką a społeczeństwem.

Dr hab. Bartosz Szyszko, prof. UWr ukończył studia magisterskie w 2010 roku realizując w ramach indywidualnego toku studiów program specjalności chemia biologiczna oraz specjalizacji chemia organiczna.  W 2014 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską dotyczącą syntezy, reaktywności i chemii koordynacyjnej acenoporfirynoidów, której promotorem był prof. Lechosław Latos-Grażyński. W 2015 roku dr hab. Szyszko odbył staż podoktorski w grupie prof. Jonathana Nitschke na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Cambridge, podczas którego prowadził prace nad syntezą klatek supramolekularnych z wykorzystaniem metody samoasocjacji z subkomponentów. Jego habilitacja (2021 r.) poświęcona była wykorzystaniu porfirynoidów w charakterze elementów konstrukcyjnych układów supramolekularnych. 

Od 2023 r. dr hab. Szyszko jest zatrudniony na stanowisku profesora Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie chemii organicznej na Wydziale Chemii. W latach 2017 – 2024 dr hab. Szyszko kierował utworzoną przez siebie studencką pracownią Zaawansowanych metod syntezy, a od roku 2021 kieruje Zespołem Badawczym Organicznej Chemii Supramolekularnej (www.bszyszko.pl). W kadencji 2020-2024 pełnił funkcję Prodziekana ds. ogólnych.

Po habilitacji  dr hab. Szyszko zainicjował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego nową linię tematyczną skoncentrowaną wokół syntezy i struktury układów zablokowanych mechanicznie. Jego zainteresowania naukowe wpisują się w obszar chemii makrocyklicznej i supramolekularnej. Realizowana w zespole tematyka badawcza związana jest z syntezą, badaniem właściwości, struktury i dynamiki związków makrocyklicznych oraz architektur supramolekularnych takich jak molekularne klatki oraz układy zablokowane mechanicznie (węzły, sploty, rotaksany).

Prof. Szyszko jest Autorem i współautorem 34 artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach chemicznych, w tym Angewandte Chemie, Journal of the American Chemical Society i Nature Communications. Kieruje obecnie trzema projektami NCN (SONATA BIS, OPUS, Preludium BIS).

Za swoją pracę naukową nagradzany był prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami środowiskowymi, w tym Nagrodą im. W. Kołosa (PAN), Nagrodą Iuvenes Wratislaviae (PAN Wrocław), Stypendium START (FNP), Stypendium dla młodych naukowców (MNiSW) i Stypendium Maxa Borna.

Gratulujemy!

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail