Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Wojciech Wawręty
Fot. Archiwum prywatne

Młodzi Badacze z UWr – Wojciech Wawręty

Na Uniwersytecie Wrocławskim wyjątkowo doceniamy nie tylko finalistów i laureatów olimpiad oraz kandydatów i kandydatki, którzy maturę zdali na medal, ale przede wszystkim tych, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i zostać „Młodymi Badaczami”.

Wojciech Wawręty jest studentem mikrobiologii na III roku studiów licencjackich na Wydziale Nauk Biologicznych. Planuje też studia archeologiczne.

– Wybrałem UWr, ponieważ mikrobiologia jest kierunkiem unikatowym na mapie polskich uczelni – mówi nasz student. – Od zawsze pasjonował mnie świat wirusów i bakterii, niewidoczny, a jakże istotny.

W szczególny sposób fascynuje go wpływ drobnoustrojów na komórki nowotworowe, a co za tym idzie możliwości ich wykorzystania w terapii. – W ramach pracy licencjackiej udało mi się przeprowadzić szereg doświadczeń związanych z odpowiedzią bakterii Pseudomonas aeruginosa na metabolity wydzielane przez ludzkie linie czerniaka – mówi nasz student WNB. –  Rezultaty pracy przedstawiłem niedawno na organizowanej przez fundację Tygiel konferencji mikrobiologicznej „Microbs” – dodaje.

Do udziału w grancie „Młody Badacz” zachęciła studenta promotorka. – A zarazem mentorka dr hab. Anna Kędziora, która od samego początku wspiera mnie i ukierunkowuje we wszystkich działaniach – mówi Wojciech. – Umożliwiło mi to skorzystanie z organizowanych przez EMBO warsztatów dotyczących biologii nowotworów w Rimini (Włochy), a przy okazji zwiedzenie Rzymu. 

W ciągu ostatniego roku udało mu się również wziąć udział w licznych kursach online oraz napisać pracę przeglądową dotyczącą roli bakterii w chorobach nowotworowych, która już niebawem powinna ukazać się na łamach Iranian Journal of Basic Medical Sciences.

– W ten sposób nabyłem nowych doświadczeń, które pomogą mi w przyszłych badaniach – przyznaje młody badacz.

Niebawem planuje rozpocząć bardziej zaawansowane prace eksperymentalne, związane bezpośrednio z możliwościami wykorzystania różnych mikroorganizmów w bakterioterapii.

Oczywiście nauka to nie wszystko: – Zawsze znajduję czas na trochę sportu, a przede wszystkim podróże w mniej dostępne zakątki świata – opowiada. – A ponieważ jestem też wielkim pasjonatem dziejów człowieka, regularnie biorę udział w pracach wykopaliskowych. W najbliższym czasie wybieram się na wykopaliska do Francji, a od przyszłego roku rozpoczynam drugi kierunek na naszym Uniwersytecie – archeologię. Chcę w ten sposób spełnić swoje marzenia o odkrywaniu śladów społeczności neolitycznych na Bliskim Wschodzie. Kto wie, być może w dobie współpracy interdyscyplinarnej między archeologami i biologami uda mi się nawet połączyć obydwie pasje w ramach jednej pracy!

Więcej o programie stypendialnym czytaj tu: https://uwr.edu.pl/mlody-badacz-czyli-stypendia-dla-najlepszych/

Więcej o grantach tu:  Granty Młody Badacz – NABÓR TRWA – Uniwersytet Wrocławski (uwr.edu.pl)

Poznaj innych młodych badaczy oraz badaczkę:

Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail