Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Braga

Arqus: Konferencja w Bradze

Uniwersytet Minho gospodarzem 4. dorocznej konferencji Arqus „Łączenie uniwersytetów, stawianie czoła wyzwaniom” w dniach 2-4 lipca 2024 r. Na konferencji nie zabrakło oczywiście przedstawicieli i przedstawicielek Uniwersytetu Wrocławskiego!

Doroczna konferencja Arqus 2024 odbyła się w dniach od 2 do 4 lipca na Uniwersytecie Minho w Bradze w Portugalii pod hasłem „Łączenie uniwersytetów, stawianie czoła wyzwaniom”. To ważne wydarzenie Arqus miało na celu wzmocnienie dialogu i wspieranie współpracy w ramach społeczności Arqus, ale także z innymi sojuszami i interesariuszami europejskiego szkolnictwa wyższego, aby stawić czoła poważnym wyzwaniom wpływającym na edukację, badania i innowacje oraz zaangażowanie społeczne.

„Doroczna konferencja Arqus to niezwykła okazja do podzielenia się naszymi głównymi wyzwaniami i wspólnego znalezienia rozwiązań”, powiedziała Dorothy Kelly, koordynatorka Arqus, „to ważne wydarzenie ma kluczowe znaczenie dla wspierania dialogu i zaufania między naszymi społecznościami oraz dla wzmocnienia naszej współpracy w celu promowania coraz bardziej innowacyjnej i wpływowej edukacji i badań. Jak sugeruje tegoroczny temat przewodni, doroczna konferencja ma na celu wspólne zajęcie się ważnymi kwestiami, przed którymi stoją nie tylko sojusze i szkolnictwo wyższe, ale całe nasze społeczeństwo.

W Bradze dołączyli do nas partnerzy i koledzy z innych sojuszy, przekazując ważne przesłanie, że zrównoważony rozwój inicjatywy Uniwersytetów Europejskich w dużej mierze zależy od naszej jedności”.

Szczegółowy program konferencji

Konferencja była częścią obchodów 50-lecia Uniwersytetu Minho i miała na celu rozwój edukacji, badań i inicjatyw zaangażowania społecznego Sojuszu, wzmacniając więzi między jego uniwersytetami członkowskimi i wspierając owocny dialog z innymi europejskimi sojuszami uniwersyteckimi i instytucjami szkolnictwa wyższego. „Cieszę się, że mogę gościć tę konferencję na Uniwersytecie Minho, zwłaszcza że obchodzimy 50. rocznicę powstania. Nie ma lepszego sposobu na upamiętnienie tej wyjątkowej okazji niż zorganizowanie najważniejszego dorocznego wydarzenia naszego Sojuszu”, powiedział Rui Vieira de Castro, rektor Uniwersytetu Minho.
Konferencja oficjalnie rozpoczęła się we wtorek 2 lipca w kampusie Gualtar z udziałem Fernando Alexandre, portugalskiego ministra edukacji, nauki i innowacji; Dorothy Kelly, koordynatora Arqus; oraz Rui Vieira de Castro, rektora Uniwersytetu Minho.

Sesje otwarte dla publiczności


Podczas dorocznej konferencji Arqus 2024 odbyły się cztery angażujące sesje plenarne otwarte dla publiczności. Ponadto sesje otwarcia i zamknięcia oraz ceremonia wręczenia nagród Arqus były transmitowane online.
Sesje, które odbyły się we wtorek 2 lipca, poświęcone były kluczowym tematom dotyczącym aktualnych wyzwań w zakresie oceny badań, edukacji i zaangażowania społecznego, przed którymi stoją europejskie uniwersytety, oraz temu, w jaki sposób kwestie te są rozwiązywane w ramach sojuszu Arqus i przez ekspertów z różnych dziedzin. W środę 3 lipca, ostatnia sesja przyniosła inspirujące przykłady z innych sojuszy uniwersyteckich: CIVIS Alliance, ECIU Alliance, YUFE Alliance i UNITE! Alliance.
Pełny program i formularz rejestracyjny są dostępne tutaj: https://forms.gle/FpPQxJPtUX9Pf81t6

Ceremonia wręczenia nagród Arqus


Ceremonia wręczenia nagród Arqus odbyła się tuż przed sesją zamykającą i przedstawiła zwycięzców tegorocznej nagrody Arqus Teaching Excellence Award, Green Mobility Days Award i International Innovators Award.

Więcej informacji o Arqus:

Arqus European University Alliance to długoterminowa inicjatywa, która łączy uniwersytety w Granadzie, Grazu, Lipsku, Lyonie 1, Maynooth, Minho, Padwie, Wilnie i Wrocławiu, dziewięć prestiżowych kompleksowych uniwersytetów badawczych, które podzielają przekonanie, że współpraca europejska jest niezbędna dla globalnej przyszłości ich instytucji. Arqus, jako sojusz skoncentrowany na ludziach, ma na celu promowanie wielojęzycznego, międzynarodowego, przedsiębiorczego i innowacyjnego podejścia do edukacji, badań i innowacji. Uniwersytety Arqus wspólnie pracują nad stworzeniem przyszłościowego, otwartego, zintegrowanego i opartego na badaniach Uniwersytetu Europejskiego, budując transformacyjną doskonałość z i dla wszystkich.

Arqus dąży do przekształcenia europejskiego szkolnictwa wyższego, badań i innowacji poprzez głęboką współpracę i postępującą integrację, w dążeniu do sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości poprzez wspólne: kształcenie krytycznych i zaangażowanych społecznie obywateli europejskich, przygotowanych do uczenia się przez całe życie, nie pozostawiając nikogo w tyle; generowanie doskonałej, otwartej, opartej na wyzwaniach, innowacyjnej i refleksyjnej wiedzy; działanie jako zaangażowany wielopoziomowy gracz społeczny i globalny. Znoszenie barier dla skutecznej współpracy.

Główną ambicją Arqus Alliance jest wspólne działanie jako laboratorium instytucjonalnego uczenia się, z którego można iść naprzód w projektowaniu, testowaniu i wdrażaniu innowacyjnego modelu głębokiej współpracy międzyuniwersyteckiej. Arqus Alliance ma na celu skoncentrowanie swoich wysiłków na umożliwieniu ludziom: umożliwieniu szeroko zróżnicowanej grupie studentów i poprawie ich doświadczenia edukacyjnego; umożliwieniu podobnie zróżnicowanej społeczności pracowników i promowaniu ich indywidualnego i zbiorowego rozwoju zawodowego; umożliwieniu społeczeństwu w ogóle poprzez otwarcie naszych drzwi i pełne reagowanie na powierzoną nam misję.

Więcej informacji o Arqus można znaleźć na stronie internetowej Arqus.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail