
Zbiór gwar polskich w ujęciu kodowo-tematycznym już dostępny!
Poznaj polskie gwary dzięki nowej książce profesora Włodzimierza Wysoczańskiego: Kody językowo-kulturowe w polskiej frazematyce gwarowej. Książkę, liczącą 956 stron można już kupić w księgarni WUWr: Kody językowo-kulturowe w polskiej frazematyce gwarowej | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)
Profesor Włodzimierz Wysoczański uchwycił niezwykłą złożoność i różnorodność zasobu polskich gwar oraz utrwalony w nich wymiar pozajęzykowy. Analizując dorobek językowej kreatywności pokoleń użytkowników gwar, porusza zagadnienie wpływu kultury na język i kwestię pamięci kulturowej. W proponowanej przez siebie koncepcji, wykorzystującej podejście kodowo-tematyczne, umożliwia „odkrywanie gwar na nowo”. Publikacja ukazuje odrębność gwar, ale także ich łączność z językiem ogólnopolskim. Prezentowany zbiór frazemów to swoista „podróż po słowach”, które od wieków nazywają i interpretują otaczającą nas rzeczywistość. Dokumentowanie i badanie tych językowych zjawisk ma fundamentalne znaczenie dla ochrony naszego dziedzictwa kulturowego. W obliczu globalizacji i homogenizacji kulturowej, takie prace przypominają nam o unikalności i wartości lokalnych tradycji językowych.
Niezwykła książka, której materiał źródłowy obejmuje ponad 20 tysięcy frazemów, podanych w formie zapisu źródłowego wraz z lokalizacją geograficzną ich występowania i znaczeniem.
Czytaj więcej: Zbiór gwar polskich w ujęciu kodowo-tematycznym już dostępny! | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)
Mnemotoposy i sny. Archiwum wspólnej pamięci
Serdecznie polecamy najnowszy numer „Prac Kulturoznawczych”, dedykowany pamięci Profesora Stefana Bednarka. Autorzy publikowanych w nim prac podejmuje problematykę związaną z mechanizmami zapamiętywania oraz formami zbiorowej pamięci doświadczeń historycznych w perspektywie pytania o dziejowość kultury. Problematyka ta, wśród wielu zainteresowań, była nicią przewodnią naukowych poszukiwań Stefana Bednarka. Rozwijał on własną koncepcję mnemotoposów, w której podkreślony został kulturowy wymiar i kształt stosunku do przeszłości, będący zarazem stosunkiem do wartości.
Tom 28 Nr 1 (2024): Mnemotoposy i sny. Archiwum wspólnej pamięci | Prace Kulturoznawcze (wuwr.pl) możecie czytać tutaj, a już niedługo w sprzedaży egzemplarze papierowe.
4 lipca o godzinie 17:00 w Bibliotece Instytutu Kulturoznawstwa (ul. Szewska 50/51) odbędzie się spotkanie premierowe z redaktorami i autorkami – o mnemotoposach i snach porozmawia z nimi dr hab. Krzysztof Łukasiewicz. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Cultura Lectionis” organizowanego przez Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze – oddział Wrocław. Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/7665263976919926
Biały kruk! „Słownik Literatury Popularnej” pod redakcją prof. Żabskiego w księgarni WUWr!
Polecamy Waszej uwadze ostatnie egzemplarze „Słownika Literatury Popularnej”, które zespół WUWr przypadkiem odnalazł w czasie porządkowania jednego z magazynów!
Zamysł opracowania Słownika literatury popularnej narodził się z dwu powodów: pierwszym jest zalew rynku księgarskiego różnoraką produkcją wydawniczą, co stwarza konieczność dostarczenia niezbędnych informacji czytelnikom zdezorientowanym chaosem gatunków, nazwisk i tytułów; drugim, potrzeba podsumowania stanu wiedzy o literaturze popularnej w Polsce. Słownik literatury popularnej próbuje odpowiadać na pytania i czytelników, i nauki. Ta dwufunkcyjność opracowań wpłynęła na zróżnicowanie poziomu i rodzaju konstatacji: hasła ogólne wprowadzają skomplikowane poznawczo zagadnienia komunikacji literackiej w obiegu popularnym, hasła szczegółowe nastawione są na informacje historyczno-typologiczne, czyli przede wszystkim na omówienie gatunków oraz dorobku pisarskiego poszczególnych autorów, dawnych i współczesnych. Hasła opracowano według powszechnie przyjętych zasad, zachowano jednak właściwości indywidualnego stylu autorów i ich sposobu interpretacji.
Jak można przeczytać na stronie lubimyczytać.pl, jest to „Jedyne w Polsce kompletne opracowanie zagadnień związanych z literaturą popularną. Teksty profesorów i wykładowców, którzy zajmują się lub zajmowali się tekstami popkultury. Chociaż od wydania „Słownika” minęło sporo czasu, nadal spełnia swoją rolę i przydaje się w pracy i szeregowaniu wiedzy z literatury. Jednocześnie jest kopalnią wiedzy nt. powstawania poszczególnych gatunków.”
Ostatnie kilka sztuk do kupienia tutaj:
Słownik literatury popularnej | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)