
Prof. Dorota Michułka z grantem Weave-UNISONO
Dr hab. Dorota Michułka, prof. UWr z Instytutu Filologii Polskiej dzięki grantowi Weave-UNISONO poprowadzi projekt badawczy we współpracy z naukowcami z Niemiec. Polski zespół otrzyma wsparcie w wysokości ponad 422 tys. zł.
Samo-pozycjonowanie w przestrzeniach transnarodowych – narracje dzieci oraz opowieści o dzieciach żyjących w rodzinach transnarodowych to tytuł projektu, który zostanie zrealizowany przez polski zespół pod kierownictwem dr hab. Doroty Michułki, prof. UWr. Badania po stronie niemieckiej koordynować będą Alexandra König i Jessica Schwittek z Uniwersytetu Duisburg-Essen.
Rodziny transnarodowe to takie, które z powodu migracji doświadczają rozłąki z bliskimi i starają się utrzymywać więzi z członkami rodziny w kraju pochodzenia. Projekt ma na celu zbadanie doświadczenia dzieci w wieku 12-14 lat żyjących w rodzinach zmagających się z migracją oraz ich transnarodowego samo-pozycjonowania. Zagadnienie zostanie zbadane z dwóch perspektyw: socjologicznej i literackiej. Dodatkowym elementem projektu ma być zorganizowanie międzynarodowej konferencji, a także opracowanie z otrzymanych wyników badań materiałów dydaktycznych dla nauczycieli. Badania będą prowadzone na przykładzie Polski i Niemiec.
Wniosek był oceniany przez niemiecką agencję German Research Foundation (DFG), a Narodowe Centrum Nauki zaakceptowało wyniki tej oceny w ramach współpracy w programie Weave.

Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.
Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, a pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.
W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do lead agency oraz do właściwych dla siebie instytucji w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badawcze, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.
Serdecznie gratulujemy Pani Profesor oraz całemu zespołowi i życzymy owocnych badań!