Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Zdjęcie wydawnictwo

Poniedziałki z WUWr #16

Przeczytajcie co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego

W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Bądźcie na bieżąco zaglądając na wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych WUWr – Fb, LinkedIn,  Instagram oraz  YouTube.

„Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka” w WUWr!

„Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka” to czasopismo ukazujące się od 1946 r., początkowo publikowane jako półrocznik „Sobótka”, a od 1957 r. jako kwartalnik pod obecnym tytułem. Do 2018 r. pismo było wydawane przez Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii, wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, później wydawanie czasopisma wziął na siebie Uniwersytet Wrocławski.

Teraz czasopismo wydaje Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, a w księgarni internetowej (wuwr.eu) możecie szukać aktualnych numerów drukowanych. Do tego, na platformie Czasopisma Naukowe w Sieci prowadzonej przez WUWr można czytać w otwartym dostępie numer bieżący i treści archiwalne. 

Kwartalnik należy do najstarszych w Polsce regionalnych czasopism naukowych o profilu historycznym, pozostając ważnym elementem humanistyki. Uchodzi za jeden z najważniejszych periodyków śląskoznawczych, ale redakcja pozostaje otwarta również na materiały o innym zakresie tematycznym. W czasopiśmie publikowane są więc przede wszystkim materiały dotyczące badań nad dziejami Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Poza tym, w każdym numerze jest miejsce na tzw. Universalia – studia i materiały historyczne o innym, nie związanym z podstawową tematyką charakterze. Redakcja zakłada również, co także zgodne jest z długoletnią i chlubną tradycją „Sobótki”, publikowanie zeszytów tematycznych i jubileuszowych, poświęconych ważnym wydarzeniom, ale i honorujących ludzi związanym z wrocławskim środowiskiem naukowym.

Serdecznie zachęcamy do zgłaszania swoich tekstów.

Aktualny numer możecie kupić tutaj: Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka Rocznik LXXIX (2024) nr 2 | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)
Profil czasopisma na platformie: https://wuwr.pl/sobotka

Nowy wygląd „Studiów Filmoznawczych”

Ostatnio publikowana przez WUWr okładkowa zagadka została rozwikłana, a najnowszy numer czasopisma „Studia Filmoznawcze” w nowej odsłonie dostępny jest już do czytania: Studia Filmoznawcze (wuwr.pl). W ramach zrealizowanego projektu zostały opracowane całkiem nowe założenia typograficzne, które wpisują się w obecną identyfikację wizualną wydawnictwa. Głównym elementem graficznym są rozchodzące się promieniście linie, dla których inspiracją był kształt światła wychodzącego z projektora filmowego!

Teksty zgromadzone w 45. tomie koncentrują się na pojęciach peryferii i peryferyjności, realizując postulat rozszerzenia refleksji nad kinem poza to, co centralne, kanoniczne i głównonurtowe. Kategoria peryferyjności rozumiana jest wieloaspektowo: geograficznie, społecznie, ekonomicznie, instytucjonalnie, estetycznie, kulturowo i dyskursywnie. W numerze znalazły się zatem teksty poświęcone nie tylko kinu tworzonemu i oglądanemu na peryferiach, lecz także produkcjom spoza historycznego kanonu oraz rzadko podejmowanym problemom teorii filmu.

Drukowana wersja już niedługo pojawi się w księgarni wydawnictwa.

Kolejne czasopisma w DOAJ

Już 8 czasopism wydawanych przez WUWr znajduje się największej bazie czasopism z otwartym dostępem – Directory Of Open Access Journals. Dzięki metadanym, pozwala ona naukowcom z całego świata na wyszukiwanie darmowych artykułów z recenzowanych czasopism naukowych. DOAJ indeksuje ponad 20 tysięcy czasopism ze 134 krajów.

W bazie DOAJ były już wcześniej:

Anglica Wratislaviensia” , „Estudios Hispánicos”, Góry, Literatura, Kultura”, Roczniki Biblioteczne”, a ostatnio przyjęto tytuły:

 „Neerlandica Wratislaviensia”,
„Prace Kulturoznawcze”,
„Slavica Wratislaviensia”,
„Studia Filmoznawcze”.

Serdecznie gratulujemy Wydawnictwu i redakcjom! Profile czasopism WUWr w bazie znajdzie tu: Journals – DOAJ

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail