
Poniedziałki z WUWr #16
Przeczytajcie co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Bądźcie na bieżąco zaglądając na wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych WUWr – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube.
„Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka” w WUWr!
Teraz czasopismo wydaje Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, a w księgarni internetowej (wuwr.eu) możecie szukać aktualnych numerów drukowanych. Do tego, na platformie Czasopisma Naukowe w Sieci prowadzonej przez WUWr można czytać w otwartym dostępie numer bieżący i treści archiwalne.
Kwartalnik należy do najstarszych w Polsce regionalnych czasopism naukowych o profilu historycznym, pozostając ważnym elementem humanistyki. Uchodzi za jeden z najważniejszych periodyków śląskoznawczych, ale redakcja pozostaje otwarta również na materiały o innym zakresie tematycznym. W czasopiśmie publikowane są więc przede wszystkim materiały dotyczące badań nad dziejami Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Poza tym, w każdym numerze jest miejsce na tzw. Universalia – studia i materiały historyczne o innym, nie związanym z podstawową tematyką charakterze. Redakcja zakłada również, co także zgodne jest z długoletnią i chlubną tradycją „Sobótki”, publikowanie zeszytów tematycznych i jubileuszowych, poświęconych ważnym wydarzeniom, ale i honorujących ludzi związanym z wrocławskim środowiskiem naukowym.
Serdecznie zachęcamy do zgłaszania swoich tekstów.
Aktualny numer możecie kupić tutaj: Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka Rocznik LXXIX (2024) nr 2 | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)
Profil czasopisma na platformie: https://wuwr.pl/sobotka
Nowy wygląd „Studiów Filmoznawczych”
Ostatnio publikowana przez WUWr okładkowa zagadka została rozwikłana, a najnowszy numer czasopisma „Studia Filmoznawcze” w nowej odsłonie dostępny jest już do czytania: Studia Filmoznawcze (wuwr.pl). W ramach zrealizowanego projektu zostały opracowane całkiem nowe założenia typograficzne, które wpisują się w obecną identyfikację wizualną wydawnictwa. Głównym elementem graficznym są rozchodzące się promieniście linie, dla których inspiracją był kształt światła wychodzącego z projektora filmowego!
Teksty zgromadzone w 45. tomie koncentrują się na pojęciach peryferii i peryferyjności, realizując postulat rozszerzenia refleksji nad kinem poza to, co centralne, kanoniczne i głównonurtowe. Kategoria peryferyjności rozumiana jest wieloaspektowo: geograficznie, społecznie, ekonomicznie, instytucjonalnie, estetycznie, kulturowo i dyskursywnie. W numerze znalazły się zatem teksty poświęcone nie tylko kinu tworzonemu i oglądanemu na peryferiach, lecz także produkcjom spoza historycznego kanonu oraz rzadko podejmowanym problemom teorii filmu.
Drukowana wersja już niedługo pojawi się w księgarni wydawnictwa.
Kolejne czasopisma w DOAJ
Już 8 czasopism wydawanych przez WUWr znajduje się największej bazie czasopism z otwartym dostępem – Directory Of Open Access Journals. Dzięki metadanym, pozwala ona naukowcom z całego świata na wyszukiwanie darmowych artykułów z recenzowanych czasopism naukowych. DOAJ indeksuje ponad 20 tysięcy czasopism ze 134 krajów.
W bazie DOAJ były już wcześniej:
„Anglica Wratislaviensia” , „Estudios Hispánicos”, „Góry, Literatura, Kultura”, „Roczniki Biblioteczne”, a ostatnio przyjęto tytuły:
„Neerlandica Wratislaviensia”,
„Prace Kulturoznawcze”,
„Slavica Wratislaviensia”,
„Studia Filmoznawcze”.
Serdecznie gratulujemy Wydawnictwu i redakcjom! Profile czasopism WUWr w bazie znajdzie tu: Journals – DOAJ