
Poniedziałki z WUWr #23
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
Słowo i obraz w błękicie
Błękitne, wakacyjne niebo zostaje wspomnieniem, a Uniwersytet wraca do pracy na pełnych obrotach. Jeśli mowa o Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego, oczekujcie niedługo nowych publikacji i zaglądajcie do świetnych wydań tegorocznych! W najnowszym Przeglądzie Uniwersyteckim oprócz wywiadu z dyrektorem Marcinem Skrabką, polecamy dwie publikacje:
„Książka i biblioteka w wybranych pracach Umberta Eco” Anny Lubińskiej – ta wzbogacona ilustracjami i rysunkami autorstwa Eco publikacja gromadzi pojawiające się w jego twórczości wątki dotyczące roli książki w społeczeństwie oraz relacji książka–biblioteka–czytelnik. Wyłania się z niej wizerunek bibliofila, który swoje poglądy ukazywał za pomocą różnych środków wyrazu, a wiedzę naukową wykorzystywał w dziełach literackich, pamiętając, że to właśnie dzięki czytelnikowi książka „staje się książką”.
„Toksofilos. Szkoła łucznictwa w dwóch księgach” – unikat na rynku wydawniczym, pierwszy polski przekład dzieła Toxophilus, szesnastowiecznego traktatu poświęconego łucznictwu i jednocześnie jednego z pierwszych tekstów dydaktycznych napisanych w języku angielskim! Książka dla wszystkich tych, którzy chcieliby odkryć, jak na przykładzie łuku komentować można gwałtownie zmieniające się czasy i obyczaje renesansowej Europy.
Oddaliśmy także całą okładkę najpiękniejszej książce naukowej tego roku! Przypominamy „Błękitny fin de siècle” Justyny Bajdy – opracowanie, które zabiera nas w niezwykłą podróż, opisując fenomen koloru niebieskiego w kulturze młodopolskiej. Przenosi błękitną atmosferę przełomu wieków XIX i XX z Francji do Polski, ukazując funkcjonowanie błękitu w wybranych przestrzeniach życia i sztuki. Historia znaczenia koloru i jego użycia jest pretekstem do przyjrzenia się wybranym dziełom Gabrieli Zapolskiej, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Stanisława Wyspiańskiego, w których twórczości błękit zaznaczył się wyraźnie.
Kto jeszcze nie ma? Błękitny fin de siècle Justyna Bajda (wuwr.eu) – koniecznie wzbogaćcie swoją biblioteczkę lub sprawcie komuś wyjątkowo piękny i mądry prezent!
Przy okazji polecamy kolejną recenzję książki – tym razem w numerze 7-8 Forum Akademickiego!
Praca dla Kierownika Działu Handlowego i Grafika DTP W zakładce kariera znajdziecie dwa nowe ogłoszenia! Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego szuka w tej chwili Kierownika Działu Handlowego, który wyniesie sprzedaż książek WUWr na nowy poziom! W związku z ilością wydawanych publikacji koniecznie potrzebna jest również nowa osoba odpowiedzialna za grafikę, skład i DTP wydawnictw! A to nie koniec nowych ofert. Śledźcie stronę:
Kariera | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)
Data publikacji: 9 września 2024 r.