Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Biały samochód terenowy i grupa ludzi, widok z góry, z oddali, w tle widoczne góry.
fot. M. Osypińska

Polscy naukowcy badają Serengeti

Ponad 30 cennych stanowisk archeologicznych, nieznane wcześniej malowidła naskalne, fragmenty ceramiki i narzędzi kamiennych zidentyfikowali polscy archeolodzy w tanzańskim Parku Narodowym Serengeti. To pierwsze polskie badania w tym miejscu.

W ekipie polskich archeologów jest prof. Marta Osypińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. W sierpniu naukowcy zakończyli pierwszy etap badań. W sobotę 21 września więcej o badaniach można będzie przeczytać w „Nauce w Polsce”.

Ale niebywałą okazją do zapoznania się przynajmniej z fragmentem badań będzie inauguracja roku akademickiego 1 października na naszym Uniwersytecie, kiedy to prof. Marta Osypińska wygłosi wykład.

Tanzański Park Narodowy Serengeti to największy na świecie obszar chroniony, leżący na wyżynie pomiędzy jeziorem Wiktorii a zachodnią krawędzią Rift Valley. Nazywa się go kolebkę ludzkości. To miejsce niedaleko Wąwozu Olduvai, jednego z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych, gdzie znaleziono ślady obecności człowieka i innych gatunków człowiekowatych sprzed niemal 3 milionów lat. Pierwszy polski projekt badawczy i jeden z nielicznych na świecie w tym miejscu prowadzą prof. Marta Osypińska z UWr oraz dr Piotr Osypiński z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Skupiają się na badaniach dotyczących późnej i środkowej epoki kamienia (Middle Stone Age i Late Stone Age), czyli czasów, kiedy pojawił się współczesny anatomicznie człowiek.

Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Więcej o ostatnich badaniach archeologicznych na UWr

O pełnym życia świecie antyku z czasów „Quo vadis”

O silnych kobietach w kolebce ludzkości

O Gobi i Mongolii pod okiem polskich archeologów

O badaniach archeologicznych w Bostwanie

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail