Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
młoda kobieta ubrana elegancko
fot. archiwum prywatne

Kolejny grant trafił na Wydział Biotechnologii

Dr Julia Chudzian z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymała grant Miniatura z NCN na badania pt. „Alternatywne formaty przeciwciał rozpoznające receptor 3 czynników wzrostu fibroblastów do zastosowań terapeutycznych”.

W przekazywaniu sygnałów ze środowiska zewnątrzkomórkowego do wnętrza komórki, jak również w komunikacji międzykomórkowej w dużej mierze pośredniczą obecne na powierzchni komórek receptory. Wśród nich istotną rolę pełnią receptory czynników wzrostu fibroblastów (FGFR), będące białkami aktywowanymi przez szereg specyficznych czynników wzrostu fibroblastów (FGF).  – Wiązanie FGF z receptorem i następująca w jego wyniku dimeryzacja FGFR jest procesem ściśle regulowanym i uruchamia kaskady przekazywania sygnału, co prowadzi do zróżnicowanej odpowiedzi komórkowej, m.in. wzrostu, migracji, namnażania czy różnicowania komórek, jak również ma znaczenie w reakcji komórek na stres oraz regulacji metabolizmu – wyjaśnia dr Julia Chudzian, adiunkt w Zakładzie Inżynierii Białka na Wydziale Biotechnologii.

W związku z fundamentalną rolą, jaką pełni w komórkach oddziaływanie FGF-FGFR, jego deregulacja jest często obserwowana w szeregu chorób, w tym nowotworowych. – Nieprawidłowa, nadmierna aktywacja FGFR3 jest charakterystyczna dla raka pęcherza, szyjki macicy czy jelita grubego – wylicza nasza badaczka. – Wykorzystanie FGFR3 jako celu molekularnego dla terapii ukierunkowanych wskazuje się jako potencjalnie skuteczne podejście, zapewniające zminimalizowanie efektów ubocznych leczenia.

Celem planowanego projektu jest opracowanie szeregu cząsteczek, będących fragmentami przeciwciał, specyficznie rozpoznających receptor 3 czynników wzrostu fibroblastów.

– Badania będą obejmowały przeprowadzenie selekcji fragmentów przeciwciał w formacie VH (część zmienna łańcucha ciężkiego przeciwciała) z wykorzystaniem techniki phage display, opierającej się na prezentacji sekwencji peptydowych na powierzchni wirionów bakteriofagów – wyjaśnia badaczka. – Otrzymane w ten sposób, specyficzne wobec FGFR3 cząsteczki białkowe, poddane zostaną szczegółowym analizom biofizycznym i biologicznym, pozwalającym na określenie parametrów kluczowych dla potencjału terapeutycznego opracowywanych molekuł.

Poprzez wiązanie z receptorem, blokowanie jego dimeryzacji lub uniemożliwianie oddziaływania FGF-FGFR3, skonstruowane fragmenty przeciwciał posłużą jako podstawa do opracowania selektywnych cząsteczek terapeutycznych do zastosowania w terapii celowanej nowotworów, jak również innych schorzeń związanych z nieprawidłowościami w działaniu FGFR3.

Wśród laureatów i laureatek ostatniego rozdania Miniatur NCN z UWr znaleźli się również:

dr Wojciech Wiertelak z Wydziału Biotechnologii, który otrzymał grant na badania pt. „Wpływ terapii galaktozą na transkryptom komórek ludzkich”

dr Hanna Kędzierska z Wydziału Neofilologii otrzymując grant na badania pt. „Wpływ wymowy cudzoziemskiej na przetwarzanie błędów w idiomach: badanie psycholingwistyczne”

dr Daria Derkacz z Wydziału Biotechnologii otrzymując grant na badania pt. „Izolacja i określenie struktury β-glukanu pozyskanego ze ściany komórkowej szczepów Candida albicans z zaburzoną syntezą ergosterolu oraz ocena wpływu β-glukanu na odpowiedź zapalną i komórkową”;

dr Kamil Błaszczyński z Wydziału Nauk Społecznych, który otrzymał grant na badania pt. „Test przekonań religijno-nacjonalnych – narzędzie badawcze”

Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych będących punktem wyjścia do stworzenia założeń projektu badawczego, o którego finansowanie można następnie wnioskować w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych oraz międzynarodowych. W trakcie ósmej edycji konkursu można było uzyskać finansowanie w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację rocznego działania naukowego. 

Przeczytaj również:

oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail