Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej

Porozmawiajmy o Bliskim Wschodzie, czyli pierwsza „Debata akademicka” pod patronatem Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego


Termin:

30 października 2024, 14:30 - 16:00

Miejsce:

Sala 2D im. W. Świdy WPAE

W środę 30 października 2024 r. o godz. 14.30 w Sali 2D im. W. Świdy WPAE porozmawiamy o:

– specyfice, przyczynach i przewidywanych skutkach działań po 7 października 2023 r. na Bliskim Wschodzie,  

– stanie demokracji/autorytaryzmu w Izraelu i Strefie Gazy, 

– roli społeczności międzynarodowej (poszczególnych państw, sąsiadów, organizacji międzynarodowych, organizacji pozarządowych, sądownictwa międzynarodowego),

– polityce azylowej, wizowej i migracyjnej w UE w zakresie odnoszącym się do osób z Bliskiego Wschodu oraz formach wsparcia osób dotkniętych działaniami zbrojnymi,

– autonomii uczelni w Izraelu i Gazie, wolności akademickiej i ograniczeniach w dostępie do edukacji,

– formach współpracy z uczelniami oraz kryteriach jej oceny etycznej. 

Chcielibyśmy aby debata akademicka pozwoliła, choć w części zidentyfikować obszary, które są zależne od polskich uczelni w obszarze poruszonym podczas dyskusji. Czyli co uczelnie mogą oferować i czy same bez wsparcia władz centralnych są w stanie zapewnić realną pomoc poszkodowanym w konfliktach zbrojnych.

Podczas tej debaty akademickiej porozmawiamy o różnych formach protestu, jego granicach, niedozwolonej mowie nienawiści, akceptacji/pochwale/ usprawiedliwieniu przemocy czy dyskryminacji, o odpowiedzialności za naszą Uczelnię.

 Udział w debacie zapowiedzieli:

dr Jagoda Budzik, Adiunktka w Katedrze Judaistyki im. Tadeusza Taubego, Wydział Neofilologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Badawczo interesuje się tematyką Zagłady i pamięci o niej, literaturą hebrajską i kulturą izraelską.

Czytaj też: https://uwr.edu.pl/nasi-mlodzi-naukowcy-z-ministerialnymi-stypendiami/

dr Ewa Górska, Wydział Prawa i Administracji, Inkubator Doskonałości Naukowej – centrum Digital Justice.  

Specjalizuje się w socjologii prawa i w prowadzeniu badań empirycznych nad prawem, ale tematy Jej badań wiążą się z islamem i światem arabskim. Zajmowała się m.in. zwyczajowym prawem arabskim, krytyczną geografią prawa na przykładzie Palestyny, kwestiami bioetycznymi we współczesnym prawie muzułmańskim oraz orientalizmem i stereotypami w polskim prawie, szczególnie orzecznictwie. Na Uniwersytecie Wrocławskim będzie kierować grantem Sonata, w którym przyglądać się będzie temu jak islam jest prezentowany w orzecznictwie trybunałów europejskich, ale także sprawdzać, jak w prawie europejskim rozumiana jest religijność i sekularyzm.

Czytaj też: https://uwr.edu.pl/kiedy-pasja-przeklada-sie-na-sukcesy/

Prof. Jarosław Jarząbek pracuje w Instytucie Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W pracy badawczej zajmuje się polityką bezpieczeństwa, systemami politycznymi i siłami zbrojnymi państw Bliskiego Wschodu, a także konfliktem izraelsko-palestyńskim. Stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Koordynator programu Erasmus Mundus Global Studies w ISM UWr.

Zobacz też (tło konfliktu): https://uwr.edu.pl/konflikt-izraelsko-palestynski/

dr hab. Barbara Kowalczyk pracuje w Zakładzie Porównawczej Administracji Publicznej, w Instytucie Nauk Administracyjnych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. Jest prodziekanem ds. kształcenia. Jej zainteresowania badawcze to prawo imigracyjne i azylowe, administracja porównawcza, europejskie prawo administracyjne. Radczyni prawna, uczestniczka Forum Konsultacyjnego EASO (Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu, obecnie Agencji UE ds. Azylu). 

dr Paweł Wróblewski, pracuje w Instytucie Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych, gdzie kieruje Pracownią Badań Prognostycznych nad Przemianami Religijnymi. Historyk idei i filozof religii, ekspert w zakresie mediacji międzyreligijnych i analizy środowiska bezpieczeństwa w kontekście religijnym (sytuacje kryzysowe i konflikty na tym tle), ma doświadczenie biegłego sądowego w sprawach karnych na tle wyznaniowym.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail