
Vivat academia! Vivat nostra civitas!
Tegoroczne uroczyste otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola odbyło się tradycyjne 15 listopada w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego.
Posiedzenie to główna uroczystość akademickiego Święta Nauki we Wrocławiu poprzedzona złożeniem kwiatów pod pomnikiem martyrologii profesorów lwowskich. Dzień wcześniej odbył się również uroczysty koncert w Akademii Muzycznej.
Uroczyste posiedzenie otwartego Kolegium rozpoczęło się od przemówienia Przewodniczącego KRUWiO prof. dra hab. Roberta Olkiewicza, Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Podkreślał jak ważna jest tradycja i odpowiedzialność oraz współpraca wszystkich uczelni ze sobą oraz z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Rektora Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusza Wójsa w imieniu wszystkich rektorów wrocławskich uczelni publicznych odczytał Manifest Akademickiego Wrocławia.
„Świadomi społecznej odpowiedzialności nauki i jej wpływu na przyszłość naszej cywilizacji, w trosce o rozwój akademickiego Wrocławia i jego pozycji na mapie Europy i świata, jako rektorzy wrocławskich uczelni publicznych, w dniu Święta Nauki we Wrocławiu, uroczyście składamy następującą deklarację:
· Chcemy wspierać się w umacnianiu pozycji Wrocławia jako wiodącego europejskiego centrum intelektu i kultury.
· Będziemy wspólnie tworzyć sprzyjającą atmosferę i perspektywy przyciągające do nas talenty z całego świata oraz stwarzać im warunki dla realizacji swych twórczych marzeń dla wspólnego dobra.
· Pragniemy łączyć nasz akademicki potencjał, aby razem podejmować wielkie wyzwania współczesności stawiane przez społeczeństwo swym badaczom i artystom, z natury wymagające współdziałania twórców i specjalistów różnych dziedzin i dyscyplin.
· Przesuwając granice wiedzy o człowieku i otaczającym go świecie obiecujemy działać wspólnie na rzecz poprawy bezpieczeństwa i jakości życia.
· Pragniemy razem przyczyniać się do rozwoju nowoczesnego społeczeństwa opartego na wiedzy i innowacjach technologicznych oraz wyznającego idee wolności, równości, sprawiedliwości i odpowiedzialności.
· Uznając naukę i sztukę jako drogi do prawdy i piękna, będziemy wspólnie bronić ich niezależności, przeciwstawiając się zagrażającym im wszelkim naciskom politycznym, ideologicznym i ekonomicznym oraz zjawiskom dezinformacji i cenzury.
· Jesteśmy zdeterminowani, aby stale podnosić jakość kształcenia akademickiego, mając świadomość, że wielu obywateli Wrocławia to nasi studenci lub absolwenci.
Do władz i innych instytucji naszego miasta i regionu zwracamy się z prośbą o zaufanie oraz współpracę, zapewniając jednocześnie o gotowości do wspierania ich działań na rzecz dobra publicznego, zarówno w codziennej działalności, jak i w sytuacjach kryzysowych.
Niech akademia czyni nasze miasto coraz lepszym! Vivat academia! Vivat nostra civitas!”
Kulminacyjnym momentem uroczystości 15 listopada było ogłoszenie laureatów dorocznej Nagrody im. Prof. Józefa Dudka za działalność na rzecz integracji środowiska akademickiego.
Wręczono ją inicjatorom powołania we Wrocławiu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.
Oto ich nazwiska: Jego Eminencja Ksiądz Biskup Ryszard Bogusz, Pan Jerzy Kichler, Ksiądz Mitrat Aleksander Konachowicz oraz Ksiądz Doktor Jerzy Żytowiecki.
Laudację wygłosił prof. Sławomir Stasiak, Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego. A w imieniu nagrodzonych przemówił ks. dr Jerzy Żytowiecki.
Tradycją jest, że Nagrody KRUWiO to dzieła plastyczne artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu (w tym roku były to dwie grafiki Jarosława Jędrzejowskiego oraz dwa witraże Karoliny Kamińskiej oraz Lucyny Garbacz). Jednak w tym roku nagroda miała szczególny wymiar, bo niezwykłym jej uzupełnieniem był utwór muzyczny, którego partytura została wręczona laureatom przez jej kompozytora Macieja Domańskiego.
Otóż młody kompozytor studiujący w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu dwa kierunki studiów instrumentalistykę, w zakresie gry na kontrabasie oraz kompozycję, zadedykował laureatom Nagrody KRUWiO utwór muzyczny, zatytułowany Pieśń Wzajemnego Szacunku. Kompozycja ta napisana została do tekstów biblijnych, przeznaczona jest na dwa chóry mieszane, a jej prawykonanie odbyło się podczas Nadzwyczajnego Koncertu zorganizowanego z okazji tegorocznego Święta Nauki, który odbył się 14 listopada. Prawykonania kompozycji dokonały połączone chóry akademickie Wrocławia.
Piątkową uroczystość uświetnił występ Chóru Kameralny Piú Mosso pod dyrekcją Pana Dominika Jarockiego działający przy Instytucie Muzykologii UWr
oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz
Fotorelacja: Tomasz Walków















