
Nasza badaczka w Akademii Młodych Uczonych i Artystów
Podczas Święta Nauki we Wrocławiu 15 listopada 2024 r. wręczono akty powołania nowym członkom Akademii Młodych Uczonych i Artystów. W 7-osobowej grupie znalazła się nasza badaczka dr Justyna Zeler z Wydziału Chemii.
Akademia Młodych Uczonych i Artystów działa we Wrocławiu od 2010 toku. Jej celem jest wspieranie wybitnych młodych naukowców i artystów. To zespół opiniodawczo-doradczy Prezydenta Wrocławia.
Efekty współpracy naukowców można poznać podczas licznych seminariów, konferencji czy warsztatów prowadzonych przez nich samych lub zaproszonych wybitnych naukowców oraz popularyzatorów nauki i innowacji. Członkowie Akademii Młodych Uczonych i Artystów również tworzą interdyscyplinarne zespoły badawcze a także prowadzą w swoim gronie projekty naukowe.
Kierunek działalności Akademii zależy przede wszystkim od jej członków – to oni nadają jej ostateczny kształt oraz określają tematyczny obszar jej zainteresowań. Długość kadencji członków wynosi 5 lat z możliwością wydłużenia.
Zaproszenie do Akademii kierowane jest do osób w wieku do 35 lat, wywodzących się ze środowisk akademickich instytutów badawczych, uczelni z Wrocławia i Dolnego Śląska reprezentujących rozmaite dziedziny i dyscypliny nauki i sztuki.
Dr Justyna Zeler jest adiunktką na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. W swojej pracy badawczej zajmuje się nowoczesnymi i inteligentnymi materiałami luminescencyjnymi, które po pochłonięciu specyficznych energii wykazują „świecenie” – generują światło o zdefiniowanej barwie. Właściwość ta nazywana jest luminescencją.
– Głównym celem moich badań jest projektowanie, syntetyzowanie i dogłębna charakterystyka spektroskopowa materiałów luminescencyjnych, które mogą być przydatne w optycznym obrazowaniu tkanek nowotworowych i jednoczesnym odczytywaniu ich temperatury poprzez silnie zależne od temperatury efekty luminescencyjne nanomateriałów – wyjaśnia nasza badaczka.
Główną ideą Akademii Młodych Uczonych i Artystów jest jedność wiedzy, szczególnie ważna w odniesieniu do dyscyplin, które są znacznie od siebie oddalone. – Szczególnie dla mnie ważne jest to, że jest to miejsce interdyscyplinarnej i swobodnej wymiany intelektualnej – podkreśla Justyna Zeler. – Swoją działalność w Akademii chciałaby prowadzić na kilku płaszczyznach: – Będą to seminaria tematyczne i nawiązywanie współpracy badawczej z różnych dziedzin nauki i sztuki, organizacja cyklicznych seminariów, również międzynarodowych, na których prezentowane będą najnowsze osiągnięcia w różnych dyscyplinach w sposób popularnonaukowy – wylicza nasza badaczka. – Chciałabym skupić się również na projektach edukacyjno-badawczych, aby wspierać edukację chemii w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Życzymy powodzenia!
Kto jeszcze otrzymał powołanie do AMUiA czytaj tu: Doktoranci UWr nagrodzeni Studenckim Programem Stypendialnym – Uniwersytet Wrocławski
Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz