Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Wydział Prawa
Fot. Magdalena Marcula

Nowe narzędzia w walce o sprawiedliwość – badania naukowe

Smartfony zmieniły świat – nie tylko dokumentują rzeczywistość, ale też pozwalają ocalałym i świadkom zbrodni aktywnie uczestniczyć w walce o sprawiedliwość. To także demokratyzacja procesu pociągania sprawców do odpowiedzialności i nowe wyzwanie dla wymiaru sprawiedliwości.

Zagadnieniem tym w swoich badaniach zajmie się dr Kaja Kowalczewska z Inkubatora Doskonałości Naukowej – Centrum Digital Justice na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. Projekt będzie finansowany z NCN z grantu Opus. Ostatnie rozdanie grantów Opus w tym roku nastąpiło na początku grudnia. 

Tytuł projektu brzmi: „Od głosów do wyroków: Rola dowodów generowanych przez użytkowników w przekształcaniu międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych (From Voices to Verdicts – FVTV)”.

– Przez najbliższe cztery lata, wraz z fantastycznym zespołem i wsparciem Centrum Digital Justice Digital Justice Center – Digital Justice Center będę badać, jak nagrania i zdjęcia robione smartfonami zmieniają sposób, w jaki wymiar sprawiedliwości radzi sobie z najpoważniejszymi zbrodniami, takimi jak zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości czy ludobójstwo – mówi dr Kaja Kowalczewska. – Interesuje nas, czy materiały stworzone przez zwykłych ludzi (nie-specjalistów) mogą stać się wiarygodnymi dowodami dla Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, krajowych prokuratur działających na zasadzie uniwersalnej jurysdykcji i innych mechanizmów odpowiedzialności za zbrodnie międzynarodowe.

Naukowcy będą też analizować, jak rozwijają się technologie metody i  wytyczne wspierające dokumentowanie takich przestępstw.

Jak tłumaczy nasza badaczka, inspiracją dla projektu są praktyczne obserwacje: powszechny dostęp do smartfonów, możliwość relacjonowania konfliktów niemal w czasie rzeczywistym i mediatyzacja wojen. Dziś więcej o wydarzeniach w Ukrainie, Palestynie czy Syrii można dowiedzieć się na Instagramie niż w tradycyjnych mediach. Z tym jednak wiąże się ryzyko – dezinformacja, manipulacje, a także problemy z tzw. „chain of custody”, czyli zapewnieniem, że dowód od momentu jego stworzenia aż po przedstawienie w sądzie pozostaje wiarygodny.

– Jako koordynatorka koalicji polskich organizacji społecznych (KOOS) zajmującej się dokumentowaniem zbrodni międzynarodowych, podnoszeniem świadomości Polaków o odpowiedzialności sprawców i wsparciem ocalałych, wiem, jak ogromny potencjał ma ten projekt. Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu – łączącemu badania empiryczne (antropologiczne) i teoretyczne (prawne) – możemy nie tylko pogłębić wiedzę, ale też zaproponować realne zmiany – dodaje badaczka.

Konkursy OPUS 27 i PRELUDIUM 23 zostały ogłoszone w marcu tego roku, a rozstrzygnięte 4 grudnia 2024 r. Na Uniwersytet Wrocławski w tym rozdaniu środki OPUS trafią do 12-stu, a z PRELUDIUM do 13-stu badaczy i badaczek.

KajaKowalczewska2024_ Digital Justice_fot. Dominika Hull-Bruska-27
Fot. Dominika Hull-Bruska

Oprac. Kg

Data publikacji 10 grudnia – Dzień Praw Człowieka

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail