
Poniedziałki z WUWr #37
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
Pietro Bembo. Na styku literackich tradycji
Serdecznie polecamy najnowszą publikację dr Darii Kowalczyk-Cantoro z Zakładu Italianistyki w Instytucie Filologii Romańskiej UWr. Książka „Pietro Bembo. Na styku literackich tradycji” zabierze Was w podróż do renesansowego świata, w którym kultura, sztuka i polityka splatały się w jedną inspirującą całość.
Pietro Bembo był jednym z czołowych przedstawicieli włoskiego humanizmu i najważniejszych myślicieli renesansowych. Ze względu na rozległość zainteresowań, wielość ról, które odgrywał, i rozbudowaną sieć kontaktów, był wzorcowym reprezentantem epoki. Choć wbrew aspiracjom ojca nie zdecydował się na karierę polityczną na żadnym z europejskich dworów, jego wpływ na życie intelektualne epoki był znaczący. Bembo zabierał głos we wszystkich ważniejszych debatach swoich czasów i zapoczątkował ruch literacki zwany petrarkizmem. Przyczynił się do ukształtowania współczesnego języka włoskiego. Mimo tych osiągnięć i bogatego życiorysu – Bembo pomieścił w niż też karierę kardynała i papieskiego urzędnika, kawalera maltańskiego, historyka i poety – polski czytelnik mógł na temat tej postaci dotychczas przeczytać stosunkowo niewiele. Książka Darii Kowalczyk-Cantoro to historyczno-literacka monografia jego życia i twórczości. Autorka traktuje omówienie łacińskiej oraz pisanej w języku volgare twórczości Bemba jako punkt wyjścia do rozważań na temat całości jego dorobku intelektualnego, filozoficznego i krytycznoliterackiego. Daje też wgląd w jego relacje z wybitnymi osobistościami jego czasu, takimi jak Angelo Poliziano, Pico della Mirandola, Lukrecja Borgia, Maria Savorgnan i Klemens Janicki. Książka przedstawia polskiemu czytelnikowi wybitnego humanistę, przybliża złożone konteksty kulturowe pojawiające się na styku kilku języków i tradycji literackich, a samego Bemba ukazuje jako autora niezwykle twórczego i nieustannie poszukującego.
„Praca Darii Kowalczyk-Cantoro wypełnia lukę w polskich badaniach nad twórczością Bemba w językach łacińskim i polskim, przy czym ta pierwsza zostaje oceniona i doceniona. Autorka pokazuje intertekstualne uwikłanie dzieł Bemba, odsłania ich antyczne inspiracje (dzieła rzymskich poetów okresu augustowskiego) i odkrywa fascynacje twórczością „trzech koron” (Dantego, Petrarki, Bocaccia). Kowalczyk-Cantoro skupia się też na sposobie imitowania i emulowania mistrzów oraz dostrzega niekonsekwencję Bemba w respektowaniu reguł (poprzez nawiązywanie do twórczości Dantego, który nie zmieścił się przecież w rygorystycznym modelu imitacyjnym zaprezentowanym na kartach Prose della volgar lingua)”. – czytamy w recenzji dr hab. Marty Wojtkowskiej- Maksymik, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.
Książkę znajdziecie tutaj: Pietro Bembo – na styku literackich tradycji | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Nowości na platformie Czasopisma Naukowe w Sieci
Efekty ogromu wykonanej pracy w zakresie czasopism naukowych można przeglądać na stronie www.wuwr.pl! Polecamy niedawno opublikowane, najnowsze numery czasopism naukowych, które możecie czytać w otwartym dostępie.
Anglica Wratislaviensia 62.2 https://wuwr.pl/awr
Classica Wratislaviensia II https://wuwr.pl/classica-wratislaviensia
Fabrica Societatis 7 https://wuwr.pl/fabrica
Góry, Literatura, Kultura 17 https://wuwr.pl/glk
Język a Kultura 30 https://wuwr.pl/jk
Neerlandica Wratislaviensia 35 https://wuwr.pl/nwr
Praktyka Teoretyczna 53 https://wuwr.pl/prt
Quart 73 https://wuwr.pl/quart
Romanica Wratislaviensia 71 https://wuwr.pl/rwr
Slavica Wratislaviensia CLXXX https://wuwr.pl/swr
Studia Filmoznawcze 46 https://wuwr.pl/sf/
Studia nad Autorytaryzmem i Totalitaryzmem 45, nr 4 https://wuwr.pl/sfzh
Studia Philosophica Wratislaviensia 19.2 https://wuwr.pl/spwr
Wrocławskie Studia Wschodnie 27 https://wuwr.pl/wrsw
Data publikacji: 7.01.2025.
Dodane przez: M.J.