Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
okładki trzech książek
Fot. Wydawnictwo UWr

Poniedziałki z WUWr #39

Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?

W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn,  Instagram oraz  YouTube. Zachęcamy do obserwowania!

Posłuchaj dziś w radiu o książkach!

Polecamy dziś dwie audycje – o 15:30 w Radiu Rodzina możecie posłuchać rozmowy z prof. Dariuszem Wojtaszynem, której kontekstem będzie publikacja „Piłka nożna na celowniku polityki”. To nie tylko sport, to także historia pełna emocji, pasji i… politycznych wpływów!

W audycji krótko o tym, jak futbol stał się narzędziem politycznej manipulacji w XX i XXI wieku, jak w czasach nazizmu i komunizmu piłka nożna integrowała społeczeństwa i budowała nowe tożsamości państwowe, o Erneście Wilimowskim i innych ciekawostkach świata piłki nożnej.  

A o 17:30 podczas publicystycznej audycji u Idy Górskiej w Radiu Wrocław pojawi się na żywo prof. Justyna Bajda, aby w Blue Monday zaczarować słuchaczy opowieścią o błękicie! W końcu to, co piękne i potrzebne w większości jest lub wydaje się błękitne – niebo, woda, prąd i dżinsy… Na przekór negatywnym skojarzeniom, o historii wkroczenia koloru błękitnego na salonu, powstaniu rozmaitych odcieni, i ciekawostkach dotyczących niebieskich barw, będzie można się zasłuchać podczas tej wyjątkowej rozmowy.

Zapowiadamy lutowe nowości!

Już niedługo, po druku próbnym i ostatnich poprawkach, do drukarni skierowane zostaną trzy niezwykle ciekawe książki!

„Kapitalizm jako źródło wartości. Wartości jako źródło katastrofy” dr. hab. Jacka Schindlera związanego z Instytutem Kulturoznawstwa. Jak napisał jeden z recenzentów: „Ujmując monografię Jacka Schindlera od strony teoretycznej, można nazwać ją kulturoznawczo-filozoficznym traktatem aksjologicznym. Autor sięga w nim po filozoficzne środki bu­dowania układu pojęciowego od najbardziej podstawowego poziomu — kategorii „wartości” i „wartościowania” — prze­chodząc przez pojęcie „użyteczności” i wydzielając przy tym różne jej odmiany, by finalnie dojść do kategorii „rzadkości” i „unikatowości”. Ten filozoficznie skonstruowany wywód zostaje jednak zbudowany za pomocą koncepcji czerpanych przede wszystkim z teorii kultury oraz ekonomii.”

Kulturoznawcza teoria kultury Stanisława Pietraszki a socjologia”dr. hab. Jerzego Żurki z Instytutu Socjologii. Książkarzetelnie i w sposób pogłębiony pre­zentuje i analizuje myśl teoretyczną Stanisława Pietraszki w jej wymiarze biograficznym i umieszcza tę analizę w kontekście toczących się w różnych okresach drugiej połowy XX wieku de­bat i sporów. To jednocześnie opowieść o tym, jak zmieniały się w owym czasie naukowe preferencje i wybory oraz jak konsolido­wało się środowisko naukowe wrocławskiego kulturoznawstwa.

„Testamenty szlacheckie z ksiąg grodzkich i ziemskich ziemi chełmskiej z XVII wieku” pod redakcją prof. Pawła Klinta, dr. hab. Konrada Rzemienieckiego i Julii Pomian.

Prezentowany zbiór blisko 180 dokumentów to niezwykłe źródło wiedzy na temat mentalności szlachty z XVII wieku. Testamenty to nie tylko bowiem zestaw informacji o dysponowaniu majątkiem dla spadkobierców, także pożegnanie się z doczesnością i rozliczenie się z życiem. Szlachcic w ostatniej woli decydował się wyznać swoją wiarę, wydać dyspozycję względem pogrzebu i wesprzeć pieniędzmi wybrane instytucje kościelne. Dowiadujemy się z testamentów również o wydarzeniach z życia auto­rów, trudnościach egzystencji i relacjach rodzinnych. Książka zawiera zbiór testamentów spisanych zarówno przez magnatów (między innymi Koniecpolskiego i Ossolińską), jak i średniozamożną i ubogą szlachtę z ziemi chełmskiej — etnicznego pogranicza polsko-ruskiego.

O tych tytułach będziemy z pewnością jeszcze informować!

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego gra na WOŚP!

Już niedługo 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! WUWr dołączył w tym roku do akcji UWr i wystawił na aukcję 3 tytuły! Będziecie mogli licytować:

  • Książkę „Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku” dr. Marka Kwaśnego z Instytutu Historii Sztuki UWr – oczywiście z imienną dedykacją od autora!
  • Książkę „Błękitny fin de siècle” prof. Justyny Bajdy z Instytutu Filologii Polskiej UWr, z dedykacją, a oprócz tego możliwość spotkania z autorką, deser z kawą i dłuuugim gadaniem o kolorach i uroku przełomu wieków w jakiejś miłej wrocławskiej kawiarni
  • Nowość WUWr (grudniową premierę) „Od lokomotyw do czołgów. Przed Pafawagiem 100 lat zakładów Linke- Hofmann (1839-1939)” dr. Patricka Starczewskiego, również z możliwością spotkania z autorem i rozmów o historii przedwojennego Wrocławia!

Jak tylko będą linki na pewno damy znać!

Data publikacji: 20.01.2025

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail