
Uniwersytet Wrocławski w Times Higher Education WUR by Subject 2025
W najnowszej edycji rankingu Times Higher Education World University Rankings by Subject, opublikowanej 22 stycznia, znalazło się aż osiem dyscyplin/dziedzin nauki Uniwersytetu Wrocławskiego. Podobnie jak w ubiegłym roku, najwyżej uplasowały się prawo (miejsce 301+) oraz psychologia (miejsce 301-400).
Times Higher Education World University Rankings by Subject to jeden z najważniejszych rankingów szkół wyższych oceniający 2 tysiące uczelni na całym świecie w 11 różnych dziedzinach nauki (subjects).
Prawo Uniwersytetu Wrocławskiego, które znalazło się w grupie 301+ najlepiej ocenionych dyscyplin prawa na świecie, zajęło trzecią pozycję w kraju, ex aequo z kilkoma innymi uczelniami. Przed nami znalazły się tyko Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski.
Nasza psychologia, która na świecie zajęła miejsce w grupie 301-400 najlepszych, w Polsce znalazła się na pierwszym miejscu, dzieląc podium z psychologią UW i UJ.
Uniwersytet Wrocławski zajął także wysoką lokatę, w grupie 401-500 najlepszych szkół wyższych na świecie, w dyscyplinie pedagogika (Education Studies). Warto podkreślić, że nasza pedagogika jest na trzecim miejscu w Polsce ex aequo z pedagogiką Uniwersytetu Warszawskiego (na pierwszym miejscu w kraju znalazła się ex aequo pedagogika prowadzona na UAM oraz UJ).
Miejsce w grupie 401-500 najlepszych uczelni zajęliśmy także w naukach humanistycznych i naukach o sztuce (Arts & Humanities). W kraju jesteśmy w tej dziedzinie na miejscu czwartym. W rankingu THE dziedzina Arts & Humanities jest bardzo szeroka, klasyfikowane są tutaj zarówno nauki filologiczne, jak i historia, historia sztuki, archeologia, muzykologia, a także filozofia.
Uniwersytet Wrocławski w tym roku znalazł się na miejscu 801-1000 najlepszych uczelni na świecie w dyscyplinie informatyka (Computer Science), a także w dziedzinie nauk społecznych (Social Sciences) i dziedzinie nauk o życiu (Life Sciences) obejmujących zarówno biologię, jak i biotechnologię.
Nasz uniwersytet został sklasyfikowany również w dziedzinie nauk ścisłych (w rankingu THE obejmuje ona zarówno nauki fizyczne, jak i chemię, matematykę i geologię), w której otrzymał miejsce 1000+.
W rankingu dyscyplin brane były pod uwagę te same wskaźniki, co w opublikowanym w październiku 2024 rankingu ogólnym Times Higher Education World University Rankings 2025, ale metodologia została dostosowana do poszczególnych dziedzin nauki.
Dyscypliny uniwersyteckie oceniane były w pięciu obszarach: teaching (dydaktyka), research environment (kategoria obejmująca wskaźniki związane z reputacją, dochodem przeznaczanym na daną dziedzinę i produktywnością), research quality (publikacje i cytowania), international outlook (umiędzynarodowienie w zakresie kadry, studentów oraz współpracy badawczej) oraz industry (dochód z transferu wiedzy do przemysłu i patenty).
Każdy obszar składał się z kilku wskaźników, ogółem było ich 18, każdy z nich miał określoną wagę procentową mającą wpływ na wynik ogólny. Wagi te różniły się w zależności od dyscypliny.
Dane do stworzenia rankingu instytucja rankingowa pozyskuje z kilku źródeł: ankiet wypełnianych przez szkoły wyższe, bazy bibliograficznej Scopus (publikacje i cytowania) oraz badań reputacji o poszczególnych dyscyplinach, przeprowadzanych przez Times Higher Education wśród naukowców z całego świata.
Pełne wyniki rankingu znajdują się na stronie internetowej.
Metodologia rankingu dostępna jest tutaj.
Data publikacji: 23.01.2025 r.
Dodane przez: E.K.