Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Kobieta w średnim wieku, w siwych włosach, ma owalną uśmiechniętą twarz, widać ją do pasa, ma na sobie białą bluzkę w kwiaty
Fot. Archiwum prywatne

Prof. dr hab. Joanna Szczęk członkinią Międzynarodowej Rady Naukowej w Instytucie Języka Niemieckiego im. Leibnitza w Mannheim!

Na podstawie decyzji Rady Naukowej Instytutu Języka Niemieckiego im. Leibniza w Mannheim prof. dr hab. Joanna Szczęk otrzymała nominację na członkinię Międzynarodowej Rady Naukowej Instytutu Języka Niemieckiego im. Leibniza.

Statutową funkcją Międzynarodowej Rady Naukowej jest utrzymywanie kontaktów z innymi uczelniami w zakresie badań naukowych, a w szczególności wymiana naukowa z kolegami z zagranicy. Członkowie Międzynarodowej Rady Naukowej powinni przede wszystkimpochodzić z krajów nieniemieckojęzycznych i być aktywni w obiegu naukowym oraz dydaktyce akademickiej. Członkowie są powoływani przez Radę Naukową Instytutu na podstawie rekomendacji Zarządu.

Prof. dr hab. Joanna Szczęk jest absolwentką Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (2000 r.). W 2004 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, a w 2015 roku stopień doktora habilitowanego, a w 2022 postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 21 listopada 2022 r. tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo.

Prof. dr hab. Joanna Szczęk od 2004 r. pracuje na Wydziale Filologicznym UWr, w Instytucie Filologii Germańskiej, w którym od 2013 r. jest kierownikiem Zakładu Lingwistyki Stosowanej. W latach 2004–2010 była zatrudniona również jako wykładowca w PWSZ im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, gdzie w latach 2004–2007 pełniła funkcję dyrektora Instytutu Języków Obcych. Jest członkiem stowarzyszeń i towarzystw naukowych: SGP, MGV, PTLS, PTN oraz Europhras. Od 2018 r. pełniła funkcję wiceprzewodniczącej, a od września 2022 r. pełni funkcję przewodniczącej Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Germanistów (Mitteleuropäischer Germanistenverband). Ponadto jest członkiem komitetów redakcyjnych czasopism Linguistische Treffen in Wrocław oraz Zeitschrift für Mitteleuropäische Germanistik, w latach 2009–2018 r. była sekretarzem czasopisma Germanica Wratislaviensia. Jest również współzałożycielką i redaktorką międzynarodowych naukowych serii wydawniczych: Studia Phraseologica et Paroemiologica, Studia Culinaria Interdisziplinaris, Doktorandenforum. Auslandsgermanistik, Fields of Linguistics.

Dodane przez: A.W-L.
Data publikacji: 24.01.2024 r.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail