Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Olimpiada Sztucznej Inteligencji
Fot. Archiwum prywatne

II Olimpiada Sztucznej Inteligencji

Olimpiada Sztucznej Inteligencji to konkurs skierowany do uczniów polskich szkół średnich. To również wyjątkowa okazja do wspierania młodych talentów – ludzi, którzy dopiero wkraczają do świata AI i chcą poszerzać wiedzę, zdobyć nowe doświadczenia i rozwijać swoje umiejętności na najwyższym poziomie. Celem konkursu jest popularyzacja kluczowej wiedzy i technologii stojących u podstaw sztucznej inteligencji. Już 17 lutego rozpocznie się pierwszy etap. Swój udział można zgłaszać do 15 lutego za pomocą strony oai.cs.uni.wroc.pl.

Współorganizatorami Olimpiady są cztery wiodące polskie uczelnie: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a nad tworzeniem zadań, szkoleniami i opieką merytoryczną czuwa szeroki zespół najlepszych naukowców.

– Chcemy, aby Olimpiada była przedsięwzięciem podobnym w skali i znaczeniu do innych olimpiad przedmiotowych, takich jak Olimpiada Matematyczna i Informatyczna. Polscy programiści to marka szanowana na całym świecie i olimpiady przyczyniły się do tego sukcesu. Wierzymy, że w krótkim czasie nasza Olimpiada będzie jedną z ważniejszych konkursów dla uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi – podkreślają organizatorzy.

Pierwsza edycja Olimpiady, zorganizowana w 2024 roku, okazała się spektakularnym sukcesem – polscy uczniowie zdobyli złoty i brązowy medal na międzynarodowych drużynowych zawodach w Bułgarii oraz pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej międzynarodowych zawodów indywidualnych w Arabii Saudyjskiej. Sukcesy te były szeroko komentowane w mediach, a premier RP osobiście pogratulował laureatom w swoich mediach społecznościowych. W tym roku organizatorzy wyłonią reprezentacje, które będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach drużynowych w Pekinie oraz indywidualnych w Słowenii.

Już 17 lutego rozpocznie się pierwszy etap Olimpiady, który potrwa do 22 marca. – Będzie polegał na rozwiązywaniu zadań o zróżnicowanej tematyce z zakresu AI. Zadania zazwyczaj dotyczą realnych problemów i posiadają specjalnie przygotowane zbiory danych. Uczestnicy muszą napisać, wytrenować, a potem przetestować stworzone przez siebie algorytmy sztucznej inteligencji. Rozwiązania zgłaszane są przez system informatyczny Olimpiady. Cały etap odbywa się zdalnie. Kolejne etapy odbywają są już stacjonarnie – wyjaśniają organizatorzy. Poszczególne etapy odbędą się we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Kolejnym jest etap regionalny (26-27 kwietnia). Finał odbędzie się we Wrocławiu w dniach 30 maja – 2czerwca.

Olimpiadę Sztucznej Inteligencji wspierają Ministerstwo Cyfryzacji oraz Wrocławskie Centrum Akademickie.

Więcej informacji na stronie Olimpiady, Linkedinie oraz Facebooku.

Pytania należy kierować na adres e-mail: oai@cs.uni.wroc.pl

plakat Olimpiada AI

Data publikacji: 13.02.2025

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail