
II Olimpiada Sztucznej Inteligencji
Olimpiada Sztucznej Inteligencji to konkurs skierowany do uczniów polskich szkół średnich. To również wyjątkowa okazja do wspierania młodych talentów – ludzi, którzy dopiero wkraczają do świata AI i chcą poszerzać wiedzę, zdobyć nowe doświadczenia i rozwijać swoje umiejętności na najwyższym poziomie. Celem konkursu jest popularyzacja kluczowej wiedzy i technologii stojących u podstaw sztucznej inteligencji. Już 17 lutego rozpocznie się pierwszy etap. Swój udział można zgłaszać do 15 lutego za pomocą strony oai.cs.uni.wroc.pl.
Współorganizatorami Olimpiady są cztery wiodące polskie uczelnie: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a nad tworzeniem zadań, szkoleniami i opieką merytoryczną czuwa szeroki zespół najlepszych naukowców.
– Chcemy, aby Olimpiada była przedsięwzięciem podobnym w skali i znaczeniu do innych olimpiad przedmiotowych, takich jak Olimpiada Matematyczna i Informatyczna. Polscy programiści to marka szanowana na całym świecie i olimpiady przyczyniły się do tego sukcesu. Wierzymy, że w krótkim czasie nasza Olimpiada będzie jedną z ważniejszych konkursów dla uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi – podkreślają organizatorzy.
Pierwsza edycja Olimpiady, zorganizowana w 2024 roku, okazała się spektakularnym sukcesem – polscy uczniowie zdobyli złoty i brązowy medal na międzynarodowych drużynowych zawodach w Bułgarii oraz pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej międzynarodowych zawodów indywidualnych w Arabii Saudyjskiej. Sukcesy te były szeroko komentowane w mediach, a premier RP osobiście pogratulował laureatom w swoich mediach społecznościowych. W tym roku organizatorzy wyłonią reprezentacje, które będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach drużynowych w Pekinie oraz indywidualnych w Słowenii.
Już 17 lutego rozpocznie się pierwszy etap Olimpiady, który potrwa do 22 marca. – Będzie polegał na rozwiązywaniu zadań o zróżnicowanej tematyce z zakresu AI. Zadania zazwyczaj dotyczą realnych problemów i posiadają specjalnie przygotowane zbiory danych. Uczestnicy muszą napisać, wytrenować, a potem przetestować stworzone przez siebie algorytmy sztucznej inteligencji. Rozwiązania zgłaszane są przez system informatyczny Olimpiady. Cały etap odbywa się zdalnie. Kolejne etapy odbywają są już stacjonarnie – wyjaśniają organizatorzy. Poszczególne etapy odbędą się we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Kolejnym jest etap regionalny (26-27 kwietnia). Finał odbędzie się we Wrocławiu w dniach 30 maja – 2czerwca.
Olimpiadę Sztucznej Inteligencji wspierają Ministerstwo Cyfryzacji oraz Wrocławskie Centrum Akademickie.
Więcej informacji na stronie Olimpiady, Linkedinie oraz Facebooku.
Pytania należy kierować na adres e-mail: oai@cs.uni.wroc.pl











Data publikacji: 13.02.2025
Dodane przez: M.J.