
Poniedziałki z WUWr #46
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
Winogrady i winne wzgórza – zapowiedź nowej książki prof. Dagmary Adamskiej
Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku prof. Dagmary Adamskiej z Zakładu Historii Polski i Powszechnej do XV w., (Instytut Historyczny, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych) to podróż do świata, w którym Śląsk był jednym z ważnych ośrodków produkcji wina w tej części Europy. Dagmara Adamska opisuje nieco dziś zapomnianą (ale systematycznie odbudowywaną) tradycję regionu, w którym wino było nie tylko symbolem statusu, lecz także istotnym elementem kultury i gospodarki.
Z niecierpliwością czekamy na książkę, w której autorka krok po kroku prowadzi czytelnika przez historię średniowiecznych śląskich winnic, odkrywa ich lokalizacje i metody uprawy, rynki zbytu win produkowanych w regionie i kierunki, z których trunek importowano, a także związane z piciem wina ówczesne zwyczaje i kulturę stołu. Jej książka to także historia winogrodników i ich pracy. Prof. Adamska szczegółowo analizuje skalę produkcji wina od XII do XVI wieku, rekonstruuje techniczne aspekty kolejnych etapów jego wytwarzania oraz opisuje rolę wina w obyczajowości mieszkańców średniowiecznego Śląska.
Czekamy na ilustrowaną mapami, bogatą ikonografią z epoki i fotografiami unikatowych branżowych artefaktów monografię, opisującą ponad pięćdziesiąt średniowiecznych miejsc z winnicami, winiarnie oraz piwnice, które były centrami życia społecznego i gospodarczego od Cieszyna i Bielska po Świebodzin i Krosno Odrzańskie, w tym również we Wrocławiu i na Przedgórzu Sudeckim.
Czasopisma Naukowe w Sieci i inne platformy OJS w Europie
W zeszłym tygodniu Koordynatorka WUWr odpowiedzialna za platformę na której wydawnictwo udostępnia czasopisma naukowe w otwartym dostępie wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu, organizowanym przez holenderską platformę Openjournals.nl razem z Public Knowledge Project, organizacją, która dostarcza i rozwija oprogramowanie Open Journal Systems. Spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń, uczenie się od siebie nawzajem i poszukiwanie możliwości współpracy między dużymi i krajowymi platformami Open Journal Systems z Europy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele platform ze Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Litwy, Holandii i Niemiec.
Ewa Balcerzyk-Atys przedstawiła sytuację platform czasopism w Polsce, w tym platformy Czasopisma Naukowe w Sieci. Opowiedziała o wyzwaniach technicznych, finansowych i organizacyjnych, z którymi mierzą się platformy w Polsce, oraz o planach na przyszłość.
Po wysłuchaniu o działaniach zagranicznych platform mamy dużo inspiracji do działania i rozwijania CNSu.
Jeśli macie jakieś uwagi dotyczące funkcjonowania platformy czasopism, podzielcie się z Wydawnictwem UWr swoimi spostrzeżeniami!
Przetarg na druk
Przypominamy, że na Platformie Zakupowej zostało opublikowane postępowanie pn. „Usługi drukowania i dostawy książek oraz czasopism na rzecz Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego”.
Termin składania ofert: 28.03.2025 r. godz. 09:00, a otwarcie nastąpi tego samego dnia o godz. 09:05. Zachęcamy drukarnie do współpracy!
Data publikacji: 10.03.2025
Dodane przez: M.J.