Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Złogi macierzy zewnątrzkomórkowej w biofilmie Candida albicans.
Złogi macierzy zewnątrzkomórkowej w biofilmie Candida albicans. Źródło: archiwum organizatora

Wykład prof. Roberta Zarnowskiego z University of Wisconsin-Madison

W ramach programu Profesorów Wizytujących (IDUB), prof. Robert Zarnowski, z University of Wisconsin-Madison, USA, wygłosi wykład otwarty pt.  „Determinanty patogenności w biologii biofilmów grzybów rodzaju Candida„.

Wykład odbędzie się 25 marca w godzinach: 13.00 – 14.30 w auli 1.05 Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego (ul. F. Joliot-Curie 14a).

Organizatorem jest dr Anna Jaromin, Zakład Lipidów i Liposomów, Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tematyka wykładu:

Grzyby patogeniczne, głównie te reprezentujące rodzaj Candida, odpowiadają za około 2,5 miliona zgonów rocznie. Candida albicans jest gatunkiem najczęściej powodującym zakażenia u ludzi na całym świecie, podczas gdy Candida auris, nowo wyłaniający się patogen, wywołuje wielolekooporne infekcje związane z systemem opieki zdrowotnej. Śmiertelność związana z zakażeniami Candida często przekracza 40%, a liczba dostępnych leków przeciwgrzybiczych jest mocno ograniczona. Jednym z głównych czynników warunkujących wirulencję grzybów z tego rodzaju jest zdolność do tworzenia biofilmów, które charakteryzują się niezwykle dużą odpornością na terapie przeciwgrzybicze.

Patogenność biofilmów grzybowych jest determinowana m.in. zdolnością do wytwarzania macierzy zewnątrzkomórkowej (ECM), która chroni komórki grzyba przed działaniem leków przeciwgrzybiczych oraz mechanizmami obronnymi gospodarza. ECM składa się z czterech głównych klas biomolekuł: węglowodanów, lipidów, kwasów nukleinowych i białek. Jej tworzenie jest mediowane przez wydzielane pęcherzyki zewnątrzkomórkowe (EV), których ładunek jest transportowany z komórek i precyzyjnie deponowany w środowisku zewnątrzkomórkowym biofilmów.

W efekcie biofilmy Candida stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów, a także są ogromnym wyzwaniem w praktyce klinicznej. Zrozumienie roli EV w biologii biofilmów Candida otwiera nowe możliwości dla rozwoju strategii farmakologicznych, których celem jest eliminacja zagrożeń związanych z tymi często śmiertelnymi infekcjami.

Niniejszy wykład podsumowuje najnowsze, często niepublikowane odkrycia dotyczące determinantów patogenności związanych z EV w biofilmach grzybów z rodzaju Candida.

Data publikacji: 11.03.2025

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail