Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Ambasador Meksyku na UWr
Fot. Dominika Hull-Bruska

Ambasador Meksyku z wizytą kurtuazyjną na naszym Uniwersytecie

Ambasador Meksyku Juan Sandoval Mendiolea był w czwartek 13 marca gościem rektora UWr prof. dr. hab. Roberta Olkiewicza.

Umowa o współpracy kulturalno-ekonomicznej pomiędzy naszymi krajami podpisana była 95 lat temu. Wśród krajów Ameryki Łacińskiej to właśnie z Meksykiem Polska ma  najwięcej kontaktów gospodarczych i kulturalnych. Ambasador przedstawił Rektorowi protokół końcowy z posiedzenia Meksykańsko-Polskiej komisji mieszanej do spraw współpracy edukacyjnej i kulturalnej. Konkluzją spotkania było postanowienie o wzmożeniu działań na rzecz rozwoju współpracy naukowej i dydaktycznej pomiędzy naszym Uniwersytetem a uczelniami meksykańskim.

W spotkaniu uczestniczyli – towarzyszący panu ambasadorowi dr Jakub Żurek oraz Urszula Broda, kierownik Biura Współpracy Międzynarodowej UWr.

Przypomnijmy, że we Wrocławiu znajduje się Konsulat Honorowy Meksykańskich Stanów Zjednoczonych, a Konsulem Honorowym od lat jest Bogdan Spiż.
Pan ambasador miał okazję również zwiedzić gmach główny naszego Uniwersytetu i uniwersyteckie Muzeum.  

————–

Ambasador Juan Sandoval Mendiolea jest zawodowym dyplomatą. W 1992 wstąpił do meksykańskiej służby zagranicznej, a w 2014 awansował do rangi ambasadora.

W latach 2015-2021 pełnił funkcję zastępcy stałego przedstawiciela Meksyku przy ONZ w Nowym Jorku. Obecnie jest Ambasadorem Meksyku w Polsce.

Ukończył studia prawnicze w Escuela Libre de Derecho w Meksyku (1984-1989); studiował dyplomację w Instytucie im. Matíasa Romero (1992-1993): ukończył studia podyplomowe we Francji, Szwajcarii, Holandii i Brazylii.

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych Meksyku był dyrektorem generalnym ds. Organizacji Narodów Zjednoczonych (2013-2015); koordynatorem doradców podsekretarza ds. Wielostronnych i Praw Człowieka (2007-2013); zastępcą dyrektora generalnego ds. Amerykańskich Organizacji i Mechanizmów Regionalnych (2006-2007) oraz zastępcą krajowego koordynatora ds. Spotkań na Szczycie.

Pełnił funkcję zastępcy przedstawiciela przy Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) w Waszyngtonie (2001-2006). Był ekspertem Meksyku w Multilateral Evaluation Mechnism (MEM) OPA ds. Zwalczania Narkotyków i w Mechanism for the Implementation of the Inter-American Convention against Corruption (MESICIC); przewodniczącym Specjalnego Komitetu OPA ds. Międzynarodowej Przestępczości Zorganizowanej.

Był radcą prawnym i praw człowieka w Ambasadzie Meksyku we Francji (1994-2001); przedstawicielem Meksyku na licznych spotkaniach w siedzibach ONZ, OECD, UNESCO i w Radzie Europy. Uczestniczył w organizacji konferencji przygotowawczych do Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP-16 w Cancun. Był odpowiedzialny za negocjacje w sprawie przyjęcia Meksyku do krajów kontrolujących eksport (2011-2013), takich jak Porozumienie z Wassenaar, Grupa Australijska i Grupa Dostawców Jądrowych (NSG). Uczestniczył również w krajowej grupie roboczej ds. Reinkorporacji Meksyku do operacji pokojowych ONZ (2013-2015).

Wraz z przedstawicielem Japonii przewodniczył na III Forum Nauki, Technologii i Innowacji (STI Forum) Narodów Zjednoczonych. Był przewodniczącym Grupy Roboczej ds. Zmian Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego (2018-21) oraz przewodniczył Grupie Przyjaciół Dobrowolnych Prezentacji Narodowych i Kontynuacji Agendy 2030 (2019-21). Został wybrany wiceprezesem ECOSOC 2019-2020, przewodnicząc segmentowi działalności operacyjnej na rzecz rozwoju i ponownie wybrany w latach 2020-2021, jako przewodniczący segmentu integracji.

Na niwie akademickiej był profesorem wykładowcą na Uniwersytecie Iberoamerykańskim (Universidad Iberoamericana) oraz w Escuela Libre de Derecho w mieście Meksyk. Prowadził liczne wykłady, między innymi, w takich instytucjach, jak: University of Toulouse, Higher War College, Center for Higher Naval Studies, UNAM, Olmec University, College of Mexico, Instytut im. Matíasa Romero, Georgetown University, University of Southern California. Jest członkiem Meksykańskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (COMEXI).

Został odznaczony w Królestwie Hiszpanii Orderem Izabeli Katolickiej. Włada biegle językiem hiszpańskim, angielskim, francuskim, portugalskim i włoskim. Ambasador Sandoval jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Fotorelacja: Dominika Hull-Bruska

Oprac. kg

Data publikacji: 14.03.2025

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail