
Poniedziałki z WUWr #47
Mamy wspaniałe wieści dla wszystkich osób, które planują wydać książkę naukową. W piątek 14 marca 2015 r. weszło w życie Zarządzenie Nr 65/2025 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania z Funduszu Rektorskiego na wydanie publikacji z WUWr. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego już przygotowało ikonografikę i zebrało najważniejsze informacje podsumowujące zmiany w regulaminie wsparcia publikacji z funduszu na rzecz badań naukowych.
W skrócie środki te można wykorzystać na:
- wydanie monografii naukowych (autorskich lub wieloautorskich) oraz ksiąg jubileuszowych lub pamiątkowych wybitnych pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego,
- pokrycie kosztów otwartego dostępu do monografii i artykułów naukowych w Internecie,
- korekty językowe publikacji w językach obcych,
- tłumaczenia monografii lub artykułów naukowych na języki obce.
O wsparcie mogą ubiegać się pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego oraz doktoranci ze Szkoły Doktorskiej UWr, przygotowujący rozprawy w dyscyplinach naukowych ewaluowanych na uczelni. Wnioski można składać w trybie ciągłym drogą elektroniczną.
Wszystkie potrzebne szczegóły można znaleźć na stronie.
Z najnowszych zapowiedzi książkowych, które już niebawem ukażą się nakładem Wydawnictwa, polecamy „Wartości urzeczywistniane kultury czynnej Jerzego Grotowskiego” Przemysława Radwańskiego. Będzie to publikacja, która odkrywa mało znany etap twórczości Grotowskiego, skupiając się na jego parateatralnych eksperymentach poza sceną. Autor, zamiast akademickiej analizy, kreśli sugestywną opowieść pełną obrazów i metafor, próbując uchwycić istotę jego działań. To lektura dla teatrologów, badaczy kultury i pasjonatów sztuki, którzy pragną zrozumieć filozofię Grotowskiego oraz jego poszukiwanie autentyczności w sztuce.
Na stronie www.wuwr.pl pojawiły się najnowsze czasopisma:
Vol. 32 (2024) „Estudios Hispánicos”- pod redakcją Magdaleny Krzyżostaniak, Małgorzaty Spychały-Wawrzyniak oraz Aleksandra Wiatera jest poświęcony tematom mediacji i komunikacji interkulturowej w nauczaniu języka hiszpańskiego jako obcego (ELE).
W tym numerze można znaleźć między innymi: omówienie roli mediacji językowej i kulturowej w edukacji językowej, strategie i techniki rozwijające kompetencje interkulturowe uczniów, analizę (nie)grzeczności językowej oraz tłumaczenia audiowizualnego. Przydadzą się również praktyczne wskazówki dotyczące egzaminów DELE i prezentacji akademickich oraz artykuł o roli nauczyciela jako pośrednika znaczeń i treści kulturowych.
Tom 22 (2024): „Dziennikarstwo i Media”: Oddziaływanie mediów – pomiędzy gustem muzycznym a agitacją polityczną
Najnowszy numer czasopisma porusza temat funkcji mediów w kontekście cyfryzacji oraz ich wpływu na współczesne społeczeństwo. Artykuły analizują rolę mediów tradycyjnych, takich jak prasa, radio i telewizja, które wciąż pełnią ważne funkcje informacyjne, kulturowe i mobilizacyjne, mimo rosnącej dominacji mediów społecznościowych. W artykule Katarzyny Siwczyk omówiono rolę mediów w kreowaniu tożsamości Ślązaków, a tekst Mateusza Kowalskiego i innych badaczy bada techniki propagandowe w telewizyjnych wydaniach „Wiadomości”. Artykuł Julii Książek przedstawia strategie komunikacyjne prezydentów miast w mediach społecznościowych w czasie pandemii. W numerze pojawiają się również analizy dotyczące Eurowizji oraz recenzja monografii o odpowiedzialności mediów. Czasopismo koncentruje się na adaptacji tradycyjnych mediów do nowych modeli komunikacyjnych oraz ich integracji z mediami cyfrowymi.
Poza tym Wydawnictwo wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Prawa Międzynarodowego i Europejskiego- Sympatycy oraz KWSM Kołem Wschodnim Stosunków Międzynarodowych serdecznie zaprasza na otwarte spotkanie autorskie wokół książki „Spór o Wyspy Kurylskie” dr. hab. Rafała Czachora, prof. UJW.
Kiedy? 15 kwietnia, godz. 15:00
Gdzie? Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, sala 2.04, budynek D
Będzie to wyjątkowa okazja, by porozmawiać z autorem, specjalistą w dziedzinie prawa międzynarodowego publicznego i systemów politycznych. Uczestnicy dowiedzą się, jak prawo międzynarodowe wpływa na globalne stosunki i jak nierówności kulturowe, historyczne i polityczne kształtują spór o Wyspy Kurylskie między Rosją a Japonią.
Zachęcamy do udziału w spotkaniu i dyskusji, podczas której będzie można znaleźć odpowiedź na pytanie: Kim są Ajnowie? Spotkanie stanie się inspirującym forum do dyskusji nad prawnymi, politycznymi i społecznymi wymiarami współczesnych konfliktów międzynarodowych.
Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku!

Data publikacji: 17.03.2025
Dodane przez: M.J.