Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
grafika z napisem: QS World University Ranking by subject Linguistics Ranked 2025

Uniwersytet Wrocławski w QS WUR by Subject 2025

Najwyżej ocenioną dyscypliną Uniwersytetu Wrocławskiego w opublikowanym w marcu rankingu QS World University Ranking by Subject 2025 jest językoznawstwo – Linguistics.  UWr znalazł się wśród 301-350 najlepszych uczelni na świecie w tej dyscyplinie. W dziedzinie Arts & Humanities, w skład której wchodzi językoznawstwo, uczelnia awansowała na miejsce 401-450. Dobrą lokatę zajęły nauki ścisłe: fizyka i astronomia miejsce 451-500, matematyka miejsce 501-600, a chemia miejsce 551-600.

Rankingi QS to wiodące światowe rankingi tworzone od 2004 roku przez QS Quacquarelli Symonds – globalnego lidera w dostarczaniu usług analitycznych dla międzynarodowego sektora edukacji wyższej. Rankingi te są jednym z najbardziej popularnych źródeł danych porównujących osiągnięcia uniwersytetów.

QS porównuje uczelnie w 5 szerokich dziedzinach naukowych (Arts & Humanities, Engineering & Technology, Life Sciences & Medicine,  Natural Sciences, Social Sciences & Management) oraz 55 węższych dyscyplinach. Co roku konkurencja jest coraz trudniejsza, bowiem instytucja rankingowa „bierze pod lupę” więcej uczelni.

W roku 2025 spośród 5 200 uczelni ocenianych przez QS , w ostatecznym zestawieniu znalazło się 1 747, o dwieście więcej niż w ubiegłej edycji.

Warto podkreślić, że w dyscyplinie Linguistics, w której Uniwersytet Wrocławski zajął 301-350 miejsce na świecie, a czwarte w Polsce, zostały sklasyfikowane tylko cztery uczelnie z naszego kraju. Przed nami znalazły się ex aequo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski.

Pozycja w grupie 401-450 najlepszych uczelni na świecie w dziedzinie Arts & Humanities to awans o 50 miejsc w porównaniu z rokiem ubiegłym, w kraju mamy w tej kategorii czwartą lokatę. Na pierwszym miejscu wśród polskich uczelni jest UW, na drugim UJ, a na trzecim UAM.

Dziedzina Arts & Humanities oprócz językoznawstwa obejmuje m.in. takie dyscypliny jak archeologia, architektura, sztuka (Art & Design),  historia, historia starożytna (Classics & Ancient History), języki współczesne , anglistyka i literatura angielska, historia sztuki, filozofia, teologia i religioznawstwo.

W rankingu QS by Subject 2025 znalazły się aż trzy dyscypliny Uniwersytetu Wrocławskiego z dziedziny Natural Sciences. Fizyka i astronomia są na miejscu 451-500 na świecie oraz 7. miejscu w Polsce, w tym na 4. wśród uniwersytetów klasycznych. Matematyka UW rzostała sklasyfikowana na miejscu 501-600 (6. miejsce w Polsce, w tym 3. wśród uniwersytetów klasycznych). Nieco niżej, bo na miejscu 551-600 uplasowała się chemia (6. miejsce w Polsce ex aequo z AGH i UAM; w tym 3. wśród uniwersytetów klasycznych ex aequo z UAM).

Metodologia rankingu

Metodologia rankingu QS by Subject opiera się na kilku kluczowych wskaźnikach, z których największe znaczenie ma reputacja danej uczelni wśród kadry akademickiej. W zależności od ocenianej szerokiej dziedziny wskaźnik ten ma wagę od 40 % (Engineering & Technology, Life Sciences & Medicine,  Natural Sciences) do aż 60 % (Arts & Humanities). W przypadku węższych dyscyplin, wskaźnik ten może mieć jeszcze wyższą wagę i wynosić aż do 70%. Opinie na temat jakości badań naukowych i kształcenia na poszczególnych uniwersytetach QS uzyskuje z badań przeprowadzanych wśród ponad 150 000 naukowców na całym świecie, do których wysyłane są ankiety rankingowe.

Drugim istotnym wskaźnikiem, uzyskiwanym również z ankiet, jest reputacja uczelni oraz jej absolwentów wśród pracodawców. Wskaźnik ten ma wagę od 10% (Life Sciences & Medicine)  do 30 % (Engineering & Technology, Social Sciences & Management). Pozostałe wskaźniki to cytowania z wagą 7,5% dla Arts & Humanities oraz Social Sciences & Management, 10% dla Engineering & Technology, 15% dla Natural Sciences i 20% dla Life Sciences & Medicine. Dokładnie takie same wagi ma indeks Hirscha. Ostatnim wskaźnikiem branym pod uwagę jest tzw. IRN, czyli International Research Network, mierzący efektywność z jaką instytucje tworzą stabilną międzynarodową współpracę badawczą. IRN ma wagę od 5% do 10%.

Szczegółowe informacje nt. wyników rankingu można znaleźć na stronie topuniversities.

Oprac. E.K.
Data publikacji: 20.03.2025 r.

grafika z napisem:  QS World University Ranking Mathematics Ranked
grafika z napisem:  QS World University Ranking  Chemistry Ranked
grafika z napisem:  QS World University Ranking Arts&Humanities  Ranked
grafika z napisem:  QS World University Ranking Physics&Astronomy Ranked

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail