
Targi Dziedzictwo w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu
„Kultura jest tym, co sprawiło, że człowiek stał się czymś innym niż tylko przypadkowym wydarzeniem w przyrodzie”.
André Malraux
Od 20 do 21 marca w murach Biblioteki Uniwersyteckiej odbyły się Targi Dziedzictwo, którym towarzyszyła konferencja pt. „Przekraczając granice – interdyscyplinarność i współpraca w badaniach, ochronie i popularyzacji dziedzictwa kulturowego”.
W jednym miejscu znawcy dziedzictwa kulturowego, badacze, naukowcy, archiwiści i bibliotekarze dyskutowali nie tylko o problemach, jakie napotykają w codziennej pracy z zabytkami dziedzictwa i dobrami kultury, ale wskazywali również na nowoczesne rozwiązania technologiczne, inspirowali się wzajemnie i wymieniali doświadczenia. Na Targach można było również spotkać wystawców – firmy oferujące produkty zabezpieczające zabytki, prezentujące nowoczesne rozwiązania technologiczne służące ich dezynfekcji oraz urządzenia do digitalizacji.
Wystąpienia prelegentów na konferencji można podsumować refleksją, że dziś żadna dyscyplina naukowa nie pozostaje stricte czysta. Humaniści współpracują ze ścisłowcami, a ich badania łączą się, przenikają i prowadzą do niesamowitych rezultatów, wniosków oraz odkryć. Wiedza chemika jest dziś nieodzowna, by z powodzeniem badać zabytki kultury! Technologia pozwala odszyfrowywać nawet najtrudniejsze i z pozoru nieczytelne dla ludzkiego oka pismo ręczne. Z drugiej strony wciąż niezwykle cenna jest praca rękodzielnicza. Mistrzowie konserwacji i introligatorstwa są dziś wręcz na wagę złota. Ich umiejętności pozwalają zabezpieczać, restaurować i odnawiać stare księgi, gazety i materiały archiwalne.
Podsumowując wydarzenia Targów Dziedzictwa, można zauważyć, że obecne trendy to zabiegi prowadzące do odpowiedniego przygotowania, w opinii jednego z prelegentów konferencji, „pastwiska dla sztucznej inteligencji”, która może wspomóc nasze wysiłki w celu nie tylko zachowania dziedzictwa dla przyszłych pokoleń, ale także jego bieżącego badawczego eksplorowania. Należy jednak mieć na względzie, zdaniem innego z uczestników Targów, że „to człowiek zarządza technologią, a nie technologia rządzi człowiekiem”. Korzystajmy więc mądrze z dobrodziejstw technologii i łączmy się we wspólnym celu. Takim dobrym początkiem jest m.in. powstały w Bibliotece Uniwersyteckiej GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums), który łączy instytucje gromadzące dobra kultury oraz nawiązuje współpracę z organizacjami pozarządowymi i społecznościami lokalnymi. Targi Dziedzictwo z pewnością wpłyną pozytywnie również na poszerzanie GLAM-u o nowe instytucje, posiadające dobra kulturowe i chcące pokazywać je światu, budując wspólne mosty.
Monika Górska, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu
Fotorelacja: Paweł Piotrowski


























Data publikacji: 24.03.2025
Dodane przez: M.J.