Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Prof. dr hab. Rowińska-Żyrek

Prof. dr hab. Magdalena Rowińska-Żyrek

kobieta w średnim wieku z krótkimi, rudymi włosami
fot. Dominika Hull-Bruska

Prof. dr hab. Magdalena Rowińska-Żyrek

Prof. dr hab. inż. Magdalena Rowińska-Żyrek z pasją kieruje Zespołem Biologicznie Aktywnych Metalopeptydów na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest magistrem biotechnologii i fizyki (2008), doktorem (2011) i doktorem habilitowanym (2018) nauk chemicznych. Studiowała na Politechnice Wrocławskiej oraz w École Normale Supérieure de Cachan, a od doktoratu związana jest z Uniwersytetem Wrocławskim.

Jej naukowa droga zaprowadziła ją m.in. do Uniwersytetu w Zurychu, gdzie w latach 2012–2015 zajmowała się badaniem NMRowych struktur kompleksów ludzkich rybozymów. Obecnie, wraz ze swoim fantastycznym zespołem, odkrywa sekrety peptydów przeciwdrobnoustrojowych – obiecujących alternatyw dla tradycyjnych antybiotyków – oraz cynkoforów, czyli cząsteczek, które mogą precyzyjnie dostarczać te terapeutyki tam, gdzie są najbardziej potrzebne. W najnowszym projekcie, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym, bada modyfikowane kompleksy cynku(II) z agonistami receptora GLP-1, mając nadzieję na usprawnienie działania analogów popularnego Ozempicu.

Świeżo upieczona pani profesor współpracuje z ponad 150 naukowcami z całego świata i ma na koncie liczne projekty badawcze (Marie Curie IEF, NCN Sonata, Sonata Bis, Preludium Bis i Opus). Jako ekspertka NCN, NAWA i FNP nie tylko prowadzi badania, ale też wspiera rozwój młodych naukowców.

Zespół, którym kieruje, to nie tylko grupa badawcza składająca się z wyjątkowych naukowych zapaleńców, ale także przestrzeń pełna pomysłów, entuzjazmu i dobrej energii – i to właśnie ta mieszanka sprawia, że jej praca jest tak fascynująca!

Poza działalnością stricte naukową Magda aktywnie angażuje się w popularyzację nauki. Skutecznie zdobywa fundusze nie tylko na ambitne badania, ale także na działania wspierające lokalne inicjatywy charytatywne. Prywatnie największą radość sprawia jej rodzina, a zwłaszcza jej dwaj synowie (8 i 3 lata), którzy dbają o to, by nigdy się nie nudziła. Uwielbia wspólne podróże, słoneczne dni i testowanie nowych pomysłów – naukowych i tych zupełnie nienaukowych.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail