
Prof. dr hab. Anna Budziak
Doktor habilitowana nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo prof. Anna Budziak specjalizuje się w tekstach brytyjskiego dekadentyzmu i wysokiego modernizmu z uwzględnieniem ich współczesnych i filozoficznych znaczeń. Tytuł profesorski otrzymała na mocy postanowienia prezydenta RP z dnia 14 stycznia 2025.
Kierownik (2009-17) Pracowni Literatury Angielskiej XIX. i XX. wieku, opiekunka merytoryczna (2012-14) Doktoranckiego Koła Naukowego, członkini Komisji Rewizyjnej stowarzyszenia PASE. Należy do międzynarodowych towarzystw naukowych: Connotations (Niemcy), The International T. S. Eliot Society. W roku 2005 otrzymała zaproszenie do brytyjskiego The English Association, gdzie (od roku 2024) bierze udział w zadaniach The Fellowship Committee. Doświadczenie i kwalifikacje zdobywała na Uniwersytecie Wrocławskim, na kursach „The Penn-Leuven Institute for Literary and Cultural Studies” (Leuven, Belgia), “Teaching Literature Overseas” (Corpus Christi, Oxford), na kwerendach w Ruhr-Universität (Bochum, Niemcy) oraz na University of Warwick (UK) i na Ulster University (UK).
Opublikowała trzy monografie. Jej rozprawa proponująca spojrzenie z perspektywy somatoestetyki (nowej dyscypliny pragmatyzmu) na teksty brytyjskich dekadentów (CSP 2008) znalazła się na liście finalistów w ogólnoeuropejskim konkursie na najlepszą książkę akademicką ESSE Book Awards 2008-2009. Jest także ujmowana na liście Major Books on Pater in English, systematycznie aktualizowanej przez The International Walter Pater Society. Dwie pozostałe dotyczą najznaczniejszego anglo-amerykańskiego modernisty T. S. Eliota. Pierwsza, wydana przy wsparciu Komitetu Badań Naukowych (Wyd. Uniw. Wroc. 2001), objaśnia jego twórczość w świetle koncepcji historiozoficznych. Druga—posługując się teologicznym, filozoficznym i metaforycznym znaczeniem „ucieleśnienia”—wykazuje, że jego pozornie niepowiązane Wiersze Ariela stanowią spójny cykl (Routledge, 2022). Publikując artykuły naukowe, m.in. w pismach grupy Oxford Academic, współredagowała zbiór esejów Literature, Performance, and Somaesthetics (CSP, 2017) i przygotowała na zaproszenie rozdział do podręcznika literatury brytyjskiej (Studying English Literature in Context) wydanego przez Cambridge University Press.
Za działalność naukową dwukrotnie uhonorowana nagrodą rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym Nagrodą I. Stopnia. Za pracę recenzyjną wyróżniona przez Liverpool University Press 2023 Awards for Outstanding Journal Reviewers.