
Wykład, debata i warsztaty prof. Luisa Alonso
Instytut Socjologii UWr zaprasza na wykład, debatę okrągłego stołu oraz warsztaty prof. Luisa Alonso, który przyjedzie na Uniwersytet Wrocławski w dniach 21–24 maja.
Luis Alonso jest naukowcem w City Science Group i kierownikiem projektu Andorra Living Lab w MIT Media Lab. Posiada doktorat z architektury i koordynuje działania na rzecz innowacji miejskich w ramach City Science Network, integrując modelowanie energetyczne, symulację miejską, mobilność, dzielnice innowacji i inteligentne budownictwo mieszkaniowe, aby rozwijać „ekosystemy w skali człowieka”.
Jego interdyscyplinarne podejście jest zgodne z filozofią Media Lab, łączy wskaźniki miejskie, sztuczną inteligencję, dane syntetyczne, humanizowane ABM, robotykę architektoniczną, zrównoważony rozwój i IoT. Poza środowiskiem akademickim, kierował projektami symulacji i projektowania miast dla NEOM (The Line), L3 i innych firm, a także konsultował dla PwC, BCG, Deloitte i Hyundai. Jest autorem ponad 60 publikacji naukowych i posiada wiele patentów, w tym nagradzany system fasad F²TE³.
Jego praca zyskała międzynarodowe uznanie, w tym nagrodę MIT TR35 Spain Award, nagrodę Golden A’ Design Award i nagrodę za wybitną pracę doktorską.
W trakcie wizyty na UWr prof. Luis Alonso wygłosi wykład „Redefinicja życia miejskiego: dane, technologia i przyszłość miast”.
„W City Science Group w MIT Media Lab łączymy szybkie innowacje, technologie i ludzką wyobraźnię w rozwoju miast poprzez interdyscyplinarne podejście. Łamiąc tradycyjne bariery między dziedzinami, na nowo wyobrażamy sobie możliwości i kształtujemy przyszłość miast w niekonwencjonalny sposób”.
Prezentacja przedstawi badania City Science Group, czerpiąc wnioski z City Science Network of Collaborative Cities. Na podstawie rzeczywistych zastosowań w Andorze, Hamburgu, Guadalajarze (Meksyk) i BioBio, przeanalizujemy, w jaki sposób innowacje miejskie oparte na danych wspierają zrównoważoną, humanocentryczną transformację. Te studia przypadku pokazują, jak możemy na nowo zdefiniować:
Mobilność – tworząc inteligentniejsze i bardziej wydajne systemy transportowe
Mieszkalnictwo – projektując adaptacyjne i zrównoważone przestrzenie mieszkalne
Odporność – budując miasta, które lepiej radzą sobie z przyszłymi wyzwaniami
Wykorzystując dane, technologię i interdyscyplinarną współpracę, możemy przekroczyć granice wyobraźni i wpłynąć na znaczące innowacje miejskie, które poprawiają sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i wchodzimy w interakcje z naszym otoczeniem. Debata okrągłego stołu i warsztaty będą polegały na:
– zaangażowaniu studentów i specjalistów z Uniwersytetu Wrocławskiego i nie tylko w dyskusje na temat podejść antydycyplinarnych, badań społecznych i przyszłości miast.
– wprowadzeniu akademickiej sieci UWr do dużych projektów o znaczeniu globalnym i pokazanie praktycznego zastosowania danych w badaniach społecznych i miejskich.
– zainspirowaniu studentów do poszukiwania interdyscyplinarnych współprac, mentorstwa poza środowiskiem akademickim i praktycznego zastosowania ich wiedzy teoretycznej.
Termin oraz miejsce wydarzeń zostaną opublikowane wkrótce.
Data publikacji: 23.04.2025
Dodane przez: S.F.