
Prof. dr hab. Krzysztof Stefaniak
Urodziłem się 29.11.1962 roku w Bielawie. W 1981 roku rozpocząłem studia biologiczne na naszym Uniwersytecie. Od roku 1984 pracuję w Zakładzie Paleozoologii. Pracę doktorską obroniłem w 2001 roku, rozprawę habilitacyjną w 2016. Od roku 2018 jestem zatrudniony na stanowisku profesora w Uniwersytecie Wrocławskim. Do roku 2024 pełniłem funkcję kierownika Zakładu Paleozoologii.
W bazie Web of Science znajduje się obecnie ponad 80 publikacji, w których jestem współautorem i autorem (ponad 600 cytacji). Mój indeks Hirscha wynosi 16. Publikuję prace związane z paleozoologią ssaków, archeozoologią z obszaru Eurazji z okresu neogenu i czwartorzędu. Ważną część mojej aktywności stanowią badania filogeograficzne i kopalnego DNA. Byłem kierownikiem grantu NCN „Życie i śmierć wymarłego nosorożca (Stephanorhinus sp.) z zachodniej Polski w świetle interdyscyplinarnych badań paleośrodowiskowych. Uczestniczyłem i uczestniczę także jako wykonawca w wielu projektach z Polski i zagranicy (Włochy).
W ostatnich latach współorganizowałem jedną ogólnopolską i dwie międzynarodowe konferencje naukowe.
Prowadzę liczne zajęcia dydaktyczne. Wypromowałem 4 doktorów. Byłem opiekunem wielu prac magisterskich i licencjackich.
Jestem przewodniczącym Zespołu opiniodawczo-doradczego Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu przy rezerwacie przyrody „Jaskinia Niedźwiedzia”. Zostałem odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP i innymi orderami i odznaczeniami. Jestem członkiem Rady Naukowej Instytutu Paleobiologii PAN, Komitetu Badań Czwartorzędu PAN, Sekcji Speleologicznej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. M. Kopernika, Stowarzyszenia Archeologii Środowiskowej.
Jestem członkiem Rady Wydziału i Rady Dyscypliny Nauk Biologicznych, członkiem Senackiej Komisji Inwestycji i Majątku od 2020 roku, jestem członkiem NSZZ „Solidarność”. Przez wiele lat pełniłem funkcję opiekuna naukowego Studenckiego Koła Naukowego Paleobiologów.
Organizuję i uczestniczę w piknikach naukowych zarówno we Wrocławiu (Piknik w Ogrodzie Botanicznym) i poza nim (Gorzów, Konin), a także w Nocy z Biologią (Bielawa). Byłem także organizatorem Międzynarodowej Letniej Szkoły Krasu i Speleologii, w których brali udział oprócz studentów z Polski, także studenci z uczelni z sojuszu Arqus.