Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
grupa ludzi siedzacych na krzesłach, z przodu stoi mężczyzna , przed nim ekran, na którym widać fragment kosmosu
 fot. Konrad Mruk

Wolontariat się opłaca! Studenci z wizytą w Białkowie

17 maja wolontariuszki i wolontariusze biorący udział w organizacji konferencji naukowej z cyklu Horyzont Mars wzięli udział w wyjeździe do Białkowa (gm. Wińsko), gdzie znajduje się Ośrodek Edukacji Astronomicznej UWr. W wydarzeniu uczestniczyło łącznie 21 osób. Wyjazd był formą podziękowania za zaangażowanie w organizację oraz pomoc przy konferencji i jednocześnie okazją do wspólnego odkrywania tajemnic kosmosu.

Wizyta rozpoczęła się od powitania przez kierowniczkę Ośrodka Panią mgr Izabelę Pelc oraz prezentacji jego oferty edukacyjnej. Pierwszą część programu poprowadził mgr Kamil Bicz, który wprowadził uczestników w tematykę ruchów ciał niebieskich. Z pomocą multimedialnej kopuły planetarium, w jednej chwili można było przenieść się w czasie i przestrzeni, śledząc ruchy Słońca, planet i gwiazdozbiorów. Następnie dr Paweł Preś opowiedział o aktualnym stanie wiedzy na temat Marsa – Czerwona Planeta to nie tylko motyw przewodni konferencji, ale i ważny punkt odniesienia dla załogowej przyszłości eksploracji kosmosu. Nie ominęła go też wielka polityka kreowana przez kolejne administracje prezydenckie USA, ale to temat na inny artykuł.

W holu zwiedzanego Ośrodka jest zawieszony trójwymiarowy model Marsa, który towarzyszył tej części prezentacji. Kolejna prelekcja przybliżyła uczestnikom geologię Księżyca. Zwiedzający dosłownie „stąpali po Księżycu”, spacerując po przeźroczystej podłodze ukazującej jego topografię. Czwarta część wizyty była poświęcona księżycom Jowisza i Saturna – od skalistych globów po lodowe światy skrywające oceany głębsze niż te ziemskie. Dr Preś i mgr Bicz wspólnie nakreślili wizję przyszłej eksploracji tych odległych ciał niebieskich.

Wyjazd był niesamowitym doświadczeniem! Po intensywnym czasie pracy jako wolontariusz przy konferencji z cyklu Horyzont Mars, możliwość odwiedzenia planetarium była świetną nagrodą. Było nie tylko ciekawie, ale też bardzo integracyjnie – mogliśmy spędzić czas razem, dzieląc się pasją do nauki i kosmosu – powiedziała Dominika Sałaga, studentka NZPS, która aktywnie działała podczas ubiegłorocznej konferencji.

Pod wrażeniem samego wyjazdu był także Damian Wochnik, który również pomagał przy działaniach konferencyjnych: – Wyjazd był dla mnie ciekawy, przyjazny i rozwojowy – przyznał Damian.

Na zakończenie odbyła się kameralna uroczystość wręczenia certyfikatów i podziękowań dla osób zaangażowanych w organizację i pomoc przy ubiegłorocznej konferencji. Nie zabrakło także poczęstunku i okazji do wspólnych, inspirujących rozmów. W trakcie wręczenia certyfikatów głos zabrał dr hab. Bartosz Smolik – organizator wyjazdu z ramienia Instytutu Politologii i Mars Society Polska:

Dziękując wszystkim za dotychczasową współpracę chciałem zaprosić Was do jej kontynuacji w czasie kolejnych konferencji, innych analogicznych wydarzeń. Zachęcam także do zgłębiania tematyki kosmicznej od strony nauk społecznych jako ciekawego fenomenu aktywności ludzkiej, która jest stale rozszerzana.   

W wyjeździe do Białkowa i ceremonii wręczenia certyfikatów uczestniczył także m.in. dr hab. Paweł Turczyński prof. UWr z Instytutu Studiów Europejskich, będący jednocześnie prezesem Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich o. Wrocław. Profesor Turczyński podkreślił znaczenie konferencj: –Inicjatywa, którą rozpoczęliśmy w 2020 r. trwa i rozwija się. Po trzeciej konferencji dotyczącej eksploracji kosmosu i polityki kosmicznej UE można uznać, że takie spotkania stały się trwałym elementem życia naukowego naszego Wydziału, cieszą się dużym zainteresowaniem naszych naukowców i studentów.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż wrocławski oddział PTSE pełnił rolę współorganizatora zeszłorocznej konferencji z cyklu Horyzont Mars.

Sobotnie wydarzenie pokazuje, że warto angażować się w działania w ramach wolontariatu. Jest to nie tylko okazja do zdobycia nowego, cennego doświadczenia, ale i możliwość obcowania z nauką w zupełnie inny sposób. Sam wyjazd spotkał się z pozytywnym odbiorem jego uczestników i pokazał też, że zaangażowanie wkładane w organizację i pomoc przy konferencji naukowej jest doceniane.

AUTORZY:

Paweł Skorb
dr hab. Bartosz Smolik
dr hab. Paweł Turczyński

Data publikacji: 28.05.2025 r.
Dodane przez: E.K.


Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail