
Kolejne projekty pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego docenione w Arqus Innovation Fund – Call 2025.
Konkurs Arqus Innovation Fund – Call 2025 (część Arqus Seed Funding Scheme) został ogłoszony w celu wspieranie innowacyjnych, oddolnych inicjatyw prowadzonych przez pracowników i studentów sojuszu Arqus, które mają wpływ na cały Sojusz. Celem tej edycji było dwutorowe wsparcie: zarówno dla Grup Roboczych Arqus, jak i dla oddolnych inicjatyw ad hoc.
Projekty były oceniane i selekcjonowane przez komitety składające się z pracowników akademickich i administracyjnych (dla Grup Roboczych) lub akademików różnych dyscyplin (dla inicjatyw ad hoc) z każdej uczelni partnerskiej Arqus. Każdy komitet selekcyjny przeprowadził wspólne spotkanie w celu oceny, wyboru i uszeregowania złożonych wniosków, zgodnie z ustalonymi kryteriami selekcji.
Uniwersytet Wrocławski aktywnie uczestniczył w konkursie, zgłaszając 8 projektów. Z wielką satysfakcją informujemy, że finansowanie zostało przyznane 5 projektom, z czego w 4 Uniwersytet Wrocławski jest liderem.
Dofinansowane projekty:
Wśród wyróżnionych projektów znajduje się inicjatywa podjęta przez dr Dorotę Drużyłowską z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej projekt nosi tytuł „Arts and Creativity in the Foreign Language Classroom: Interdisciplinarity and Innovation in the Process of Teaching and Learning Slavic Languages” i będzie realizowany w formie wspólnych warsztatów, liderem jest Uniwersytet w Granadzie.
Kolejnym projektem, w którym Uniwersytet Wrocławski pełni rolę lidera, jest inicjatywa dr Katarzyny Kajdanek zatytułowana „VISURB: Workshop on Visual Methodologies in Urban Research”. Ten innowacyjny projekt będzie realizowany w formie szkoleń badawczych oraz wspólnych warsztatów, skupiających się na wizualnych metodologiach w badaniach miejskich.
Kolejnym projektem, w którym Uniwersytet Wrocławski jest liderem, jest inicjatywa dra Tomasza Wysłobockiego: „Project AiRQUS” AI in Language Learning and Teaching Pedagogy – a Series of Online Workshops and Webinars with Experts to Enhance Innovativeness and Competitivity at Arqus Universities”. Projekt ten zakłada realizację interdyscyplinarnych seminariów oraz wspólnych warsztatów, skupiających się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w metodyce nauczania i uczenia się języków.
Inicjatywa dra Zygmunta Kąckiego, zatytułowana „Arqus Verde: Connecting Botanical Gardens for Europe’s Biodiversity and Cultural Heritage”, jest kolejnym projektem, w którym UWr jest liderem. Działania w ramach tego projektu obejmować będą programy uczenia się oparte na wyzwaniach (challenge-based learning), wydarzenia popularyzacyjne dla szerokiej publiczności oraz wspólne warsztaty, skupiające się na połączeniu ogrodów botanicznych dla ochrony europejskiej bioróżnorodności i dziedzictwa kulturowego.
Na uwagę zasługuje również projekt dr Moniki Wichłacz z Uniwersytetu Wrocławskiego, zatytułowany „Storytelling in Social Advocacy: Building a Partnership Between Academia and NGOs”. Inicjatywa ta, realizowana pod kierunkiem UWr, przewiduje wspólne warsztaty poświęcone budowaniu partnerstwa między środowiskiem akademickim a organizacjami pozarządowymi poprzez wykorzystanie sztuki opowiadania historii w działaniach rzecznictwa społecznego.
Gratulujemy zwycięskim projektom