
Dr Aneta Wojnar z UWr na czele międzynarodowego projektu COST Action
Z radością informujemy, że dr Aneta Wojnar z Instytutu Fizyki Teoretycznej na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, otrzymała prestiżowy europejski grant w ramach programu COST Action (European Cooperation in Science and Technology).
Wyniki konkursu ogłoszono 20 maja 2025 r. Dr Wojnar jest główną pomysłodawczynią oraz wnioskodawczynią projektu i od jesieni 2025 roku obejmie funkcję przewodniczącej (Chairperson) nowo utworzonej sieci badawczej FuSe – Testing Fundamental Physics with Seismology. Uniwersytet Wrocławski będzie pełnił rolę grant holdera, zarządzając środkami w wysokości około 600 000 EUR.
Nowa sieć badawcza FuSe skupia 76 naukowców z 29 krajów Europy i spoza niej, reprezentujących takie dziedziny jak: fizyka teoretyczna i eksperymentalna, fizyka planet i gwiazd, sejsmologia oraz sztuczna inteligencja i Big Data.
O projekcie FuSe – Testing Fundamental Physics with Seismology
FuSe ma na celu zbudowanie pomostu między fizyką fundamentalną a naukami o Ziemi poprzez badanie zjawisk sejsmicznych i prekursorów trzęsień ziemi. Projekt zakłada wykorzystanie najnowocześniejszych technologii – w tym AI, uczenia maszynowego i analizy wielkoskalowych zbiorów danych – we współpracy z małymi przedsiębiorstwami technologicznymi, w celu przekładania teorii naukowych na konkretne, praktyczne rozwiązania.
Centralnym założeniem FuSe jest to, że naturalne zjawiska sejsmiczne mogą skrywać ślady nieznanej fizyki i ujawniać nowe aspekty fundamentalnych interakcji. Analiza danych sejsmicznych w kontekście podstawowych zasad fizycznych może otworzyć drogę do odkrycia nowych zjawisk, a jednocześnie pogłębić wiedzę o wnętrzu Ziemi.
Interdyscyplinarne podejście projektu integruje różne dziedziny nauki, przyczyniając się zarówno do rozwoju teorii, jak i do potencjalnych zastosowań technologicznych – w tym rozwoju systemów prognozowania trzęsień ziemi.
Zaproszenie do współpracy
Dr Aneta Wojnar zachęca naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego – zwłaszcza specjalistów z dziedzin fizyki, nauk o Ziemi oraz analizy danych – do włączenia się do sieci FuSe po rozpoczęciu projektu jesienią 2025 roku.
Dołączenie do projektu stwarza wyjątkową okazję do współpracy międzynarodowej, uczestnictwa w nowatorskich badaniach oraz wpływania na rozwój przełomowych technologii i teorii naukowych.
Więcej informacji o programie COST Action można znaleźć na oficjalnej stronie.
Data publikacji: 29.05.2025
Dodane przez: M.K.