
Kadra akademicka i edukacja na Uniwersytecie Wrocławskim wysoko ocenione w rankingu CWUR 2025
Uniwersytet Wrocławski zajął 937. miejsce na świecie i 4. miejsce wśród polskich uniwersytetów w opublikowanym 2 czerwca rankingu Center for World University Rankings 2025. Jako jedyna polska uczelnia zostaliśmy sklasyfikowani w kategorii kadra akademicka zajmując 269. pozycję na świecie.
Uniwersytet Wrocławski zajął 937. miejsce w tegorocznej edycji międzynarodowego rankingu Center for World University Rankings, co sprawia że jesteśmy w gronie 4,4% najlepszych uczelni na świecie. W Europie zajęliśmy pozycję 352.
Wśród polskich uniwersytetów klasycznych znaleźliśmy się na czwartym miejscu. Przed nami uplasował się Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, który wyprzedził nas zaledwie o 0,5 pkt.
Naszym najsilniejszym wskaźnikiem, podobnie jak w latach ubiegłych, okazała się kadra akademicka (Faculty), w tej kategorii zostaliśmy sklasyfikowani jako jedyni spośród polskich uczelni, uzyskując 269. miejsce na świecie.
Bardzo dobre 489. miejsce na świecie i 3 w kraju zajęliśmy w kategorii jakość edukacji. W zakresie tego wskaźnika wyprzedza nas tylko Politechnika Warszawska i SGGW.
W rankingu ocenionych zostało ponad 21 tysięcy szkół wyższych oraz instytucji naukowych z całego świata. Ostateczna lista rankingowa zawiera 2 tysiące najlepszych z nich. Na czele zestawienia znalazły się kolejno Harvard University, Massachusetts Institute of Technology oraz Stanford University.
W gronie TOP 2000 znalazło się w tym roku 40 polskich uczelni i instytucji badawczych.
Ranking jest tworzony przez Center for World University Rankings (CWUR), instytucję konsultingową, zajmującą się doradztwem strategicznym w zakresie poprawy jakości edukacji wyższej i badań naukowych. CWUR publikuje cieszące się zaufaniem studentów i pracowników naukowych globalne rankingi uniwersytetów, znane z obiektywizmu, przejrzystości i spójności.
Metodologia rankingu
Zestawienie CWUR, publikowane od 2012 roku, nie opiera się na informacjach dostarczanych przez uczelnie, czy ankietach. Dane do rankingu pobierane są z różnego rodzaju baz bibliograficznych oraz dostępnych powszechnie źródeł. CWUR porównuje szkoły wyższe i instytuty naukowe w czterech kategoriach:
- Badania naukowe (40% wagi)
- Jakość edukacji (25 % wagi)
- Zatrudnialności absolwentów (25% wagi)
- Kadra akademicka (10 % wagi)
W kategorii mającej największą wagę, czyli badaniach naukowych, liczy się nie tylko ilość, ale również jakość. Brana jest tutaj pod uwagę zarówno całkowita liczba publikacji naukowych danej instytucji, jak i publikacje w najbardziej prestiżowych czasopismach (tzw. top-tier), artykuły w czasopismach najbardziej wpływowych oraz cytowania.
Jakość edukacji jest oceniana poprzez liczbę absolwentów uczelni, którzy zdobyli prestiżowe wyróżnienia akademickie, biorąc pod uwagę wielkości uczelni.
Zatrudnialności absolwentów mierzona jest liczbą tych z nich, którzy zajmują stanowiska na poziomie wyższej kadry zarządzającej w największych światowych firmach, uwzględniając wielkość uniwersytetu. Są to firmy znajdujące się na liście Forbes Global 2000.
Jakość kadry akademickiej instytucja rankingowa ocenia za pomocą liczby pracowników, którzy zdobyli prestiżowe wyróżnienia naukowe (międzynarodowe nagrody, medale, itp.).
Więcej informacji nt. rankingu można znaleźć na stronie internetowej CWUR.
Dodane przez; E.K.
Data publikacji: 02.06.2025 r.