Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Okładka książki z rysunkiem grona winogron i tekstem u góry: Dagmara Adamska, niżej: Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku, u dołu mały rysunek przedstawiający sylwetkę szermierza

Poniedziałki z WUWr #57

Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?

W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – FbLinkedIn,  Instagram oraz  YouTube. Zachęcamy do obserwowania!

„Winogrady i winne wzgórza” – konferencja prasowa i spotkanie autorskie

4 czerwca odbędzie się organizowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego konferencja prasowa poświęcona książce prof. Dagmary Adamskiej „Winogrady i winne wzgórza. Uprawa i produkcja wina na średniowiecznym Śląsku”, regionalnym winnicom i rozwijającej się enoturystyce na Dolnym Śląsku. To wydarzenie to przedsmak spotkania z autorką, które odbędzie się 5 czerwca o godz. 18:00 w Saloniku Kulturalnym Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu (ul. Fryderyka Joliot Curie 12).

To wyjątkowa okazja, by poznać fascynującą historię winiarstwa na Śląsku – regionie, który przez wieki był jednym z najważniejszych ośrodków produkcji wina w Europie Środkowej. Prof. Dagmara Adamska, mediewistka i historyk sztuki związana z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, zabierze uczestników w podróż przez średniowieczne winnice, odkrywając sekrety dawnych metod uprawy, tradycje stołu, społeczne i kulturowe znaczenie wina oraz losy śląskich winogrodników.

Spotkanie poprowadzi Nestor Kościański – właściciel Winnicy Moderna na Wzgórzach Trzebnickich, pasjonat i promotor enoturystyki, współtwórca popularnych pop-upów „Żar Wino” oraz inicjator Trzebnickiego Szlaku Winnic. Jego doświadczenie i zaangażowanie w rozwój polskiego winiarstwa gwarantują inspirującą rozmowę o historii i współczesności śląskich winnic.

To doskonała okazja do rozmowy o nieco zapomnianym, lecz coraz chętniej odkrywanym dziedzictwie regionu. Zapraszamy wszystkich miłośników historii, pasjonatów winiarstwa, regionalistów oraz osoby ciekawe kultury i tradycji Dolnego Śląska. Przygotujcie pytania, które Was nurtują i do zobaczenia w Saloniku Kulturalnym!

grafika z tekstem

Książkę możecie kupić tutaj.
Wydarzenie: WINOGRADY I WINNE WZGÓRZA | Spotkanie autorskie z Dagmarą Adamską | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Pedagogia pozytywna w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – spotkanie autorskie

Przypominamy, że już jutro (3 czerwca) o godz. 16:30 w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu odbędzie się spotkanie wokół książki „Pedagogia pozytywna w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej” pod redakcją dr Marty Kondrackiej-Szali i Weroniki Mazurek z Instytutu Pedagogiki.

To okazja, by porozmawiać o nowoczesnych trendach w edukacji najmłodszych, wzmacnianiu mocnych stron dzieci, budowaniu relacji i tworzeniu środowiska sprzyjającego rozwojowi. Spotkanie poprowadzi dr Urszula Tobolska – edukatorka i specjalistka od biblioterapii.

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja bezpłatnej wejściówki. Sprawdź szczegóły: Porozmawiajmy o pozytywnej edukacji! I Spotkanie wokół książki „Pedagogia pozytywna”

PRZEDSPRZEDAŻ nowej książki z serii Bibliotheca Judaica

Poznaj fascynującą historię wzajemnych relacji polsko-żydowskich dzięki książce Moniki Jaremków „Historia obecności. Przekłady literatury żydowskiej w polskim repertuarze wydawniczym w XX wieku”. Przez wieki Żydzi i Polacy żyli obok siebie – blisko, a jednak często w oddaleniu kulturowym. Przenikanie się literatur obu narodów było ograniczone, co doskonale ilustruje losy Czesława Miłosza, który z żydowską kulturą zetknął się dopiero za oceanem, w Nowym Jorku, przez język angielski. Autorka pokazuje jednak, że w XX wieku podejmowano liczne próby zbliżenia – mimo trudnej historii i licznych barier.

Dr Monika Jaremków analizuje obecność żydowskiego piśmiennictwa tłumaczonego z hebrajskiego i jidysz na polskim rynku wydawniczym, zarówno przed, jak i po II wojnie światowej. Książka obejmuje nie tylko literaturę piękną – powieści, poezję czy twórczość dla dzieci – ale także teksty historyczne i publicystyczne. To szerokie spojrzenie pozwala dostrzec, jak literatura żydowska była obecna i odbierana w polskiej kulturze.

Karl Dedecius, wybitny tłumacz i propagator literatury polskiej w Niemczech, określił przekład jako rodzaj poselstwa i narzędzie dialogu międzykulturowego. „Historia obecności” Moniki Jaremków jest najlepszym dowodem na prawdziwość tych słów.

Książka powstała na podstawie rozprawy doktorskiej, w której autorka z niezwykłą rzetelnością i dociekliwością prześledziła historię oraz recepcję polskich przekładów literatury jidysz i hebrajskiej. Praca obejmuje aż 318 przekładów, zebranych dzięki szeroko zakrojonym kwerendom w bibliotekach w Polsce i za granicą, i prezentuje je na tle bogatego repertuaru literatur obcych, z pełnym zrozumieniem polsko-żydowskiego kontekstu kulturowego XX wieku.

Polecamy zakupy w przedsprzedaży: Historia obecności. Przekłady literatury żydowskiej w polskim repertuarze wydawniczym w XX wieku. Oprawa miękka | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Data publikacji: 2.06.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail