
Święto Młodych Badaczek i Badaczy na Uniwersytecie Wrocławskim!
W Auli Leopoldina świętowaliśmy we wtorek 24 czerwca sukcesy młodych badaczy i badaczek, ich promotorów, opiekunów naukowych oraz osób zaangażowanych w realizację programu „Młody Badacz 2023–2025”, realizowanego w ramach IDUB (Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza).
Wydarzenie było okazją, by uhonorować i docenić studentów, studentki, doktorantów i doktorantki Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy z sukcesem skorzystali z grantów umożliwiających im udział w prestiżowych wydarzeniach naukowych na całym świecie.
Na początku głos zabrały dr hab. prof. UWr Patrycja Matusz, Prorektorka ds. umiędzynarodowienia oraz Pełnomocniczka Rektora ds. projektu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza oraz przewodnicząca zespołu ds. Grantów Młody Badacz prof. Elżbieta Skibińska-Cieńska. W imieniu wyróżnionych studentów i doktorantów głos zabrali Kacper Rosner-Leszczyński i Wojciech Milczarski.
Granty „Młody Badacz 2023–2025” to jedna z najważniejszych inicjatyw Uniwersytetu Wrocławskiego, realizowana w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Jest to flagowy program dedykowany nowej generacji badaczy, który zyskał szczególne znaczenie w strukturze IDUB jako narzędzie strategicznego wsparcia rozwoju naukowego, umiędzynarodowienia oraz mobilności studentów i doktorantów. Program odgrywa kluczową rolę w umiędzynarodowieniu naszej uczelni, umożliwiając młodym badaczom wyjazdy do prestiżowych ośrodków naukowych na całym świecie, a także wspierając ich udział w międzynarodowych projektach i konferencjach. Daje tym samym szansę na rozwój kompetencji w międzynarodowym środowisku akademickim, co ma niebagatelne znaczenie dla ich dalszej kariery.
– Od początku funkcjonowania programu zrealizowano już dwie pełne edycje, a trzecia właśnie dobiega końca. W pierwszej edycji przyznano 55 grantów, w drugiej – już 187 – wyliczała dr hab. prof. UWr Patrycja Matusz, Prorektorka ds. umiędzynarodowienia oraz Pełnomocniczka Rektora ds. projektu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.
W obecnej, trzeciej edycji na ten moment przyznano 161 grantów, a kolejne 68 wniosków oczekuje na ocenę, która – zgodnie z harmonogramem – zakończyć się do 15 lipca. Wyraźnie rysuje się tu tendencja wzrostowa, która z jednej strony pokazuje, że młodzi badacze coraz chętniej sięgają po tę formę wsparcia, a z drugiej – że coraz więcej z nich, dzięki zaangażowaniu i wsparciu swoich opiekunów naukowych, jest gotowych, aby z powodzeniem zaprezentować swoje badania na arenie międzynarodowej. Na szczególną uwagę zasługuje również sama formuła konkursu, która od pierwszych samodzielnych kroków w świecie nauki przyzwyczaja młodych badaczy do kultury aplikowania o środki finansowe i zdrowej rywalizacji.
– Uczą się oni nie tylko planować i opisywać swoje projekty badawcze, ale również uzasadniać ich znaczenie, cele i budżet – czyli dokładnie tych kompetencji, które są niezbędne w dalszej karierze naukowej – mówiła prof. Patrycja Matusz. – To doświadczenie z pewnością przełoży się na skuteczniejsze pozyskiwanie przyszłych grantów badawczych i umacnianie swojej pozycji w środowisku naukowym – dodała.
W ciągu trzech ostatnich lat Uniwersytet Wrocławski przeznaczył na ten program 5 milionów złotych. Ale to nie koniec! Już dziś możemy zapowiedzieć, że planowana jest kolejna edycja na rok akademicki 2025/2026, na którą zostaną przeznaczone dodatkowe – rekordowe! – środki finansowe, by kontynuować to, co tak dobrze służy naszej wspólnocie akademickiej.
Efekty programu są imponujące – laureaci dwóch zakończonych edycji zrealizowali mobilności do 68 krajów świata. Granty trafiły do tej pory do 121 studentów i 282 doktorantów, co pokazuje ogromne zainteresowanie i potrzebę wsparcia na tym etapie kariery naukowej.
– Cieszą nas sukcesy laureatów, z których jesteśmy naprawdę dumni – podkreślała prof. Elżbieta Skibińska-Cieńska, przewodnicząca zespołu ds. Grantów Młody Badacz.
A te sukcesy to między innymi:
- indywidualne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konferencjach;
- czołowe pozycje w międzynarodowych konkursach naukowych;
- stypendia przyznane przez prestiżowe instytucje;
- uzyskane miejsca postdoc dzięki mobilnościom;
- pozyskiwanie zewnętrznych grantów – jak np. Preludium, Perły Nauki;
- autorstwo i współautorstwo artykułów w prestiżowych czasopismach we współpracy z zagranicznymi naukowcami.
Wielokrotnie te kontakty owocują również stałą współpracą na szczeblu instytucjonalnym – między Uniwersytetem Wrocławskim a innymi wiodącymi ośrodkami badawczymi na świecie. – Ale najważniejsze są korzyści, których nie da się ani zmierzyć, ani przeliczyć – to osobisty rozwój, nowe horyzonty i inspiracje, które zostają z laureatami na długo – podkreślają przedstawiciele studentów i doktorantów wyróżnionych w programie.
Program „Młody Badacz” to znacznie więcej niż wsparcie finansowe. To strategiczna inwestycja Uniwersytetu Wrocławskiego w rozwój potencjału intelektualnego i naukowego naszych młodych naukowców. Dzięki niemu tworzymy przestrzeń dla rozwoju kompetencji badawczych, międzynarodowej współpracy i wymiany doświadczeń, co jest nieocenionym kapitałem na dalszą naukową drogę. To także budowanie silnej, wspierającej się społeczności akademickiej, która stanie się fundamentem przyszłych sukcesów naszej uczelni na arenie krajowej i międzynarodowej. Jestem przekonany, że dzięki takim inicjatywom Uniwersytet Wrocławski nie tylko realizuje swoją misję jako uczelnia badawcza, ale również kształtuje kolejne pokolenia wybitnych naukowców, którzy będą z dumą reprezentować naszą uczelnię i Polskę na świecie.
Oto wyróżnieni laureaci i laureatki programu „Młody Badacz 2023-2025” w ramach IDUB:
Patrycja Zbieralska (Wydział Nauk Biologicznych)
Doktorantka III roku w Kolegium Doktorskim na Wydziale Nauk Biologicznych. Kilkukrotna laureatka Stypendium Rektora dla najlepszych studentów, przyjęta w poczet członków prestiżowego European Association for Forensic Entomology (EAFE), I miejsce w konkursie na najlepszy poster naukowy VIII Konferencji Młodych Chemików Sądowych, współautorka licznych publikacji naukowych. Promotorem i opiekunem naukowym jest prof. dr hab. inż. Marcin Kadej
Agata Budzyńska (Wydział Biotechnologii)
Studentka II roku jednolitych studiów magisterskich na prestiżowym kierunku Medyczna Biotechnologia Molekularna. Laureatka Stypendium Młody Badacz za przyjęcie na studia z najwyższym wynikiem w rekrutacji (I pozycja na liście rankingowej); laureatka stypendium Marszałka województwa lubelskiego „Lubelskie wspiera uzdolnionych”; aktywnie włącza się w prowadzenie warsztatów dla uczniów dolnośląskich liceów; współorganizatorka międzynarodowej studenckiej konferencji BioLOCK 2024 na Wydziale Biotechnologii. Promotorem i opiekunem naukowym jest dr Justyna Ciuraszkiewicz
Kacper Rosner-Leszczyński (Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych)
Obecnie Doktorant I roku w Kolegium Doktorskim Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych. Jako student na kierunku Historia: Stypendysta Ministra Edukacji i Nauki (2023) oraz Ministra Nauki (2024) za znaczące osiągnięcia naukowe; dwukrotny laureat grantu „Młody Badacz” z najwyższą oceną konkursową; członek Polskiego Towarzystwa Historii Nauk Medycznych; zdobywca prestiżowej statuetki Studenckiego Nobla w kategorii nauki społeczne; zdobywca grantu w ramach programu Perły Nauki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Promotorem i opiekunem naukowym jest prof. dr hab. Grzegorz Strauchold
Wojciech Milczarski (Wydział Neofilologii)
Doktorant IV roku w Kolegium Doktorskim Językoznawstwa i Literaturoznawstwa. Współautor licznych publikacji w prestiżowych, wysokopunktowanych czasopismach (często jako pierwszy autor); dwukrotny laureat grantu „Młody Badacz” z najwyższą oceną konkursową; wyróżnienie w konkursie stypendialnym w ramach Wrocławskiego Centrum Akademickiego; laureat stypendium im. Jana Mozrzymasa dla wybitnych doktorantów w kategorii badań interdyscyplinarnych; zdobywca nagrody Santander za działalność naukową i społeczno-organizacyjną; zdobywca nagrody Excellence in Students Research; Przewodniczący Rady Doktorantów UWr i Członek Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów w kadencji 2025. Promotorem jest dr hab. Krzysztof Migdalski, prof. UWr, Kierownik Zakładu Językoznawstwa Angielskiego i Porównawczego, a opiekunem naukowym dr hab. Michał Białek, prof. UWr, Kierownik Zakładu Psychologii Zarządzania.
Klaudia Szczerba (Wydział Chemii)
Doktorantka III roku w Kolegium Doktorskim na Wydziale Chemii. Dwukrotna laureatka grantu „Młody Badacz” z najwyższą oceną konkursową; współautorka licznych publikacji w prestiżowych, wysokopunktowanych czasopismach; laureatka grantu Short-Term Scientific Mission Cost Action 18202; zdobywczyni stypendium im. Piotra Ludwika Sosabowskiego dla najlepszych doktorantów Wydziału Chemii. Promotorką i opiekunką naukową jest prof. dr hab. Elżbieta Gumienna-Kontecka
Jakub Zając (Wydział Nauk Biologicznych)
Obecnie Doktorant I roku w Kolegium Doktorskim Nauk Biologicznych. Jako student na kierunku Biologia laureat stypendium Rektora za wybitne osiągnięcia naukowe; laureat nagrody za najlepszy debiut naukowy w zakresie biologii organizmu przyznanej przez Komitet Biologii Organizmalnej PAN w kadencji 2024-2027. Promotorem i opiekunem naukowym jest dr hab. prof. UWr Lucyna Hałupka
Kinga Garstka-Litwin (Wydział Chemii)
Współautorka licznych publikacji w prestiżowych, wysokopunktowanych czasopismach (często jako pierwszy autor); laureatka grantu Short-Term Scientific Mission Cost Action 18202; zdobywczyni nagród za najlepszy plakat naukowy na międzynarodowej konferencji naukowej ISMEC2022 w Walencji oraz za najciekawszy komunikat ustny na konferencji WrocChem2023. Laureatka prestiżowej Nagrody Fernando Pulidori, jednego z najwyższych wyróżnień dla młodych naukowców w dziedzinie chemii bioorganicznej. Promotorem i opiekunem naukowym jest prof. dr hab. inż. Magdalena Rowińska-Żyrek.
Maciej Korpalski (Wydział Matematyki i Informatyki)
Doktorant III roku w Kolegium Doktorskim Matematyki. Współautor publikacji naukowych w międzynarodowych czasopismach; współpraca z uznanymi na świecie autorytetami w dziedzinie matematyki w ośrodkach warszawskim i hiszpańskim (Uniwersytet w Murcii); laureat stypendium im. Hugona Steinhausa, przyznawanego przez Wrocławskie Centrum Akademickie. Promotorem i opiekunem naukowym jest prof. dr hab. Grzegorz Plebanek
Kinga Szydełko (Wydział Chemii)
Doktorantka III roku w Kolegium Doktorskim na Wydziale Chemii. Współautorka publikacji w prestiżowym czasopiśmie o zasięgu międzynarodowym; zdobywczyni indywidualnej I nagrody za najlepszą prezentację posteru na międzynarodowej konferencji ISMSC 2025 w Kyoto w Japonii. Promotorem i opiekunem naukowym jest prof. dr hab. Piotr Chmielewski
Szymon Kaczmarczyk (Wydział Fizyki i Astronomii)
Student 1 roku studiów II stopnia na kierunku Fizyka. Na etapie studiów licencjackich we współpracy z promotorem, dr. hab. Prof. UWr Maciejem Matyką opublikował pracę w wysokopunktowanym czasopiśmie (w której jest pierwszym autorem) – wyniki przedstawione w pracy zostały wysoko ocenione przez Uniwersytet w Princeton, USA; laureat prestiżowej nagrody Student Poster Award podczas międzynarodowej konferencji InterPore 2025 (Jury wyłania maksymalnie dwóch laureatów spośród studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktorantów z całego świata). Promotorem i opiekunem naukowym jest dr hab. Maciej Matyka, prof. UWr.
Laura Słocka (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii)
Doktorantka II roku w Kolegium Doktorskim Nauk Prawnych. Ma na koncie publikacje naukowe, w tym rozdziały w monografiach; czterokrotna zdobywczyni stypendium Rektora za wybitne osiągnięcia naukowe; zaproszenia do prowadzenia wykładów gościnnych (m. in. dla Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie); realizacja grantu „Młody Badacz” zaowocowała nawiązaniem owocnej współpracy z dwoma instytutami Pontifical Catholic University of Chile, które przyczynią się do nawiązania stałej współpracy na poziomie instytucjonalnym w wymiarze międzynarodowym. Promotorem i opiekunem naukowym jest prof. dr hab. Jacek Gołaczyński
Jakub Leś (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii)
Student III roku jednolitych studiów magisterskich na kierunku Prawo. Dwukrotny laureat grantu „Młody Badacz” z najwyższą oceną konkursową; dwukrotny laureat stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe; Zdobywca drugiego miejsca oraz laureat nagrody za najlepszy memoriał rund krajowych “Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition 2024” organizowanego przez White & Case LLP; laureat XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu prawa podatkowego „EYe on Tax” organizowanego przez EY; finalista XXI edycji ogólnopolskiego konkursu „Studencki Turniej Negocjacyjny” organizowanego przez Koło Naukowe „Negocjator” Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Promotorem i opiekunem naukowym jest dr hab. prof. UWr Artur Kozłowski
Bartosz Jakub Rusin (Wydział Fizyki i Astronomii)
Obecnie doktorant I roku w Kolegium Doktorskim Fizyki i Astronomii. Jako student na kierunku Fizyka: dwukrotny laureat grantu „Młody Badacz” z najwyższą oceną konkursową; laureat stypendium Rektora za wybitne osiągnięcia naukowe; finalista ogólnopolskiego konkursu „Studencki Nobel” 2024 w kategorii Fizyka i Astronomia; zdobywca grantu w ramach programu Perły Nauki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Promotorem i opiekunem naukowym jest dr hab. prof. UWr Rafał Idczak
Juliusz Mroziński (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii)
Doktorant II roku w Kolegium Doktorskim Nauk Prawnych. Współautor licznych prestiżowych publikacji; czterokrotny laureat Stypendium Rektora za wybitne osiągnięcia naukowe; trzykrotny laureat grantu „Młody Badacz” z najwyższą oceną konkursową. Promotorem i opiekunem naukowym jest prof. dr hab. Mariusz Jabłoński
Ewelina Tomczyk (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii)
Doktorantka II roku w Kolegium Doktorskim Nauk Prawnych oraz Ekonomii i Finansów. Ma na koncie liczne publikacje naukowe w uznanych czasopismach; III miejsce w konkursie na najlepsze prace magisterskie Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii; zdobywczyni nagrody Santander za działalność naukową; dwukrotna laureatka stypendium Rektora za wybitne osiągnięcia naukowe. Promotorem i opiekunem naukowym jest prof. dr hab. Łukasz Błaszczak
Karolina Wojtczak (Wydział Neofilologii)
Doktorantka IV roku w Kolegium Doktorskim Językoznawstwa i Literaturoznawstwa. Liczne publikacje naukowe w uznanych międzynarodowych czasopismach; pobyt naukowy na Uniwersytecie w Paryżu i kwerenda Bibliotece Narodowej w Paryżu zaowocowały docenieniem jakości prowadzonych przez doktorantkę badań przez uznany na świecie autorytet w zakresie analizy dyskursu, prof. Patrycię von Munchow i nawiązaniem międzynarodowej współpracy badawczej. Promotorem i opiekunem naukowym jest prof. dr hab. Elżbieta Biardzka
Marianna Weronika Siatkowska (Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych)
Doktorantka II roku Kolegium Doktorskiego Archeologii, Sztuki i Kultury. Osiągnięcia to publikacje naukowe w czasopismach krajowych; członkini 2. Grupy Roboczej w akcji COST „EarlyMuse”; zdobywczyni Stypendium im. Jerzego Grotowskiego w zakresie sztuki; laureatka licznych nagród za osiągnięcia artystyczne. Promotorem i opiekunem naukowym jest prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech, promotorem pomocniczym dr Grzegorz Joachimiak.
Adrianna Sowińska (Wydział Neofilologii)
Doktorantka II roku Kolegium Doktorskiego Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach. Osiągnięcia to publikacje naukowe w czasopismach krajowych i międzynarodowych; doceniana za interdyscyplinarne badania przez międzynarodowe grono naukowców specjalizujących się w badaniach poświęconych kinematografii i mediom masowym. Promotorem i opiekunem naukowym jest dr hab. prof. UWr Katarzyna Biernacka-Licznar
Kajetan Paszek (Wydział Biotechnologii)
Student II roku jednolitych studiów magisterskich na prestiżowym kierunku Medyczna Biotechnologia Molekularna. Osiągnięcia: laureat Stypendium Młody Badacz za przyjęcie na studia z najwyższym wynikiem w rekrutacji; dwukrotny zdobywca stypendium śląskiego „Inwestujemy w talenty”; reprezentował UWr na Festiwalu naukowym w Trieście w 2024 r. Promotorem i opiekunem naukowym jest dr Justyna Ciuraszkiewicz
Kacper Prokop (Wydział Chemii)
Doktorant III roku w Kolegium Doktorskim; realizuje doktorat wdrożeniowy pomiędzy Wydziałem Chemii UWr a ośrodkiem Łukasiewicz PORT – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii. Osiągnięcia: współautor licznych publikacji w prestiżowych, wysokopunktowanych czasopismach (często jako pierwszy autor), dwukrotny laureat grantu „Młody Badacz” z najwyższą oceną konkursową, laureat Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe, stypendium Rektora za osiągnięcia naukowe oraz stypendium im. Sosabowskiego za osiągnięcia naukowe; ambasador studentów ARQUS w ramach ARQUS European University Alliance; zdobywca grantu PRELUDIUM finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Promotorem i opiekunem naukowym jest dr hab. prof. UWr Małgorzata Guzik
Michał Stefańczyk (Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych)
Obecnie Adiunkt w Inkubatorze Doskonałości Naukowej Being Human. Grant Młody Badacz otrzymał jako Doktorant Kolegium Doktorskim Psychologii. Osiągnięcia (jako doktorant): współautor licznych publikacji w prestiżowych, wysokopunktowanych czasopismach (często jako pierwszy autor), laureat I edycji grantu „Młody Badacz” z najwyższą oceną konkursową, laureat ministerialnego konkursu na grant naukowy Diamentowy Grant 2019, zdobywca prestiżowego stypendium w programie START 2023, przyznawanego co roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Promotorem i opiekunem naukowym jest dr hab. prof. UWr Agnieszka Sorokowska.
Daria Wojtala (Wydział Chemii)
Doktorantka IV roku w Kolegium Doktorskim Wydziału Chemii. Dwukrotna laureatka grantu „Młody Badacz” z najwyższą oceną konkursową; zdobywczyni indywidualnej „Nagrody dla Młodych Naukowców” na 16. Konferencji International Symposium on Applied Bioinorganic Chemistry w Grecji; zdobywczyni grantu PRELUDIUM finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki; wyróżniona finalistka VIII edycji konkursu Młode Talenty w 2024 roku w kategorii sukces naukowy; laureatka Stypendium im. Jana Mozrzymasa w zakresie badań interdyscyplinarnych. Promotorem i opiekunem naukowym jest dr hab. Urszula Komarnicka
Wszystkim laureatkom i laureatom, ich opiekunom naukowym serdecznie gratulujemy! Paniom Dziekankom i Panom Dziekanom oraz wszystkim gościom dziękujemy za przybycie na uroczystość!
Poniżej fotorelacja z Gali:




















































































Fot. Paweł Piotrowski, oprac. AJ, KGM
Data publikacji: 25.06.2025 r.
Opublikowane przez: EJK