Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)
fot. relacja na żywo ESA

Kapsuła Dragon z naszym astronautą już na ISS!

Kapsuła Dragon ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Czteroosobowa załoga misji Ax-4 spędzi na stacji dwa tygodnie.

Uniwersytet Wrocławski został wybrany przez Polską Agencję Kosmiczną POLSA – jako jedna z dwóch uczelni w Polsce – do przeprowadzenia na żywo połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).

Połączenie z ISS, podczas którego uczniowie i studenci zadadzą pytania polskiemu astronaucie, członkowi załogi misji IGNIS, będzie miało miejsce już 4 lipca. Wydarzenie ma charakter zamknięty.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to największy obiekt stworzony przez człowieka na orbicie okołoziemskiej. Od ponad dwóch dekad pełni funkcję zaawansowanego laboratorium badawczego, w którym astronauci z całego świata prowadzą eksperymenty z zakresu fizyki, biologii, medycyny i inżynierii, niemożliwe do przeprowadzenia na Ziemi. ISS symbolizuje globalną współpracę naukową i technologiczną, będąc wspólnym przedsięwzięciem m.in. NASA, ESA, Roskosmosu, JAXA i CSA.

Misja IGNIS to jedna z nadchodzących europejskich misji załogowych. Jest to przedsięwzięcie o charakterze zarówno polskim, jak i europejskim. Została zainicjowana i sfinansowana przez Polskę, jednak jej realizacja odbywa się we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) oraz amerykańską firmą Axiom Space. Jej celem jest m.in. rozwijanie zaawansowanych technologii wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej oraz prowadzenie kluczowych badań naukowych. W jej ramach Sławosz Uznański-Wiśniewski weźmie udział w serii eksperymentów i działań edukacyjnych, mających na celu przybliżenie społeczeństwu pracy astronautów i znaczenia eksploracji kosmosu.

Nie zabraknie i naszych naukowców. Wśród eksperymentów, które zostaną wykonane na pokładzie ISS jest AstroMentalHealth. Projekt ten jest koordynowany przez Uniwersytet Śląski, a oprócz UWr bierze w nim udział także Uniwersytet Zielonogórski, SWPS oraz LunAres Research Station. Więcej o tym można przeczytać tutaj: Nasz naukowiec, prof. dr hab. Dariusz Galasiński, przeprowadzi eksperyment podczas misji IGNIS – Uniwersytet Wrocławski

Drugą uczelnią wybraną przez POLSA do przeprowadzenia połączenia z ISS jest Politechnika Rzeszowska.

Więcej informacji o przygotowaniach i samej misji można przeczytać w poprzednim wpisie: Obejrzyj start polskiego astronauty! [relacja na żywo] – Uniwersytet Wrocławski

Data: 26.06.2025 r.

Opracowane przez: KG-M. Opublikowane przez: EJK

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail