Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
dwie kobiety siedzą koło maszyny do szycia
fot. Archiwum prywatne dr Magdaleny Matkowskiej-Jerzyk

Z językiem czeskim w Zlinie – studenci bohemistyki na Erasmusie+

Na początku czerwca 2025 roku grupa studentek i studentów II roku filologii czeskiej Uniwersytetu Wrocławskiego uczestniczyła w tygodniowym wyjeździe do czeskiego Zlina, Partnerem wyjazdu był Uniwersytet Tomaša Bati – nowoczesna uczelnia z silnym zapleczem międzynarodowym i głębokim zakorzenieniem w lokalnej tradycji przemysłowej.

Zajęcia prowadzone na uczelni partnerskiej zostały wzbogacone o intensywny program kulturowy. Studenci odwiedzili m.in. Muzeum Jihovýchodní Moravy, Baťův mrakodrap, Instytut Tomasza Baty, Willię Tomáše Bati, a także modernistyczną dzielnicę mieszkaniową, stanowiącą przykład wyjątkowego połączenia funkcjonalizmu i społecznej wizji miasta idealnego.

Pobyt w Zlinie pozwolił uczestnikom nie tylko sprawdzić znajomość języka czeskiego w praktyce, ale również lepiej zrozumieć czeskie dziedzictwo kulturowe oraz wkład rodziny Batiów w rozwój regionu i państwa. Szczególne miejsce w programie zajęły spotkania z czeskimi wykładowcami i studentami oraz refleksja nad współczesnym znaczeniem idei Bati w edukacji i przedsiębiorczości.

Wyjazd został zorganizowany przez dr Magdalenę Matkowską-Jerzyk i dr Kamilę Woźniak z Zakładu Bohemistyki Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z dr. Janem Hermanem z Uniwersytetu Tomaša Bati w Zlinie.

Był to kolejny, obok naukowego, etap rozwijania współpracy pomiędzy naszymi instytucjami i dowód na to, że studiowanie filologii czeskiej to nie tylko zdobywanie wiedzy językowej, ale także realna szansa na doświadczenie sąsiedniego kraju z bliska.

Warto studiować czeski – bo to kierunek, który prowadzi nie tylko do książek, ale też do ludzi, miejsc i idei.

Rekrutacja trwa!

Przypominamy, że rekrutacja na studia trwa. Rekrutuj się na kierunki związane z językiem czeskim

Zobacz relację video z pobytu

Dodane przez: E.K.
Opublikowano: 30.06.2025 r.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail