Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Mężczyzna z dłuższymi włosami w ciemnym garniturze, niebieskim krawacie i jasnoniebieskiej koszuli stoi na ciemnym tle z założonymi rękami.

Prof. dr hab. Piotr Owczarek

Mężczyzna z dłuższymi włosami w ciemnym garniturze, niebieskim krawacie i jasnoniebieskiej koszuli stoi na ciemnym tle z założonymi rękami.
fot. Dział ds. Komunikacji

Prof. dr hab. Piotr Owczarek

Piotr Owczarek urodził się w 1975 r. w Częstochowie. Jest absolwentem geografii na Uniwersytecie Śląskim (1999 r.). W 2005 roku obronił pracę doktorską, która została wyróżniona w konkursie na najlepszą pracę w zakresie geomorfologii przyznawaną przez Stowarzyszenie Geomorfologów Polskich. Stopień doktora habilitowanego nauk o Ziemi w dyscyplinie geografia został mu nadany w 2014 roku uchwałą Rady Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego nominacja profesorska została podpisana przez Prezydenta RP 5 maja 2025 r. W ciągu swojej kariery naukowej uczestniczył w wielu stażach naukowych w prestiżowych ośrodkach naukowych, m.in. w Tucson (University of Arizona), Genewie (Université de Genève), Hobart (University of Tasmania), Chengdu (Chengdu University of Technology). Od 2006 roku pracuje w Zakładzie Geografii Fizycznej Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr., w którym od 2016 roku pełni funkcję Kierownika Pracowni Dendrochronologicznej. Od 2018 roku jest członkiem Komitetu Badań Polarnych PAN oraz reprezentantem polskiego środowiska naukowego w Terrestrial Working Group International Arctic Science Committee.


Prof. Piotr Owczarek jest autorem jednej monografii oraz 51 publikacji w indeksowanych czasopismach naukowych. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół wpływu współczesnych zmian klimatycznych na transformację rzeźby, w obszarach, gdzie występują ekstremalne warunki przyrodnicze, m.in. w Arktyce (Spitsbergen, Islandia, Grenlandia, północna Kanada), Azji Centralnej (Pamir-Ałaj, Ałtaj, Karakorum), Azji Południowo-Wschodniej (Góry Sino-Tybetańskie). Elementem łączącym jego prace badawcze jest wykorzystanie metod dendrogeomorfologicznych. Do najważniejszych osiągnięć naukowych prof. Owczarka należą: określenie roli ruchów masowych w transformacji koryt rzecznych w górach średnich, wprowadzenie do nauki nowej metody badawczej w analizie współczesnej dynamiki procesów rzeźbotwórczych w obszarach polarnych – dendrogeomorfologii roślinności krzewinkowej, zidentyfikowanie procesów wpływających na zagrożenia naturalne w górach wysokich Azji oraz ich konsekwencje środowiskowe i społeczne.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail