Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
starszy mężczyzna o siwych włosach w okularach przecina nożyczkami czerwoną wstęgę.
fot. Dominika Hull

Afryka w Ogrodzie Botanicznym UWr

Zapraszamy do Afryki! – takie słowa można było usłyszeć dziś w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego podczas oficjalnego otwarcia nowo wyremontowanych szklarni.  

Przewodnikiem po nowych obiektach był sam dyrektor Ogrodu Botanicznego prof. Zygmunt Kącki. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego przecięcia wstęgi. Dokonali tego prof. Robert Olkiewicz, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele instytucji współfinansujących remont. – Ogród jest coraz piękniejszy i popularniejszy – podkreślał Rektor.  
– W ubiegłym roku miejsce to odwiedziło ponad 200 tys. osób. Wraz z Oratorium Marianum i Aulą Leopoldina, Ogród jest wizytówką Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po zmianach wrocławski Ogród Botanicznym prezentuje się jeszcze bardziej okazale. – To był bardzo wymagający remont. Nie tylko z uwagi na specyfikę miejsca, ale i elementy objęte ochroną konserwatorską – przyznał Maciej Wójcik, kierownik remontu szklarni. – Najważniejsze, że udało się pogodzić kwestie techniczne z wizją specjalistów od roślinności egzotycznej.  

Przedsięwzięcie nie było proste. Najpierw, przed rozpoczęciem remontu, należało zabezpieczyć roślinność. Przenoszenie kaktusów rozpoczęło się na początku 2021 roku, w połowie roku ruszyły prace rozbiórkowe. Remont trwał do roku 2022. Następnie szklarnie przygotowano do nasadzeń. Dziś obiekt już w pełni obsadzony jest roślinnością.  

– W nowych szklarniach uprawiamy wiele bardzo cennych gatunków, możliwa jest również ochrona ex-situ – podkreślił prof. Zygmunt Kącki. – Wcześniej szklarnie nie spełniały warunków by móc w nich uprawiać szczególnie trudne, a często zagrożone wyginięciem w naturze gatunki roślinności sukulentowej, które my jako Ogród powinniśmy objąć szczególną opieką.  W nowych obiektach możemy sterować klimatem, a przy tym, co dla nas jako jednostki uniwersyteckiej bardzo ważne – są to budynki ekonomiczne i ekologiczne.   

Jedna ze szklarni prezentuje florę z obszaru Afryki z niezwykłymi okazami tj.: welwiczja przedziwna, allaudia, pachypodium i pelargonie sukulentowe. W drugiej znajduje się roślinność z Meksyku z przedstawicielami rodziny kaktusowatych. Natomiast trzecia, to tzw. szklarnia mnożarka, która umożliwia nam rozmnażanie generatywne i wegetatywne roślin. 

Remont udało się przeprowadzić dzięki uzyskaniu dofinansowania z projektu realizowanego w ramach NFOŚiGW (nazwa zadania: „Poprawa i wzmocnienie ochrony zasobów genowych sukulentów w uprawach szklarniowych Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego”), a także dzięki wsparciu władz Uniwersytetu Wrocławskiego. Całe zadanie -remont 4 szklarni- to koszt blisko 10 milionów złotych z czego ok. 4 miliony Ogród otrzymał z NFOŚiGW.

Obecnie trwa odbudowa zabytkowej kaktusiarni (jest to czwarta szklarnia remontowana w ramach tego samego zadania). Koniec remontu planowany jest w tym roku. Kolejne działanie to odbudowa Palmiarni – zamkniętej w 2006 roku. 

Tekst: Katarzyna Górowicz- Maćkiewicz

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail