Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
ręka oparta o fotel w zgiętym łokciu znajduje się gazik przyklejony plastrem do ręki przyczepiona igła i  sprzęt do oddawania krwi
fot. Alina Metelytsia

Apel o oddawanie krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9 apeluje do wszystkich zdrowych mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska o oddawanie krwi i jej składników w RCKiK we Wrocławiu, Terenowych Oddziałach w Głogowie, Legnicy i Lubinie oraz na akcjach wyjazdowych.

W tej chwili centrum szczególnie serdecznie zaprasza dawców z grupami krwi O Rh-, A Rh- oraz O Rh+, ze względu na duże zapotrzebowanie na właśnie te grupy krwi.

Zgłaszając się do oddania krwi należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Krwiodawcą może być osoba w wieku od 18 do (60- jeżeli nigdy nie oddawała krwi) lub 65 lat (jeżeli już oddawała krew) ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić minimum 2 l płynów, natomiast w dniu oddawania krwi spożyć lekkostrawny posiłek i także bardzo dobrze nawodnić się (woda, soki, herbata). Nie można pić alkoholu 24 godziny przed oddawaniem krwi.

Więcej informacji – jak przygotować się do oddawania krwi, gdzie i kiedy można oddawać krew i jej składniki krwiodawcy znajdą na stronie internetowej RCKiK.

Oddanie krwi pełnej (450 ml) trwa średnio zaledwie 8 minut a ratuje życie drugiego człowieka.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail