
Apel Rady ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce do środowiska akademickiego
Apel Rady ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce do środowiska akademickiego w sprawie rekomendacji do ciał doradczych przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapowiedziało, że do końca 2025 roku zostaną ogłoszone nowe zasady ewaluacji jakości działalności naukowej. W kwietniu br. powołany został zespół, którego celem jest wspieranie Ministerstwa w opracowaniu nowej koncepcji ewaluacji. Członków zespołu wskazały instytucje reprezentujące środowisko naukowe, czyli Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Komisja Ewaluacji Nauki, Polska Akademia Nauk, Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, Krajowa Reprezentacja Doktorantów i Rada Młodych Naukowców, Rada Główna Instytutów Badawczych.
Środowiskowe rekomendacje do zespołu otrzymali wyłącznie mężczyźni. Jako Rada ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce przyjęłyśmy tę informację z zaskoczeniem i dezaprobatą. Nasze zastrzeżenia kierujemy przede wszystkim w stronę instytucji, które wytypowały więcej niż jedną osobę do składu nowego zespołu doradczego, jak również do tych, w których kobiety stanowią większość, a mimo to na reprezentanta wskazano mężczyznę.
Stojąc na stanowisku, że zrównoważona reprezentacja płci w każdym tego typu gremium zapewnia różnorodność perspektyw, podejść, pozwala na uwzględnienie doświadczenia funkcjonowania w nauce i szkolnictwie wyższym mężczyzn i kobiet, a także umożliwia wykorzystanie potencjału każdej płci, w pełni popieramy decyzję Ministerstwa dotyczącą zaproszenia do zespołu naukowczyń i badaczek. Równocześnie apelujemy do wszystkich instytucji akademickich o większą uważność i uwzględnianie zasady równości, równowagi i sprawiedliwej reprezentacji kobiet i mężczyzn przy udzielaniu tego typu rekomendacji w przyszłości.
Oczekiwania środowiska naukowego wobec nowego modelu ewaluacji są bardzo duże. Jednym z nich jest poprawa warunków i jakości pracy naukowej oraz rozwój zawodowy wszystkich naukowców i naukowczyń. W akademii, jak w każdej innej sferze życia społecznego, musimy dbać o równe traktowanie i sprawiedliwą reprezentację, bowiem żadna płeć ani nie gwarantuje, ani nie stoi w sprzeczności z wysokimi kompetencjami, wiedzą i doświadczeniem.
W trzeciej dekadzie XXI wieku nie znajdujemy żadnego merytorycznego uzasadnienia dla pomijania w gremiach doradczych i decyzyjnych przedstawicielek nauki i szkolnictwa wyższego. Jako zespół doradczy, którego celem jest wspieranie działań MNiSW na rzecz równości, równowagi oraz sprawiedliwej reprezentacji kobiet w szkolnictwie wyższym i nauce apelujemy do Państwa o to, aby przy kolejnych rekomendacjach do zespołów tworzonych przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego jak i w ramach środowiska akademickiego nie dochodziło do podobnych sytuacji.
Warszawa, 28 kwietnia 2025 r.
Prof. dr hab. Anna Pacześniak
Przewodnicząca Rady ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce
Rozmowa z prof. Anną Pacześniak w Forum Akademickim:
Dodane przez: S.F.
Data publikacji: 12.05.2025