archeo

Archeolożka z UWr, wykopaliska w Banganarti i Wratislavia Cantans

Po 1200 latach od ich zapisania na ścianach nubijskiego kościoła, 13 września 2022 r., „Hymny Banganarti” zabrzmią w katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu w ramach 57. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Jak do tego doszło? – poznaj szczegóły tej fascynującej historii.

Hymny Banganarti zostaną wykonane przez Chór Narodowego Forum Muzyki pod kierownictwem Lionela Sowa, orkiestry symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Norberta Twórczyńskiego oraz solisty Jarosława Bręka (bas-baryton). Natomiast wykopaliskami w Banganarti, najważniejszym centrum pielgrzymkowym Nubii chrześcijańskiej, od dwudziestu lat kieruje prof. Bogdan Żurawski, kierownik Zakładu Nubiologii Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Jednym z uczestników ekspedycji archeologicznych kierowanych przez B. Żurawskiego była dr hab. Marta Osypińska z Instytutu Archeologii UWr.

Prof. Paweł Łukaszewski, prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, jeden z najważniejszych współczesnych polskich kompozytorów, sięgnął tym razem po temat niezwykły. Odległy, egzotyczny i fascynujący. Jego VIII Symfonia inspirowana jest tekstami greckich hymnów liturgicznych z okazji święta Paschy odkrytych przez polską misję archeologiczną na ścianach wczesnośredniowiecznego sanktuarium Archanioła Rafała w Banganarti (dolina środkowego Nilu, Sudan). W tej przełomowej ekspedycji brała udział dr hab. Marta Osypińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocławskie prawykonanie przypada w 20. rocznicę rozpoczęcia polskich wykopalisk w Banganarti i w 50. rocznicę powołania do życia Międzynarodowego Towarzystwa Studiów Nubijskich, którego przewodniczącym został prof. Kazimierz Michałowski, ojciec założyciel polskiej archeologii śródziemnomorskiej i pierwszy kierownik Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN, którego spadkobiercą jest Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Jest również uczczeniem Jubileuszu powołanej siedemdziesiąt lat temu Polskiej Akademii Nauk oraz wielkiego wydarzenia, jakim było otwarcie równo 50 lat temu Galerii Malarstwa Nubijskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. „Hymny Banganarti” wieńczą pół wieku odkryć polskiej nubiologii i badań nad chrześcijańskimi korzeniami Europy.

Wykopaliskami w Banganarti, najważniejszym centrum pielgrzymkowym Nubii chrześcijańskiej, od dwudziestu lat kieruje prof. Bogdan Żurawski, kierownik Zakładu Nubiologii Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Zwieńczeniem jego wysiłków i pracy całej misji IKSiO PAN było desygnowanie Banganarti w roku 2022 do UNESCO World Heritage List (Banganarti-UNESCO World Heritage Centre; https://whc.unesco. org).

Jednym z uczestników ekspedycji archeologicznych kierowanych przez B. Żurawskiego była dr hab. Marta Osypińska z Instytutu Archeologii UWr. Jeszcze jako studentka wzięła udział w projekcie Southern Dongola Reach Survey, podczas którego w 2000 r. odkryto wzgórze i odwiewane przez piaski Sahary średniowieczne malowidła na tzw. Wyspie Szarańczy-Banganarti. Jako młody archeolog Marta Osypińska nadzorowała wykopaliska w pierwszych dniach odkrywania tego monumentalnego stanowiska. Była również świadkiem odkrycia w 2003 r. ścian „Dolnego Kościoła” z unikalnymi hymnami liturgicznymi, które po latach stały się inspiracją dla muzyków.

Marta Osypińska jako archeozoolog od 20 lat blisko współpracuje z Bogdanem Żurawskim. Banganarti jest jak dotąd jedynym w Sudanie stanowiskiem z kompletnie opracowanymi materiałami faunistycznymi. Choć po latach „terminowania” w misji Banganarti badaczka realizuje obecnie własne projekty badawcze w Sudanie jako kierownik, nieprzerwanie co roku spędza czas również na badaniach archeozoologicznych w Banganarti. Efektem wieloletnich badań archeozoologicznych w Banganarti (oraz wszystkich badanych przez polskie misje stanowiskach w Sudanie) jest nie tylko pionierska wiedza o gospodarce zwierzętami czy diecie mieszkańców średniowiecznej Doliny Nilu Środkowego. Badania, których główną osią są szczątki zwierzęce z Banganarti pozwoliły odkryć sięgającą prahistorii kluczową, kulturową rolę bydła, którego znaczenie u ludów Afryki sub-saharyjskiej antropologia opisuje jako cattle centred behaviour. Naukowcy nie uświadamiali sobie trwałości i obecności tego fenomenu również w średniowiecznych państwach. Badania socjotopograficznej w Banganarti świadczą, że konsumpcja wołowiny jest poniekąd elementem tożsamości mieszkańców Środkowego Nilu. Odkryto również ogromny zakres wpływów i kontaktów społeczności nubijskich, wykraczający daleko w głąb Afryki poza dolinę Nilu. Takich danych dostarczyły pogłębione analizy archeozoologiczne oraz strontu, które wykazały nieznany wcześniej import archaicznych odmian bydła z obszaru Kordofanu, Czadu, a być może również z Zakola Nigru. Wymiernym efektem współpracy dr hab. Marty Osypińskiej z Misją Archeologiczną do Banganarti i Selib są liczne artykuły publikowane w wysokopunktowanych czasopismach, a przede wszystkim monografia pt. Krowie Królestwa. Zwierzęta w historii Doliny Środkowego Nilu, na podstawie której Marta Osypińska uzyskała tytuł doktora habilitowanego.

Od ostatniego sezonu badawczego w styczniu-lutym tego roku współpraca pomiędzy prof. Żurawskim a naukowcami z Instytutu Archeologii UWr jeszcze bardziej się zacieśniła. Zostaliśmy zaproszeni do współtworzenia ośrodka badawczego w Banganarti. Prof. Żurawski udostępnił badaczom z IA UWr wybudowaną przez siebie stację archeologiczną z pełną infrastrukturą: dom, muzeum, pracownie, oraz magazyny w pobliskim Selib, aby stały się miejscem realizacji projektów naukowych, studiów nad gromadzonymi zbiorami i szkolenia studentów naszej uczelni.