Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
grupa osób siedząca przy stole, w sali z malowidłami na ścianach
fot. Dominika Hull

Arqus: Biolodzy z Uniwersytetu w Wilnie z wizytą na UWr

Od 6. do 8. grudnia na Uniwersytecie Wrocławskim przebywają pracownicy Uniwersytetu w Wilnie, rozpoczynający współpracę z naszą uczelnią w ramach sojuszu Arqus. Uniwersytet w Wilnie reprezentują przedstawiciele Centrum Nauk o Życiu (Life Sciences Center): prof. Eglė Lastauskienė, przewodnicząca Senatu Uniwersytetu w Wilnie oraz dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych, dr Daiva Baltriukienė, dyrektor szkoły doktorskiej i dr Ingrida Prigodina Lukošienė, z-ca dyrektora ds. studiów, a także kanclerz Raimundas Balčiūnaitis.

Celem wizyty jest poznanie możliwości współpracy w Arqusie w zakresie nauk o życiu, zarówno jeśli chodzi o współpracę badawczą, jak i dydaktyczną.

6. grudnia delegacja spotkała się z rektorem UWr prof. Robertem Olkiewiczem, prorektorką ds. projektów i relacji międzynarodowych prof. Patrycją Matusz, prof. Zuzanną Drulis-Kawą z Wydziału Nauk-Biologicznych oraz dr hab. Dagmarą Jakimowicz z Wydziału Biotechnologii. Kolejnego dnia wizyty we Wrocławiu wileńscy naukowcy udali się na Wydział Nauk Biologicznych, gdzie zapoznali się z tematyką badań prowadzonych przez biologów z UWr, przedstawili strukturę Centrum Nauk o Życiu Uniwersytetu w Wilnie i zakres prowadzonych tam badań, a także dyskutowali na temat programów studiów  oraz szkół doktorskich prowadzonych na obu uczelniach. W dalszej części dnia goście zwiedzili Ogród Botaniczny oraz Muzeum Człowieka.  8. grudnia wileńscy biolodzy odwiedzą Wydział Biotechnologii, gdzie zostaną im zaprezentowane poszczególne zakłady i pracownie wydziału, a także laboratoria.

Jak stwierdziła prof. Eglė Lastauskienė, pole do współpracy jest ogromne, zwłaszcza, że zakres zainteresowań badawczych naukowców obu uczelni w znacznej mierze się pokrywa. Prof. Lastauskienė, z perspektywy już 3-letniego doświadczenia pracy w Arqusie, radzi UWr, aby być jak najbardziej aktywnym w sojuszu, nie bać się nawiązywać nowych kontaktów i dzięki temu wykorzystać wszystkie możliwości, które daje ta inicjatywa. Dr Ingrida Prigodina Lukošienė opowiedziała o realizacji projektów Arqusa związanych z organizacją szkół letnich i zimowych dla studentów studiów magisterskich, w których uczestniczył Uniwersytet Wileński. Podobne projekty będą organizowane również w najbliższych latach. O możliwościach jakie Arqus daje doktorantom, przede wszystkim w zakresie wsparcia mobilności, mówiła dr Daiva Baltriukienė.

7 grudnia 2022

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail